Rolnicy dostaną wyższą ceny za buraki. Czy odwołają protesty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy dostaną wyższą ceny za buraki. Czy odwołają protesty?

21.01.2022autor: Paweł Mikos

Plantatorzy buraków cukrowych zapowiadali protest przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz przed siedzibami Südzucker Polska i z Nordzucker Polska. Jednak KSC zaproponowała rolnikom nowe warunki kontraktacji buraków na sezon 2022/23. Czy to oznacza, że protesty rolników nie odbędą się?

Przy rosnących kosztach produkcji uprawa buraków może się nie opłacać 

Jeszcze 12 stycznia 2022 roku Związków Plantatorów Buraka Cukrowego rozpoczął przygotowania do protestu przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, która sprawuje nadzór nad Krajową Spółką Cukrową. Rolnicy stracili cierpliwość po kolejnych nieudanych próbach negocjacji z zarządem KSC nowych kwot za buraki cukrowe.

– Brak opłacalności spowodował, że znaczna cześć rolników podjęła decyzję o zaprzestaniu uprawy. Drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z już podpisanych umów kontraktacji z Krajową Spółką Cukrową. Rolnicy nie mogą pozwolić sobie na straty, a przy aktualnie proponowanej cenie (32 euro/t) produkcja buraków nie jest opłacalna – podkreślali przedstawiciele ZPBC w komunikacie.

r e k l a m a

Jakie są żądania rolników wobec Krajowej Spółki Cukrowej?

Z tego powodu rolnicy zażądali od KSC m.in.:.

  • znacznego podwyższenie ceny gwarantowanej kontraktowanych buraków cukrowych;
  • znaczne podwyższenie ceny buraków nadwyżkowych.

Jeśli warunki nie zostałyby spełnione, to strajk przed ministerstwem został zaplanowany na poniedziałek 24 stycznia 2022 roku

 

Jakie ceny za buraki mają otrzymać rolnicy dostawiający buraki do KSC?

Podczas rozmów ostatniej szansy, bo prowadzonych w piątek 21 stycznia 2022 roku doszło do porozumienia zarządu Krajowej Spółki Cukrowej z przedstawicielami Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A.

Ustalono, że w nadchodzącym sezonie rolnicy będą współpracować ze spółką na następujących warunkach:

  • co najmniej 35 euro netto za 1 tonę buraków cukrowych zakontraktowanych;
  • co najmniej 100 złotych netto za 1 tonę buraków nadwyżkowych.

Rolnicy zagwarantowali sobie także możliwość dalszych negocjacji w zależności od rozwoju sytuacji na rynku cukru i ogólnej sytuacji w rolnictwie.

Ze względu na osiągnięte porozumienie ZPBC odwołał zaplanowany na 24 stycznia protest rolników przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 

Protest rolników przed siedzibą Südzucker Polska i z Nordzucker Polska

Jednak rolnicy i Związek Plantatorów Buraka Cukrowego podtrzymują, że w poniedziałek 24 stycznia zorganizują strajk demonstracje przed siedzibami Nordzucker Polska i Südzucker Polska.

Także w tym wypadku rolnicy domagają się od cukrowni z niemieckim kapitałem wzrostu cen na buraki zakontraktowane i nadwyżkowe.

Więcej na ten temat w artykule: Rolnicy będą protestować pod cukrowniami Südzucker i Nordzucker.

Paweł Mikos
Fot. pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dodatkowe 1000 zł premii dla plantatorów buraków z KSC

Krajowa Spółka Cukrowa na wniosek KZPBC zdecydowała o przyznaniu rolnikom, którzy dostarczają buraki cukrowe do jej cukrowni dodatkowej premii w wysokości 1000 złotych do ha. Z czego wynika taka decyzja? Od kiedy ma obowiązywać?

czytaj więcej

Setki ciągników blokują autostradę, sklepy i miasta. Rozpędza się fala rolniczych protestów w Europie

Rolnicze protesty przybierają na sile w całej Europie. Wyjątkowo napięta sytuacja jest w Grecji, gdzie farmerzy od trzech dni blokują autostradę. Wysokie koszty produkcji i drapieżna polityka sieci handlowych zmusiły rolników do demonstracji także w innych krajach. 

czytaj więcej

Jakie są nowe ceny za buraki dla plantatorów z Pfeifer & Langen?

Wielkopolscy Plantatorzy Buraka Cukrowego zyskali nowe warunki kontraktacji Pfeifer & Langen Polska na najbliższy sezon. Jakie stawki za tonę buraków otrzymają?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)