Szajka oszustów rozbita. Wyłudzali od rolników pieniądze na maszyny rolnicze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szajka oszustów rozbita. Wyłudzali od rolników pieniądze na maszyny rolnicze

27.02.2023autor: Krzysztof Janisławski

Szybka reakcja rolnika i błyskawiczna akcja policji. Efekt? Trzech oszustów jest już w areszcie, każdy z nich usłyszał zarzuty. Policja z Kutna informuje, że sprawa jest rozwojowa: Zgłaszają się oszukani przez tych ludzi rolnicy. 

Oszuści wystawiali w Internecie na sprzedaż fikcyjne maszyny rolnicze

– Kutnowscy policjanci w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Kutnie zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwa internetowe – mówi mł. asp. Daria Olczyk z KPP w Kutnie.

Wszystko zaczęło się, gdy do kutnowskiej komendy zgłosił się 50-letni mężczyzna. Podejrzewał, że dokonując zakupu przez Internet trafił na oszustów. Zainteresowały go maszyny rolnicze wystawione na jednej ze stron na sprzedaż. Chcąc dokonać zakupu wpłacił na poczet zarezerwowanego towaru zaliczkę.

– Kiedy rolnik poprosił o szczegółowe dane techniczne maszyny, którą był zainteresowany zorientował się, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa. „Sprzedający” zaczął się motać – relacjonuje Daria Olczyk. – Było widać, że nie ma wiedzy na temat „sprzedawanego” produktu.

r e k l a m a

Oszuści z województwa dolnośląskiego złapani na gorącym uczynku

Jaką maszynę rolniczą i za jaką kwotę próbował kupić przez Internet rolnik? Policjantka tłumaczy, że we wczesnej fazie postępowania nie może jeszcze podawać takich szczegółów.

Ponieważ rolnik szybko zgłosił się na policję, była możliwość złapania oszustów na gorącym uczynku. Kutnowscy policjanci zaczęli działać od razu. W wyniku ich działań zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 29 do 30 lat. Wszyscy to mieszkańcy województwa dolnośląskiego.

– Mężczyźni, którzy wystawiali na sprzedaż w Internecie fikcyjne maszyny rolnicze usłyszeli już zarzuty oszustwa. Zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im do 8 lat więzienia.

– Sprawa jest rozwojowa – mówi Daria Olczyk. – Zgłaszają się kolejne osoby, które w podobny sposób straciły swoje pieniądze. Dlatego w tej chwili jest za wcześnie, aby podawać łączną liczbę oszukanych przez nich ludzi.

Jak uniknąć oszustwa i nie stracić pieniędzy przy zakupie maszyny rolniczej?

Policja ostrzega: Nie należy bezrefleksyjnie wierzyć w super oferty. Ogłoszenia dotyczące sprzedaży urządzeń, maszyn rolniczych, pojazdów czy jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego w zaniżonej cenie, która nie odpowiada wartości rzeczywistej powinny wzbudzić podejrzenia.

Zawsze należy dążyć do kontaktu osobistego i możliwości obejrzenia towaru. W żadnym wypadku nie można wysyłać pieniędzy z góry za jakikolwiek towar poprzez Western Union, Money Gram, czy do niesprawdzonego Escrow Service.

–x` Tak jak i w innych przypadkach należy na wszelkie możliwe sposoby sprawdzić sprzedawcę lub firmę pośredniczącą w sprzedaży. Nie wierzmy w załączone przez sprzedającego zdjęcia przedmiotów, faktur, paragonów. Bądźmy ostrożni i weryfikujmy każdego sprzedającego – ostrzega mł. asp. Daria Olczyk z KPP w Kutnie.

Krzysztof Janisławski
Fot.archiwum policji

autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak uzyskać dotację na biogazownię rolniczą?

Uruchomiony w styczniu program „Energia dla wsi”, oprócz instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych oraz elektrowni wodnych, oferuje również wsparcie inwestycji w biogazownie rolnicze. W pierwszej odsłonie programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania puli. W tym roku na cały program zarezerwowano 100 mln zł.

czytaj więcej

Rolnik chciał kupić ciągnik w atrakcyjnej cenie. Stracił 43 tys. zł

58-latek z Lublina podczas próby zakupu przez Internet ciągnika rolniczego stracił 43 tys. zł. Sprzedawca zwodził kupującego i zmieniał termin dostawy ciągnika. Ostatecznie przestał odbierać telefon i zerwał kontakt. Jak nie dać się oszukać?  

czytaj więcej

Znajomy spowodował wypadek prowadząc samochód. Kto musi zapłacić odszkodowanie?

Przez pół roku mieszkałem i pracowałem w Niemczech. Wracając do Polski, zostawiłem swój samochód w warsztacie, ponieważ wymagał naprawy. Zostawiłem kluczyki do samochodu znajomemu, aby odebrał go z warsztatu i przyprowadził na parking, skąd miała go odebrać wysłana przeze mnie laweta. Wróciła jednak bez samochodu, ponieważ znajomy bez mojej wiedzy i zgody korzystał dowolnie z samochodu i spowodował wypadek. Poszkodowany zgłosił zdarzenie firmie ubezpieczeniowej, w której mam ubezpieczone auto. Firma żąda ode mnie dostarczenia dokumentów. Nie chcę się zgodzić na wypłatę odszkodowania z mojej polisy, gdyż stracę zniżkę w opłacie składki. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)