“Program dla szkół” od KOWR: kto może dostarczać warzywa, owoce i mleko do szkół?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

“Program dla szkół” od KOWR: kto może dostarczać warzywa, owoce i mleko do szkół?

01.09.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Już po raz kolejny wraz z początkiem nowego roku szkolnego KOWR startuje z “Programem dla szkół”. W ramach tej akcji uczniowie mogą otrzymywać w szkole świeże owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Czy każdy rolnik może zostać dostawcą? Jakie warunki trzeba spełnić?

Czym jest “Program dla szkół”?

“Program dla szkół”, realizowany częściowo przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ma na celu przede wszystkim kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci. Aby to zrobić, w szkołach rozdawane są owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, dostarczane przez dostawców. Zadaniem szkół jest także prowadzenie działań edukacyjnych, dotyczących zdrowego żywienia. 

W ramach programu, w każdej szkole, która się do niego zgłosi, w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego udostępnia się bezpłatnie co najmniej 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia oraz mleko i produkty mleczne. Chodzi o to, by zachęcać dzieci do jedzenia świeżych produktów - z tego powodu nie mają one być częścią regularnych posiłków szkolnych, przygotowywanych w placówce, ale trafiać bezpośrednio do rąk najmłodszych.

r e k l a m a

Co dzieci mogą dostać w ramach “Programu dla szkół”?

Jak informują osoby czuwające nad całokształtem “Programu dla szkół”, wybór jest szeroki. Dzieci mogą otrzymywać:

  • jabłka (1 szt., min. 150 g),
  • gruszki (1 szt. min. 150 g),
  • śliwki (opakowanie jednostkowe min. 150 g),
  • truskawki (opakowanie min. 100 g),
  • marchew (opakowanie min. 90 g),
  • rzodkiewkę (opakowanie min. 90 g),
  • paprykę słodką (opakowanie min. 90 g),
  • pomidory (opakowanie min. 90 g i średnicy pomidora nie więcej niż 40 mm),
  • kalarepę (opakowanie min. 90 g),
  • soki owocowe (opakowanie min. 0,2 l),
  • mleko białe (opakowanie min. 0,25 l),
  • jogurt naturalny (opakowanie min. 150 g),
  • kefir naturalny (opakowanie min. 150 g),
  • serek twarogowy (opakowanie min. 150 g).

Katalog produktów w ramach programu na dany rok szkolny określa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rozporządzeniu. 

Kto może zostać dostawcą produktów dla szkół? 

W ramach rozporządzenia o warunkach udziału w “Programie dla szkół” rozpisano, kto może starać się o to, by móc dostarczać do zainteresowanych szkół świeże owoce, warzywa lub produkty mleczne. Mogą to być:

  • dostawca lub dystrybutor produktów,
  • organizacja występująca w imieniu przynajmniej jednej szkoły podstawowej lub organów odpowiedzialnych za edukację i powołanych specjalnie w tym celu,
  • wszelkie inne jednostki publiczne lub prywatne zaangażowane w zapewnianie dostaw produktów i zarządzanie nimi.

Wśród podmiotów dopuszczonych do ubiegania się o dostarczanie produktów dla szkół znalazły się grupy producentów rolnych, związki grup producentów rolnych, organizacje producentów owoców i warzyw lub mleka a także zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw lub mleka. 

Jak zostać dostawcą w ramach “Programu dla szkół”? 

Aby dostawca uzyskał zatwierdzenie udziału w “Programie dla szkół”, musi zwrócić się do dyrektora oddziału terenowego KOWR z odpowiednim wnioskiem. Dopiero wtedy może zawrzeć umowę ze szkołą, biorącą udział w programie. Jak informuje KOWR: 

“Zatwierdzenie do udziału w „Programie dla szkół” może uzyskać podmiot, który został wpisany do ewidencji producentów ARiMR (posiada numer identyfikacyjny EP).”

Dostawcy powinni jednak pamiętać, że jeśli zobowiązują się dostarczać danej placówce swoje towary, muszą to robić nieodpłatnie. 

Wszystkie szczegóły dla zainteresowanych szkół oraz dostawców dostępne są na stronie Programu dla szkół.

Zuzanna Ćwiklińska

 fot. envato elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wysoka kara dla Farmy Mleka i jej prezesów

Zarzuty stawianie Farmie Mleka z Wielkopolski znalazły potwierdzenie w faktach. UOKiK zdecydował się nałożyć karę finansową na poznańską spółkę oraz jej prezesów.

czytaj więcej
Aktualności

KRUS poinformował o nowych stawkach dla pracujących emerytów

Zmiana kwoty miesięcznego przychodu, która wpłynie na zmniejszenie lub zwiększenie świadczeń emerytalno-rentowych zostanie wprowadzona już 1 września 2022 r. Jak duże będą różnice?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Bruksela zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny dla Polski. Co dalej?

Komisja Europejska zatwierdziła dziś pierwszy pakiet planów strategicznych WPR dla Polski i sześciu innych państw: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii. W założeniach Planu w ramach zreformowanej polityki środki finansowe mają być sprawiedliwiej rozdzielane między małe i średnie gospodarstwa rodzinne, a także młodych rolników. Czy tak będzie - czas pokaże. Póki co zarówno minister Henryk Kowalczyk, jak i komisarz rolny UE Janusz Wojciechowski nie kryją zadowolenia z dzisiejszej decyzji Brukseli.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)