"Nie można nas dłużej lekceważyć". Rolnicy mają dość umierania w ciszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Nie można nas dłużej lekceważyć". Rolnicy mają dość umierania w ciszy

17.02.2022autor: Krzysztof Janisławski

Rolnicy z Agrounii zapowiadają na 23 lutego wielki protest w Warszawie przed Kancelarią Premiera. - Nie można nas już dłużej lekceważyć – mówił w czwartek w Biłgoraju Jarosław Miściur. – Czas usiąść do rozmów nad realizacją naszych postulatów.

Upada zbyt wiele gospodarstw. Rolnicy mają dość umierania w ciszy

- Nie mamy wyjścia, musimy przeprowadzić dalsze, bardziej intensywne działania w celu zmobilizowania premiera do rozmów – mówił w czwartek w Biłgoraju Jarosław Miściur, jeden z dwóch lubelskich koordynatorów Agrounii. – Nie można dłużej nas lekceważyć. Wiele gospodarstw upada, nie możemy na to pozwolić. Przecież państwo powinno zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju.  

Podał konkretny przykład takiego lekceważącego podejścia z ostatnich dni. To niezaproszenie przedstawicieli Agrounii na posiedzenie sejmowej Komisji rolnictwa poświęcone Krajowemu Planowi Strategicznemu dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 czyli m.in. Zielonemu Ładowi. W spotkaniu wziął udział premier Morawiecki. – A przecież jeden z naszych postulatów dotyczy właśnie Zielonego Ładu – przypomina Jarosław Miściur.

r e k l a m a

Najazd rolników na Warszawę już 23 lutego

Żaneta Karczmarczuk z Agrounii spodziewa się podczas warszawskiej demonstracji wysokiej frekwencji rolników z całej Polski.

– 9 lutego protesty i demonstracje odbyły się w blisko pięćdziesięciu miejscach kraju – mówi rolniczka. – Mamy po nich bardzo silny odzew. Telefon dzwoni praktycznie cały czas, trwa organizowanie wyjazdów na protest do Warszawy. Na demonstrację przed Kancelarię Premiera autobusy wyruszą z wielu miejsc w Polsce. 

Rolnicy i sympatycy Agrounii przejdą wyznaczonymi ulicami Warszawy, ale zaplanowano też przejazd ciągników. Centralnym punktem demonstracji ma być Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Pani Żaneta mówi, że o jej zaangażowaniu w ruch Agrounii zdecydowało to, jacy ludzie tworzą tę organizację.

– Z jakimi inicjatywami wychodzą, w co się angażują. Równie ważne jest, że nasz ruch powstał od podstaw. Ze społeczności i dla społeczności. Nie ma tutaj znanych twarzy, ludzi o partyjnej przeszłości. To jest świeża energia - zaznacza.

Rolnicy oczekują niższych cen nawozów, paliwa i prądu

Rafał Kosmala, który w ub. tygodniu organizował protest w Biłgoraju, teraz zajmuje się przygotowaniem w powiecie wyjazdu na blokadę Warszawy.

– Zainteresowanie jest bardzo duże. Dla każdego znajdzie się miejsce, wszystkich chętnych zapraszam do kontaktu. Wyjazd sprzed Dworca PKS w Biłgoraju - informuje.

Głównym postulatem Agrounii jest cały czas hasło „Stop drożyźnie”. Jej celem jest m.in. obniżenie cen nawozów produkowanych w spółkach Skarbu Państwa, cen energii oraz paliwa.

– I to przecież nie dotyczy tylko rolników. Pośrednio albo bezpośrednio te wysokie ceny dotykają wszystkich konsumentów – zaznacza Jarosław Miściur. – Oczekujemy od premiera rozmów na temat realizacji naszych postulatów. Agrounia nie tylko wskazuje problemy, mamy też przygotowane rozwiązania.

Agrounia organizuje się w powiatach biłgorajskim i krasnostawskim

Agrounia w województwie lubelskim zdobywa nowe przyczółki. Przykładem jest Biłgoraj, gdzie w ubiegłym tygodniu został zorganizowany protest, a w czwartek odbyła się konferencja prasowa. Ale także powiat krasnostawski.

- W najbliższą sobotę, 19 lutego, odbędzie się pierwsze spotkanie społeczności powiatu krasnostawskiego z działaczami Agrounii – mówi Radosław Parka, rolnik z pow. krasnostawskiego. – Serdecznie zapraszam do Gorzkowa, do Centrum Społeczno-Kulturalnego o godz. 10. Porozmawiamy z rolnikami o ich problemach, przedstawimy założenia programowe Agrounii.

Z jakimi postulatami AgroUnia przyjedzie do Warszawy?

Najważniejszym postulatem Agrounii jest wspomniany już: „Stop drożyźnie”. Rolnicy domagają się od rządu natychmiastowych działań, które zatrzymają rosnące koszty produkcji rolniczej i drożyzny w sklepach.

Nie zgadzają się też na wprowadzenie Zielonego Ładu bez przygotowania, chcą również lepszej kontroli importu żywności. Rolnicy oczekują systemowego rozwiązania problemu zadłużenia gospodarstw oraz konkretnych propozycji dotyczących ubezpieczeń produkcji rolnej.

Ostatnia, ale równie ważna jest kwestia spadającej w Polsce produkcji żywca. Hodowcy chcą, aby działania państwowych inspekcji w dobie ASF nie prowadziły do bankructw gospodarstw prowadzących hodowlę.

Zwracają uwagę na kwestię tuczu nakładczego. Przedstawiciele koncernów wykorzystują bowiem trudną sytuację branży i namawiają rolników do podpisywania umów. 

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza, zboża, rzepak, warzywa: jakie nowe środki ochrony roślin pojawią się w tym sezonie?

Przyjęcie strategii Europejskiego Zielonego Ładu oznacza dla rolników duże zmiany w zakresie produktów dostępnych na rynku środków ochrony roślin. Firmy wciąż dokonują zmian w swojej ofercie, wprowadzając do niej coraz więcej preparatów biologicznych. Jakich nowości możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach? 

czytaj więcej

AgroUnia chce być partią. Kołodziejczak: wzorem Lepper i przedwojenny ruch ludowy

AgroUnia po raz kolejny próbuje zarejestrować się jako partia polityczna. Do tej pory sąd przedłużał rozpatrzenie wniosku i kwestionował podpisy. Jeśli tym razem się uda, będziemy mieć na scenie politycznej ugrupowanie odwołujące się do tradycji przedwojennego ruchu ludowego i spuścizny Andrzeja Leppera. Tak przynajmniej zapowiada Kołodziejczak.

czytaj więcej

Ponad 150 ciągników wjechało do centrum Lublina. AgroUnia blokuje Al. Tysiąclecia [FOTO, FILM]

W województwie lubelskim najbardziej spektakularnie rozpoczął się protest rolników w Lublinie. Rolnicy z AgroUnii przejechali rano trasą W-Z, teraz blokują al. Tysiąclecia między ul. Lubartowską a Zamkiem. Ciągniki wjechały też do Biłgoraja.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)