Promocje w supermarketach... sfinansowane z rolniczej kieszeni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Promocje w supermarketach... sfinansowane z rolniczej kieszeni

19.08.2021autor: Paweł Kuroczycki Krzysztof Wróblewski

Wielkie sieci handlowe co jakiś czas sprzedają żywność po niskich cenach. Ale koszty takiej promocji ponoszą przetwórcy i w największym stopniu rolnicy. Dlatego na billboardach, w telewizji czy gazetkach z promocją żywności powinien znaleźć się dopisek "sfinansowane z rolniczej kieszeni". A jak z takimi  praktykami walczą rolnicy w Holandii?

Wściekłość ogarnęła holenderskich producentów mleka po tym, jak jedna z tamtejszych sieci handlowych ogłosiła promocję mleka spożywczego, które sprzedawała po pół euro za litr.

r e k l a m a

Rolnicy zablokowali supermarket ciągnikami za wywierani presji cenowej na nich i mleczarnie

Pod jeden z marketów błyskawicznie zajechały ciągniki. Rolnikom chodzi o to, że za swój produkt dostają 36–38 centów/l. Ich liderzy tłumaczyli podczas protestu, że takie promocje jak pół euro za litr mleka wywierają na producentów ogromną presję, bo prowokują wojny cenowe między sieciami, których ofiarami prędzej czy później padają dostawcy mleka.

Trudno nie zgodzić się z Holendrami. Jak człowiek raz czy drugi kupi w sklepie zaskakująco tanie mleko, masło czy ser, to zawsze będzie oczekiwał takich cen, a sieć handlowa ze wszystkich sił będzie się starała te oczekiwania spełnić. Aby to osiągnąć będzie wywierała presję na mleczarnię i tak dalej.

Ale i w Polsce wielkie sieci handlowe stosują podobne praktyki, których koszty ponoszą przetwórcy. Powiedzmy sobie szczerze: owe praktyki mają charakter mafijnych propozycji „nie do odrzucenia” i oczywiście płacą za nie przetwórcy żywności. Ale ostatnim ogniwem – najbardziej poszkodowanym – w tym łańcuszku „szczęścia” są rolnicy!

Promocja żywności kosztem rolników

Pytamy: dlaczego, gdy na billboardach, w telewizji, w Internecie, czy też w gazetkach znaleźć można produkty żywnościowe w podejrzanie niskich cenach, nie ma tam dopisku – promocja sfinansowana z rolniczej kieszeni? Pragniemy zauważyć też różnice w podejściu do tego problemu między Polską i Holandią. Otóż polscy rolnicy słabo reagują na takie nieprzyzwoite praktyki i nie blokują traktorami supermarketów, czy też siedzib wielkich sieci handlowych. Co najwyżej rzucą w mediach społecznościowych kilka mocnych i brzydkich słów – również takich na „k… i ch…”. I na tym ich wściekłość się kończy.

Ale ów marketing oparty na reklamie podejrzanie tanich produktów, to nie tylko doraźne nabijanie kasy przez handel wielkosieciowy kosztem zakładów przetwórczych i producentów mleka! To także jeden ze sposobów na długofalowe dorzynanie branży mleczarskiej! To ma się skończyć dominacją na rynku: mlekopodobnych napojów z owsa, soi albo z migdałów, śmietan i jogurtów bez mleka oraz wegańskim serem.

Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki,
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
fot. Anna Shvets z Pexels.

autor Paweł Kuroczycki

Paweł Kuroczycki

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Krzysztof Wróblewski

Krzysztof Wróblewski

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto skorzysta na Zielonym Ładzie? Rolnicy czy raczej banki?

Pierwszy program polityczny zwany Nowym Ładem wprowadzano w latach trzydziestych w Stanach Zjednoczonych. Był on próbą wyprowadzenia kraju z największego w historii kryzysu gospodarczego. Podobnie jak dziś Zielony Ład, który faktycznie jest próbą ratowania unijnego budżetu pod szyldem,,zielonej rewolucji’’. Obydwa miały wspólną cechę. Zakładały zmniejszenie wydajności produkcji rolnej.

czytaj więcej

Szmulewicz reaguje na groźby premiera wobec AgroUnii. „Rolnicy protestują w obronie swoich rodzin”

Premier Morawiecki stwierdził, że zwróci się do szefa MSWiA o ostrą reakcję w sprawie rolniczych blokad organizowanych przez Michała Kołodziejczaka i AgroUnię. Po stronie strajkujących stanął Wiktor Szmulewicz i Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Zamiast straszyć rolników, rząd powinien wypracować systemowe rozwiązania problemów nabrzmiałych w rolnictwie - powiedział.

czytaj więcej

Frustracja rolników rośnie. AgroUnia będzie blokować drogi

Rolnicy są coraz bardziej zirytowani ostatnim zachowaniem władzy. Dlatego strajki rolników będą znacznie szybciej niż planowała wstępnie AgroUnia. Pierwsze blokady dróg rolnicy zorganizują już na początku przyszłego tygodnia. Gdzie i kiedy będą protesty rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)