Protesty rolników: 200 ciągników blokowało Berlin. Czego żądają rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protesty rolników: 200 ciągników blokowało Berlin. Czego żądają rolnicy?

27.01.2021autor: Paweł Mikos

W stolicy Niemiec rolnicy zablokowali ciągnikami ministerstwo rolnictwa oraz resort środowiska i jedną z głównych ulic. Niemieccy rolnicy zapowiadają, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, to mogą protestować  w Berlinie nawet do 5 lutego.

Ponad 200 ciągników na ulicach Berlina

We wtorek 26 stycznia 2021 roku w Berlinie rozpoczął się protest rolników. Ponad 60 ciągników pojawiło się po Federalnym Ministerstwem Rolnictwa. Około 150 ciągników rolniczych blokowało także Alexandeplatz, czyli jedno z najbardziej znanych miejsce w stolicy Niemiec. Z kolei kilkanaście traktorów pojawiło się też pod gmachem resortu środowiska.

 

r e k l a m a

Jakie są postulaty protestujących rolników w Niemczech?

Jak donosi niemiecki portal rolniczy topagrar.com, jedno z głównych żądań niemieckich farmerów dotyczy prób poszerzenia wolnego handlu między UE a innymi regionami. Rolnicy chcą, aby Unia nie podpisywała umów z krajami Mercosur

Farmerzy domagają się także:

  • wprowadzenia zakazu importu żywności, która nie spełnia norm ustanowionych dla niemieckiego rynku;
  • wprowadzenia zapisów mówiących, że co najmniej 80% mięsa, mleka i zbóż sprzedawanych w Niemczech powinna być wyprodukowana pierwotnie w tym kraju;
  • natychmiastowego zawieszenia prawa związanego z używaniem nawozów, które zostały wprowadzone w 2020 roku, które zdaniem rolników znacznie ograniczają ich możliwości produkcji i ograniczą ich zyski;
  • jak najszybszej wypłaty pomocy covidowej  i rekompensat dla hodowców świń za ASF;
  • wprowadzenia rozwiązań kryzysowych dla rynku mleka;

Rolnicy domagają się także lepszego uregulowania prawnego kwestii minimalnych ilości oraz cen po jakich sieci handlowe kupowałaby od rolników i przetwórców mleka i produktów mlecznych oraz wołowiny.

 

Protest rolników może trwać nawet tydzień

Rolnicy zastrzegają, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, to mogą zostać na ulicach Berlina nawet do 5 lutego 2021 roku.

 

Paweł Mikos, ksz,

fot. topagrar.com

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czechy zamykają się na obcą żywność. Uderzy to w polskich rolników i przetwórców?

Niemal 3/4 żywności w czeskich supermarketach ma pochodzić od czeskich producentów. Taki prawo przyjęli już posłowie z Pragi. Może tu dotknąć polskich rolników i przetwórców, którzy wyeksportowali do Czech żywność o wartości ponad 1,5 mld euro.

czytaj więcej

32-latek Fendtem ściął światła i zablokował obwodnicę Opola

32-letni rolnik prowadząc ciągnik rolniczy marki Fendt stracił panowanie nad pojazdem i najpierw uderzył w sygnalizator świetlny, a następnie wpadł do rowu. Traktorzysta słono zapłacił za tę kraksę.

czytaj więcej

Kujawsko-pomorskie i pomorskie – kolejne ogniska grypy ptaków

Wczoraj Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził trzy nowe ogniska grypy ptaków w naszym kraju. Gdzie wirus zaatakował tym razem?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)