"Nie damy Sachajce zabetonować związków rolniczych". Protest AgroUnii w Zamościu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Nie damy Sachajce zabetonować związków rolniczych". Protest AgroUnii w Zamościu

13.01.2022autor: Krzysztof Janisławski

Rolnicy z AgroUnii wybudowali w czwartek mur przed zamojskim biurem posła Jarosława Sachajko. Symbolizował betonowanie sceny politycznej i stawianie przeszkód przed nowymi związkami. Parlamentarzysta nie zgadza się z zarzutami.

Kontrowersyjny projekt finansowania rolniczych związków zawodowych

Konferencja zorganizowana w Zamościu na Rynku Wielkim przed biurem posła rozpoczęła się od happeningu. Łukasz Paluch w masce na twarzy wykonanej ze zdjęcia Jarosława Sachajki budował mur.

– Zabetonowuję scenę polityczną – tłumaczył. – Dobrze, żeby ludzie nie mieli swojego głosu. Nieważne, że chcą inaczej.

Rolnicy z AGROUnii sprzeciwiają się pomysłowi posła na finansowanie związków rolniczych.

- Skandaliczna ustawa Sachajki ustala, że 1 proc. podatku rolnego miałby trafić do związków rolniczych, ale tylko tych, które istnieją 10 lat. To budowanie muru przed nowymi związkami i młodymi ludźmi. A także betonowanie starych układów oraz organizacji powiązanych z władzą – mówił Andrzej Waszczuk.

Ten pogląd ilustrował rozwinięty przez rolników transparent z posłem Sachajko klęczącym obok wizerunku prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Do tego pytanie: „pośle Sachajko, komu służysz?”.

r e k l a m a

AgroUnia: znowu ktoś sięga do naszych kieszeni

Ustawa, jeśli wejdzie w życie, sprawi, że finansowania AgroUnii nie obejmie. Jej działacze mówili w Zamościu, że projekt powinien albo uwzględniać finansowanie młodych związków albo być wyrzucony do kosza.

Wskazywali też na inne jego wady. Jarosław Miściur zwrócił uwagę, że z podatku rolnego trafiającego do gmin, już teraz 2 proc. idzie na działanie izb rolniczych. Następny zabrany samorządom procent, to kolejne ich zubożenie. – Kilka lat temu poseł Sachajko proponował, aby jeden procent z podatku rolnego trafiał na finansowanie izb rolniczych, a jeden na związki zawodowe. I to miało sens. Teraz chce zostawić dwa procenty izbom i zabrać samorządom, czyli ludziom, jeszcze jeden procent na związki - zwrócił się do dziennikarzy.

Jarosław Sachajko odpiera zarzuty. "Niech rolnik decyduje, kto dostanie jego pieniądze"

Poseł Sachajko („KUKIZ’15 – Demokracja Bezpośrednia”) potwierdza, że w konsultowanym obecnie projekcie jest zapis, zgodnie z którym rolnik wybierze jako beneficjenta swojego 1 proc. podatku rolnego organizację z odpowiednim stażem. Zaznacza, że wpisany przez prawników okres 10 lat jest za długi i on opowiada się za pięcioma.

Tłumaczy, że projekt ma zapewnić finansowanie takim związkom, które działają w całej Polsce i nie są zakładane tylko po to, by zapewnić byt ich prezesom bądź być trampoliną do kariery politycznej.

– Nie brakuje kanapowych organizacji rolniczych funkcjonujących na niejasnych zasadach finansowych. W statutach ogólnokrajowe, w rzeczywistości różnie z tym bywa - zaznacza Sachajko.

Wyjaśnia, że chce stworzyć przejrzysty sposób finansowania. - Niech rolnik decyduje, kto dostanie jego pieniądze i niech wybiera między organizacjami rzetelnymi, które już pokazały, że coś potrafią. Tak jak w przypadku 1 proc. podatku dochodowego na organizacje pożytku społecznego. Nie każdy może te pieniądze otrzymać. Trzeba spełnić określone wymogi, w tym czasu funkcjonowania.

Proponowane przez posła kryteria to staż, ale także działanie w co najmniej 10 województwach. W każdym w przynajmniej trzech powiatach, w których powinno być po minimum 30 członków. Rolnicy z AgroUnii przekonywali w Zamościu, że kryteria te spełniają obecnie tylko NSZZ RI Solidarność i Samoobrona. Poseł zapewnia, że takich związków jest więcej. Podaje przykład KZRKiR Władysława Serafina.

Sachajko: niech AgroUnia się najpierw wykaże

Sachajko odrzuca też inne zarzuty AgroUnii.

– Uważają, że im się należy. Niech najpierw utrzymają się kilka lat i wykażą. Michał Kołodziejczak mówi, że jak ma być cezura stażu, to lepiej niech w ogóle ustawy nie będzie, oni sobie z pieniędzmi poradzą. To nieetyczne. Czemu inni mają nie dostać? A zarzut, że ustawa jest po to, żeby wspomagać przybudówki partyjne jest jeszcze mniej etyczny. Sami zakładają partię o tej samej nazwie co związek. To jest dopiero przybudówka. Czy związek zawodowy AgroUnia ma tylko zapewnić miejsca w parlamencie panu Michałowi i jego kolegom? - pyta poseł.

Krzysztof Janisławski
Fot. Krzysztof Janisławski

autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei [FILM]

Wiele gospodarstw produkujących trzodę chlewną musiało z niej zrezygnować, a producenci mleka bronią się, aby nie podzielić tego tragicznego losu. - Ceny mleka w skupie rosną, ale nie nadążają za wzrostem kosztów produkcji - mówili rolnicy spod Łowicza podczas spotkania z liderem AgroUnii.

czytaj więcej

Ile kosztuje wyprodukowanie tony nawozów? Rolnicy zażądali wyjaśnień [FILM]

Dziś w Bydgoszczy rolnicy spotkali się z wojewodą kujawsko-pomorskim. Zażądali wyliczeń, ile importowanych świń wjeżdża do Polski i ile kosztuje wyprodukowanie jednej tony nawozów przez Anwil. - Nam sprzedawany jest nawóz z aktualną ceną i datą produkcji 2020 - mówili oburzeni rolnicy. ZOBACZ FILM POD ARTYKUŁEM!

czytaj więcej
Aktualności

Kołodziejczak szpiegowany Pegasusem?!

CitizenLab ustaliło, że Michał Kołodziejczak z AgroUnii był szpiegowany Pegasusem. Żąda powołania komisji śledczej. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)