Kukurydza, zboża, rzepak, warzywa: jakie nowe środki ochrony roślin pojawią się w tym sezonie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza, zboża, rzepak, warzywa: jakie nowe środki ochrony roślin pojawią się w tym sezonie?

18.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Przyjęcie strategii Europejskiego Zielonego Ładu oznacza dla rolników duże zmiany w zakresie produktów dostępnych na rynku środków ochrony roślin. Firmy wciąż dokonują zmian w swojej ofercie, wprowadzając do niej coraz więcej preparatów biologicznych. Jakich nowości możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach? 

Co proponuje swoim klientom Syngenta? 

 Oferta firmy Syngenta w sezonie 2022 zostanie poszerzona o następujące środki ochrony roślin:

  • Quantisbiostymulator wzrostu roślin. Zawiera organiczne związki węgla i aminokwasy, wzbogacone potasem i wapniem. Wspiera naturalne procesy zachodzące w roślinie, poprawia wydajność i może przyczynić się do zmniejszenia strat plonów. Sprawdzi się w uprawie: rzepaku ozimego, ziemniaków, zbóż, kukurydzy, słonecznika oraz truskawek. 
  • Treso fungicyd, w którym główną substancją czynną jest fludioksonil. Ma działanie zapobiegawcze, chroniące przed chorobami wywoływanymi przez grzyby, takimi jak: zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych, bielik krzyżowych, brunatna plamistość liści. Przeznaczony jest do upraw: lnianki siewnej ozimej i jarej, gorczycy sarepskiej, białej i czarnej, soi, lnu, konopi.
  • Force 20 CS insektycyd, przeznaczony do zaprawiania materiału siewnego przeciwko szkodnikom występującym w glebie. Stosowany w uprawie buraków cukrowych i pastewnych, kukurydzy i kukurydzy cukrowej. Ma działanie gazowe, kontaktowe i żołądkowe. Wykazuje działanie na drutowce i pędraki.
  • Afinto insektycyd o działaniu systemicznym. Przeznaczony głównie do zwalczania mszyc i mączlików. Zarejestrowany w uprawie: chmielu, grusz, jabłoni, kapusty głowiastej białej i czerwonej, grochu oraz brukselki. Sprawdzi się także w uprawie kwiatów, zwłaszcza astrów chińskich i chryzantem ogrodowych.
r e k l a m a

Nowe herbicydy i fungicydy od Sumi Agro 

Oferta Sumi Agro wzbogaci się o:

  • Tonaleinnowacyjny herbicyd do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych, przeznaczony do upraw kukurydzy. Ma unikalny skład z trzema substancjami czynnymi: chlomazonem, mezotrionem i terbutylazyną, których mechanizmy działania uzupełniają się po to, by jak najbardziej precyzyjnie usuwać chwasty z pola. 
  • Grenovafungicyd zarejestrowany w uprawie rzepaku ozimego. Jego substancje czynne to protiokonazol i tebukonazol. Działa na choroby, wywoływane przez grzyby, takie jak: zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych, szara pleśń, sucha zgnilizna kapustnych.
  • Hintfungicyd o szerokim spektrum działania: od korzeni po kłosy. Przeznaczony do upraw pszenicy jarej i ozimej, jęczmienia jarego i ozimego. Zastosować go można na takie choroby jak: łamliwość źdźbła zbóż i traw, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż, mączniak prawdziwy zbóż i traw.
  • Click premium 400 SCherbicyd przeznaczony do powschodowego zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy. Zwalcza najgroźniejsze dla tej uprawy chwasty, takie jak między innymi chwastnica jednostronna, szarłat szorstki, komosa biała. Jego siła wynika z zastosowania dwóch substancji czynnych: mezotrionu i terbutylazyny. 

Środki ochrony roślin z oferty innych firm

Nowe preparaty wprowadzają do swojej oferty także firmy Nufarm, Bayer, BASF czy Corteva. 

  • Botector (Nufarm) - naturalny fungicyd, zwalczający szarą pleśń w wielu gatunkach roślin jagodowych oraz w winorośli. Substancją czynną Botectora jest grzyb Aureobasidium pullulans, który neutralizuje działanie patogenicznego grzyba Botrytis cinerea i w dzięki temu naturalnie zabezpiecza owoce przed szarą pleśnią.
  • Capreno 547 SC (Bayer) – herbicyd przeznaczony do stosowania w uprawie kukurydzy. Preparat zawiera składniki czynne, takie jak tembotrion i tienkarbazon metylu, a także sejfner - izoksadifen etylowy, który zwiększa aktywność metaboliczną kukurydzy, przyspieszając rozkład substancji czynnych.
  • Incelo (Bayer) – herbicyd do stosowania w uprawie zbóż: pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie. Zgodnie z zapewnieniem producenta, środek zwalcza miotłę zbożową, wyczyniec polny, wiechlinę roczną, owies głuchy, życice i stokłosy, a także niektóre gatunki chwastów dwuliściennych.
  • Mover 75 WG (BASF) – herbicyd w uprawie gatunków ozimych pszenicy, pszenżyta i żyta. Przeznaczony jest do powschodowego zwalczania głównie miotły zbożowej, ale działa także na niektóre chwasty dwuliścienne.
  • BlueN (Corteva Agriscience) - to nowatorski produkt wspierający odżywianie roślin azotem, zawierający unikatowe bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3. Bakterie wiążą azot z powietrza i dostarczają go w formie amonowej bezpośrednio roślinie. Preparat można stosować w uprawach sadowniczych i ogrodniczych takich jak:  jabłoń, grusza, borówka, malina, truskawka, cebula, kapusta, kalafior, ziemniak, pomidor i ogórek oraz uprawach rolniczych; zboża ozime i jare, rzepak ozimy i jary, kukurydza, słonecznik, sorgo, soja i inne motylkowe, a także łąkach i pastwiskach. 

Jakie substancje znikną z rynku? 

By spełnić zalecenia Zielonego Ładu, część produktów będzie musiała zniknąć z rynku. W tym roku również ze sprzedaży wycofanych zostanie kilka substancji. Czego już niebawem nie będzie można kupić? 

  • Indoksakarb – wycofany, w sprzedaży tylko do 19 czerwca 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 19 września 2022 roku.
  • Prochloraz – wycofany, w sprzedaży do 1 października 2022 roku. Rolnik może zużyć preparaty do  1 października 2023 roku.
  • Flutriafol – wycofany, w sprzedaży do 30 kwietnia 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 31 grudnia 2022 roku.
  • Famoksadon – wycofany, w sprzedaży do 16 czerwca 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 16 września 2022 roku.
  • Alfa-cypermetryna – wycofana, w sprzedaży do 7 czerwca 2022 roku. Rolnik może zużyć preparat do 7 grudnia 2022 roku.
  • Cyprokonazol – wycofany, w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku. Rolnik może zużyć preparat do 31 grudnia 2022 roku.
  • Imidachlopryd - wycofany w sprzedaży do 31 lipca 2021 roku. Rolnik może zużyć preparat do 31 lipca 2022 roku.
  • Haloksyfop-P - wycofany, w sprzedaży do 28 sierpnia 2021 roku. Rolnik może zużyć preparat do 28 sierpnia 2022 roku.
Z.Ć. fot. arch. TPR
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zużyte opakowania i przeterminowane środki ochrony roślin. Gdzie je oddawać?

Większość środków ochrony roślin ma określoną datę przydatności. Stosowanie takich preparatów po jej upływie, może mieć negatywny wpływ na uprawę. Jak przygotować opakowania i gdzie je oddać?

czytaj więcej

Mączniak prawdziwy zbóż i trawy poraża szybciej, częściej i mocniej

Grzyb powodujący mączniaka prawdziwego już w piątym dniu po skutecznej infekcji pokazuje białe kłaczki strzępków grzybni, na których szczycie będą odcinały się zarodniki infekując kolejne miejsca. 

czytaj więcej

Nowe przepisy to więcej alternatyw dla chemicznej ochrony roślin

Dzięki nowym przepisom zatwierdzonym przez Komisje Europejską, dotyczących stosowania i dostępności mikroorganizmów jako substancji czynnych, rolnicy zyskają nowe alternatywy w środkach ochrony roślin.  Co powinniśmy wiedzieć o preparatach biologicznych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)