Rolnicy mają czego się obawiać – nadciąga fala upałów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy mają czego się obawiać – nadciąga fala upałów

09.06.2019autor: Paweł Mikos

IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami dla 10 województw. Alert ma aż 2 stopień. Rolnicy są podwójnie zagrożeni. Zagrożone może być ich zdrowie ze względu na działanie wysokich temperatur. Ucierpieć mogą również ich uprawy, zwłaszcza, że susza rolnicza jest już w 8 województwach. 

Zagrożenie upałem w 10 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia przed upałami dla 10 województw. Zagrożenie 2 stopnia oznacza, że bardzo prawdopodobne jest  wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Mogą także powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu. 

Z alertu IMGW wynika, że upał ma doskwierać od poniedziałku 10 czerwca od godz. 12.00 do środy 12 czerwca do godz. 20.00, a w przypadku woj. dolnośląskiego i opolskiego do czwartku 13 czerwca. 

Alert dotyczący upałów dotyczy 10 województw:

  • dolnośląskie (poza południowymi powiatami)
  • kujawsko-pomorskie 
  • lubuskie 
  • łódzkie 
  • małopolskie (poza południowymi powiatami)
  • mazowieckie (powiaty południowe i południowo-zachodnie) 
  • opolskie 
  • podkarpackie (poza południowymi powiatami)
  • śląskie (poza południowymi powiatami)
  • wielkopolskie (poza powiatem pilskim i złotowskim)

IMGW wydało alert 2 stopnia z ostrzeżeniem przed upałami dla 10 województw  

IMGW wydało alert 2 stopnia z ostrzeżeniem przed upałami dla 10 województw (mapa: IMGW – http://www.pogodynka.pl/ostrzezenia) 

r e k l a m a

Upały to zagrożenie dla rolników pracujących w polu

Przebywanie przez dłuższy czas będąc wystawionym na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury jest niebezpieczne dla każdego. Może to prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. 

Dotyczy to także rolników, zwłaszcza tych którzy wykonują prace polowe. W 2018 roku KRUS odnotował aż 58 wypadków w rolnictwie spowodowanych działaniem skrajnych temperatur, dotyczy to także upału. 

 

Upały zagrożeniem dla plonów 

Wysoka temperatura w połączeniu z niskim Klimatycznym Bilansem Wodnym (KBW) może spowodować także znaczne obniżenie plonów. Z ostatniego raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach wynika, że susza rolnicza dotyczy zbóż jarych, zbóż ozimych i truskawek i wystąpiła już w 8 województwach: lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Ostrzeżenia upałów częściowo pokrywa się z regionami, gdzie już stwierdzono suszę rolniczą, co może tylko pogorszyć przyszłe zbiory rolników. IUNG już ostrzega, że plony mogą być niższe o 20%, a te prognozy były wydane jeszcze przed informacją o upałach. 

 

Jak zachować się podczas upałów? 

Z upałem mamy do czynienia, kiedy temperatura przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. Warto jednak pamiętać, że w ciągu dnia najwyższa temperatura jest między godziną 15 a 18, a nie jak wiele osób sądzi w okolicach południa. Jednak warto także pamiętać, że największe promieniowanie UV jest między godziną 12 a 13.

Wysoka temperatura może prowadzić do udaru słonecznego lub cieplnego. 

Objawami udaru cieplnego czy słonecznego są: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. 

Upał może także powodować ospałość lub zdenerwowanie i może znacznie obniżyć zdolności do prowadzenia pojazdów, w tym maszyn rolniczych. 

Jak zminimalizować ryzyko utraty zdrowia podczas upałów? Oto kilka zaleceń od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: 

  • Powinniśmy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia, czyli między godziną 15 a 18, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.
  • Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godziny stosując przy tym kremy ochronne, gdyż zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu.
  • Podczas upałów powinno się unikać picia alkoholu, kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, ponieważ wszystkie te płyny mogą przyspieszać proces odwodnienia organizmu.
  • Warto także spożywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, co ma zapewnić odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, których trawienie jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu.
  • Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.
  • Należy ograniczyć napływ gorącego powietrza do domu poprzez zamknięcie w domu okien i zasłonięciu żaluzji lub rolet. Za to okna powinno otwierać się nocą, kiedy temperatura jest niższa.
  • Należy także pamiętać, aby nie zostawiać dzieci w zaparkowanym pojeździe.


Jak zachować się podczas upałów? 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

IMGW ostrzega przed nawałnicami, gradem i… suszą rolniczą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem dla niemal całej Polski. Instytut prognozuje także możliwość wystąpienia deszczu nawalnego. IMGW uważa, że pomimo opadów pogłębi się susza na polach.  

czytaj więcej

Szef izb rolniczych chce wprowadzenia ubezpieczenia od spadku dochodów rolnika

Potrzebny jest kompleksowy program pozwalający zabezpieczyć się przed ryzykami, jakie mogą wystąpić w gospodarstwach rolnych. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość ubezpieczenia się rolników od ryzyka spadku dochodu. Takie rozwiązanie istnieje w wielu krajach, m.in. w USA – mówił Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, podczas konferencji 16 maja 2019 roku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pierwszy raport IUNG: Susza w 4 województwach

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował dziś pierwszy raport dotyczący wartości krajowego bilansu wodnego (KBW) w okresie od 21 marca do 20 maja 2019 roku. Stwierdzono susze rolniczą w 4 województwach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)