Ostatnio przy pracy zginęło aż 14 rolników. Gdzie jest najwięcej wypadków w rolnictwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostatnio przy pracy zginęło aż 14 rolników. Gdzie jest najwięcej wypadków w rolnictwie?

12.05.2022autor: Michał Czubak

Niemal 3 tysiące zdarzeń, wypadów w rolnictwie w 1. kwartale tego roku odnotował KRUS. Wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 2362 wypadków przy pracy rolniczej, w tym 14 ze skutkiem śmiertelnym.

Liczba wypadków w rolnictwie maleje, ale wciąż jest bardzo wysoka

Gdy spoglądamy na liczbę 2940 i podzielimy ją na 90 dni 1. kwartału roku, to wychodzi, że każdego dnia na terenie kraju doszło średnio do ponad 32 wypadków przy pracy rolniczej. Liczba ta robi wrażenie i choć do najniższych nie należy, to i tak jest o niższa od tej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Nie wszystkie z tych zdarzeń zakończyło się wypłatą jednorazowych odszkodowań. Te oczywiście wypłacono przy 14 wypadkach ze skutkiem śmiertelnym, ale przy kolejnych 847 spraw wydano odmowne decyzje w tym zakresie.

r e k l a m a

Z jakich przyczyn dochodzi do urazów?

Najwięcej wypadków powodujących uszczerbek na zdrowiu odnotowano w grupach:

  • „upadek osób” – 1 140 poszkodowanych (48,3% wypadków zakończonych przyznaniem jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym);
  • „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” – 300 poszkodowanych (12,7% wypadków)
  • „uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta” – 273 poszkodowanych (11,6% wypadków);
  • „inne zdarzenia” – 235 poszkodowanych (9,9% wypadków).

W większości przypadków (61,6% zdarzeń) orzeczono uszczerbek na zdrowiu nieprzekraczający 5%.

Mazowsze najbardziej niebezpieczne dla rolników

Spoglądając na kwartalne statystyki KRUS dot. wypadkowości i chorób zawodowych rolników wnika z nich, że najwięcej wypadków miało miejsce na terenie woj. mazowieckiego (401 zdarzeń). W czołówce znajduje się również woj. lubelskie (396 zdarzeń) oraz Wielkopolska (375 wypadków). Z kolei KRUS najmniej takich przypadków odnotował na terenie lubuskiego (30) jak i opolskiego oraz zachodniopomorskiego (po 48).

Michał Czubak
Fot. arch. PSP Śrem

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wysokie ceny produkcji dobijają rolników na Litwie. "Sprzedałem ciągniki i używam koni do uprawy"

Rosnące ceny paliw i surowców doprowadzają rolników do drastycznych decyzji. Jedni rezygnują z prowadzenia gospodarstw, inni zaś postanawiają wrócić do czasów, w których prąd i olej napędowy nie były potrzebne, i czerpać z nich inspirację.

czytaj więcej

Targi Opolagra 2022 - jakie trakcje czekają na rolników?

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią powraca największa w południowej Polsce wystawa rolnicza. Odbędzie się w dniach 10–12 czerwca na lotnisku w Kamieniu Śląskim. 

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Ukraińscy rolnicy znów w akcji! Przejęli potężną broń rosyjskich okupantów

Już nie czołgi i pojazdy opancerzone padają łupami ukraińskich rolników i ich traktorów. Tym razem rolnicy „upolowali” rosyjską wyrzutnię pocisków termobarycznych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)