Kiedy zmieniamy czas na letni w 2021 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy zmieniamy czas na letni w 2021 roku?

20.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wiosna za pasem, marzec prawie też. Dni się wydłużają i nieubłaganie zbliżamy się do momentu zmiany czasu z zimowego na letni. Kiedy to będzie dokładnie?

Śpimy o godzinę krócej

Generalnie pomysł zmiany czasu nie jest nowy, jego korzenie sięgają XVIII wieku. Podstawowym celem było optymalne wykorzystanie dnia ze względu na wydłużające lub skracające się dni w ciągu roku, związane ze zmianą pór roku.

r e k l a m a
Współcześnie dwukrotną zmianę czasu w ciągu roku z letniego na zimowy (w ostatnia niedziele października) oraz z zimowego na letni (w ostatnią niedzielę marca) wymusza europejska dyrektywa z 2001 roku.

Zmianą czasu z zimowego na letni nie będą zadowolone osoby, które uwielbiają sobie pospać i każda godzina stracona dla snu jest dla nich nieodżałowana. Dlaczego? Ponieważ podczas zmiany czasu na letni przesuwamy wskazówki na tarczy zegara z godziny 2:00 na 3:00, zatem nasz sen będzie krótszy w tym dniu.

W tym roku będzie to w terminie z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca.

Dzięki temu od niedzieli będziemy się cieszyli zdecydowanie dłuższym dniem, ponieważ zmierzch za oknem będzie zapadał nie przed godziną 19:00, tylko ok. godziny 20:00.

Kiedy nastąpi zniesienie zmiany czasu?

Na obszarze UE w każdym kraju wspólnoty czas letni uniwersalny kończy się o godz. 1:00 (czas uniwersalny) już od ponad 20 lat.

Przesuwanie wskazówek na tarczy zegara w 2021 roku miało być ostatnim, ponieważ od kilku lat toczyła się w Unii Europejskiej debata czy ciągłe zmiany czasu nadal mają sens. Rozmowy na ten temat zostały zawieszone ze względu na pandemię koronawirusa.



Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy pomoc podczas wycielenia jest konieczna?

Wielu hodowców często popełnia błąd i ingeruje w poród wcześniej, zanim pojawi się pęcherz owodniowy lub kończyny cielęcia. Decyzja co do rozpoczęcia udzielania krowie pomocy porodowej powinna być podejmowana w oparciu o worek owodniowy.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

W zbożach ozimych wiosna będzie wymagająca

Ubiegłoroczna jesień nie sprzyjała ani siewom zbóż ozimych, ani wykonaniu zabiegów herbicydowych. Deszczowa pogoda wpłynęła na znaczne obniżenie ich skuteczności lub sprawiła, że w wielu przypadkach nie udało się ich zrobić. Gdy tylko ruszy wiosenna wegetacja, chwasty, które miały jesienią optymalne warunki do rozwoju, będą dużym problemem. Dlatego trzeba działać szybko i skutecznie – stosując silnie działające herbicydy wieloskładnikowe lub optymalnie dobrane kombinacje preparatów.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)