Makabryczne wypadki ciągników. Zginął rolnik, a ciężko ranny został 9-latek na motocyklu
Kolejne wypadki z udziałem ciągników rolniczych. Niestety także i tragiczne zdarzenia w ostatnich dniach miały miejsce. Najsmutniejsze w tym wszystkim, że tych zdarzeń można było uniknąć. Gdyby tylko nie pośpiech, roztargnienie, nieuwaga…
Płońsk. Tragiczne zderzenie ciągnika rolniczego z Peugeotem. Nie żyje rolnik
Kolejny wypadek z udziałem ciągnika rolniczego i kolejna śmierć traktorzysty. Bezsensowna śmierć dodajmy. Do wypadku doszło na DK50 w Jeżewie (woj. kujawsko-pomorskie). W zderzeniu osobówki z traktorem śmierć na miejscu poniósł rolnik, który kierował ciągnikiem marki Ursus. 66-latek nie miał żadnych szans na ratunek.
„Jak wynika ze wstępnych ustaleń obydwa pojazdy jechały w tym samym kierunku, w stronę Wyszogrodu. Peugeot uderzył w tył ciągnika. W wyniku zderzenia pojazdów ursus zjechał na lewy pas drogi, a następnie przewrócił się na bok, powodując zakleszczenie pod pojazdem 66-letniego kierowcy, mieszkańca Płońska. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.” – informuje płońska policja.
Więcej szczęścia w wypadku miał 44-letni kierowca Peugeota, który trafił do szpitala, ale nic poważnego mu się nie stało.
Motocykl kontra traktor. Koszmarne zderzenie zakończone ciężkimi obrażeniami
Również pod Płońskiem, tyle że 8 października na drodze gruntowej zderzyły się motocyklista z 9-latkiem w charakterze pasażera oraz ciągnik rolniczy, za kierownicą którego siedział 67-letni traktorzysta.
Zderzenie pojazdów miało opłakane skutki dla 21-latka. Z poważnymi obrażeniami ciała został zabrany do szpitala helikopterem LPR. Podróżujący z nim 9-latek z kolie trafił karetką pogotowia do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Zarówno dziecko, jak i kierujący motocyklem nie posiadali wymaganych przepisami kasków ochronnych.
Kto może kierować motorowerem?
Uprawnienie do kierowania motorowerem daje prawo jazdy kategorii AM. Aby przystąpić do egzaminu na kategorię AM trzeba mieć ukończone 14 lat, przejść szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy. Motorowerem kierować może także osoba posiadająca uprawnienia kat. B prawa jazdy.
Podobnie jak przy kierowaniu samochodem czy traktorem, kierujący motorowerem powinna być trzeźwy i co chyba niewielu wie, takiemu kierującemu zabrania się przewożenia osoby nietrzeźwej, chyba że w koszu bocznym.
Jakie wymagania musi spełnić motorower i jego kierujący?
Każdy pojazd mechaniczny, także motocykl i motorower, musi spełnić szereg wymagań wynikających z przepisów prawa, zanim może wyjechać na drogę publiczną. Oto najważniejsze z nich:
- musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC;
- musi posiadać aktualny przegląd techniczny;
- kierujący musi obowiązkowo korzystać z hełmu ochronnego w czasie jazdy;
- poruszając się po drogach publicznych musi jechać z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.
Michał Czubak
Fot. OSP Radzymin
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy