Przez pomysły UE zdrożeją nawozy, a z krajów trzecich napłynie tańsza żywność
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez pomysły UE zdrożeją nawozy, a z krajów trzecich napłynie tańsza żywność

20.12.2022

To będzie podwójna kara dla rolników. Z jednej strony znowu podrożeją koszty produkcji rolnej w Unii Europejskiej, z drugiej - napłynie tańsza żywność z krajów trzecich. Tak Copa-Cogeca ocenia efekty nowego porozumienia UE. Na czym dokładnie polega zagrożenie?

Po tygodniach intensywnych negocjacji pod przewodnictwem czeskiej prezydencji, osiągnięto w weekend przełomowe porozumienia w sprawie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM), który jest jednym z kluczowych elementów pakietu Fit for 55. 

r e k l a m a
- Zbliżamy się do dekarbonizacji naszej gospodarki i przemysłu. W tym tygodniu z zadowoleniem przyjęliśmy porozumienie między Parlamentem Europejskim oraz Radą Unii Europejskiej w sprawie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z emisją dwutlenku węgla, kluczowego elementu naszej strategii klimatycznej mającej na celu zapobieganie ucieczce emisji – informowała Komisja Europejska.


This week we welcomed the agreement between the @Europarl_EN and the @EUCouncil on the Carbon Border Adjustment Mechanism, a key element of our climate strategy to prevent carbon leakage.

Read more ↓

— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) December 17, 2022

UE wprowadza podatek węglowy na produkty importowane do UE

Celem mechanizmu CBAM jest wyrównanie szans europejskiego przemysłu poprzez wprowadzenie na importowane do UE produkty „podatku węglowego”. CBAM ukierunkowano jest na przywóz – odbywający się w pełnej zgodności z zasadami handlu międzynarodowego – produktów, których wytwarzanie wiąże się z wysokimi emisjami. Celem jest unikanie sytuacji, w których starania UE na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych byłyby niweczone przez przywóz produktów wytwarzanych w państwach trzecich stosujących mniej ambitną politykę przeciwdziałania zmianie klimatu niż polityka UE. CBAM przyczyni się również do zapobiegania przenoszeniu produkcji lub do uniemożliwiania przywozu produktów wysokoemisyjnych.

- Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy dzisiaj to porozumienie. Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla jest kluczowym elementem naszych działań w dziedzinie klimatu. Mechanizm ten sprzyja importowi przez przedsiębiorców spoza UE do UE towarów, które spełniają wysokie standardy klimatyczne obowiązujące w 27 państwach członkowskich UE. Zapewni to zrównoważone traktowanie takiego importu i ma na celu zachęcenie naszych partnerów na świecie do przyłączenia się do działań klimatycznych UE – powiedział Jozef Sikela minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej.

Nawozy zdrożeją, a tańsza żywność napłynie z krajów trzecich

CBAM obejmie produkty z następujących sektorów: cementu, aluminium, energii elektrycznej, żelaza i stali oraz nawozów. I to właśnie ta ostatnia pozycja wzbudziła ogromne zastrzeżenia unijnych organizacji rolniczych.

- Jeśli chodzi o CBAM, Rada i Parlament Europejski uzgodniły stopniowe wdrażanie tego mechanizmu w okresie dziewięciu lat między 2026 a 2034 r. Copa i Cogeca wielokrotnie powtarzały swoje stanowisko od czasu rozpoczęcia tej debaty. Uwzględnienie w CBMA nawozów spowoduje nowe rynkowe zakłócenia w sektorze rolnictwa. Włączenie nawozów w mechanizm CBMA spowoduje dalszy gwałtowny wzrost cen, zwiększając koszty produkcji rolnej w Europie, jednocześnie czyniąc importowaną żywność bardziej konkurencyjną i atrakcyjną. Ta podwójna kara dla rolników byłaby trudna do zniesienia, biorąc pod uwagę obecne i przewidywalne wzrosty cen nawozów, które są już na historycznie wysokim poziomie, z skumulowanymi skutkami kryzysu COVID i wojny na Ukrainie – napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca.

Zdrożeją też maszyny rolnicze?

Copa-Cogeca zwraca także uwagę, że mechanizm CBMA będzie miał także wpływ na inne dziedziny rolnictwa. Jego zastosowanie do wyrobów z żelaza i stali doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji, a to przełoży się m.in. na branże sprzętu i maszyn rolniczych.

wk, fot. arch.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KE zmiecie gospodarstwa rodzinne? Szkodliwe przepisy obejmą dużo więcej hodowców niż zakładano

Unijne plany ograniczenia emisji przemysłowych mogą dotyczyć trzykrotnie większej liczby ferm trzody chlewnej i czterokrotnie większej liczby ferm drobiu, niż zakładano. Tak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarł portal euractiv.com

czytaj więcej

Będą nowe terminy stosowania nawozów azotowych. Jakie?

W styczniu 2023 roku ma być przyjęty nowy program azotanowy. Wszystko wskazuje na to, że zawarty w nim będzie elastyczny termin nawożenia. Kiedy rolnicy będą mogli ruszyć z azotem na wiosnę?  

czytaj więcej

Tańszych nawozów nie ma, a drogie zalegają w składach. Jakie są aktualne ceny nawozów u dystrybutorów?

Większość dystrybutorów nie zmieniła w tym tygodniu cen nawozów. Są jednak wyjątki - na Opolszczyźnie RSM28 staniał o 160 zł/t. Problemem jest jednak dostępność tańszego towaru. Rolnicy podejrzewają, że produkowane obecnie po niższych cenach nawozy wyjeżdżają na Ukrainę. Niewykluczone, że tak jest, bo oferta państwowych punktów sprzedaży KGS też jest uboga. Jakie są aktualnie ceny nawozów w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE POD ARTYKUŁEM!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)