KE chce ograniczyć zużycie oprysków o połowę!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE chce ograniczyć zużycie oprysków o połowę!

16.05.2021autor: Paweł Mikos

KE chce zaostrzyć prawo, aby w większym stopniu ograniczyć zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby. Bruksela uważa, że stosowanie pestycydów należy zredukować o połowę. Co jeszcze i jak chce zmienić KE?

KE przyjęła plan na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby

Komisja Europejska w środę 12 maja 2021 roku przyjęła plan działania UE na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby, który ma być częścią Europejskiego Zielonego Ładu. 

Zgodnie z założeniami tego planu do 2050 r. zanieczyszczenia na świecie zostaną ograniczone do poziomów, które nie będą już szkodliwe dla zdrowia ludzi i naturalnych ekosystemów. A sam plan ma opisane także kroki, jakie należy podjąć, aby ten cel osiągnąć.

Zielony Ład ma na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom naszej planety dobrego stanu środowiska. Aby zapewnić nietoksyczne środowisko naszej planecie i jej mieszkańcom, musimy podjąć natychmiastowe działania. Plan ten pomoże nam w organizowaniu pracy. Wysiłki Europy na rzecz odbudowy czystszej, bardziej sprawiedliwej i bardziej zrównoważonej gospodarki muszą również przyczynić się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń – tłumaczy Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu. 

Z kolei Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa podkreślił, że zanieczyszczenie środowiska jest szkodliwe dla zdrowia i jest jedną z głównych przyczyn utraty różnorodności biologicznej. 

Dzięki planowi działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń stworzymy zdrowe środowisko życia dla mieszkańców Europy, przyczynimy się do trwałej odnowy gospodarczej i pobudzimy przejście na czystą, neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym – dodał komisarz ds. środowiska. 

 

r e k l a m a

Jakie cele określono w planie KE o ograniczeniu zanieczyszczeń?

Żeby cała Unia Europejska mogła w 2050 roku osiągnąć poziom emisji zanieczyszczeń bezpieczny dla ludzi i środowiska, wcześniej państwa członkowskie muszą spełnić już w 2030 roku bardzo ambitne cele:

  • ograniczenie emisji spalin do powietrza do skali, która pozwoli zredukować liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza o 55 proc.;
  • poprawienie jakości wody poprzez ograniczenie ilości zanieczyszczeń, odpadów z tworzyw sztucznych w morzu (o 50 proc.) i uwalnianych do środowiska mikrodrobin plastiku (o 30 proc.)
  • poprawienie jakości gleby poprzez ograniczenie utraty składników pokarmowych i stosowania pestycydów chemicznych o 50 proc.
  • ograniczenie o 25 proc. powierzchni ekosystemów UE, w których zanieczyszczenie powietrza zagraża różnorodności biologicznej;
  • zmniejszenie o 30 proc. odsetka osób stale narażonych na hałas komunikacyjny;
  • znaczne ograniczenie wytwarzania odpadów ogółem i zredukowanie o 50 proc. resztkowych odpadów komunalnych.

 

UE chce w większym stopniu położyć nacisk na rekultywację gleby

W planie przedstawionym przez Komisję Europejską podkreślono także, że należy jak najszybciej wprowadzić wiele działań, które mają pomóc w osiąganiu celów. Do takich działań KE zalicza m.in.. przegląd norm jakości wody, m. in. w rzekach i morzach UE oraz ograniczenie zanieczyszczenia gleby i usprawnienie jej rekultywacji.
Dla rolnictwa unijnego istotnym elementem może być jeszcze jedno z zaproponowanych  działań. Otóż KE podaje, że chce, aby państwa członkowskie z jednej strony promowały efektywne i zrównoważone zużycie wody oraz stosowanie adekwatnych opłat za zużycie wody zarówno dla przemysłu, jak i rolnictwa oraz gospodarstw domowych.

 
Paweł Mikos
Fot. pixabay.

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy stosowanie glifosatu w UE zostanie zakazane? Wkrótce ważne rozstrzygnięcie

Glifosat jest na cenzurowanym i co jakiś czas pojawiają się informacje o niepewnym losie tej substancji w UE. Jak jest naprawdę? Czy glifosat stwarza zagrożenie? Kiedy zapadną ostateczne decyzje?

czytaj więcej

Kiedy odbędą się Krajowe Dni Pola 2021 w Minikowie?

Ponad 500 odmian roślin uprawnych na 13 ha, pokazy oraz relacje internetowe z poletek, konsultacje i porady specjalistów. Do tego cykl konferencji dotyczących Zielonego Ładu. Tak mają wyglądać Krajowe Dni Pola 2021 w Minikowie. Kiedy odbędą się te targi rolnicze?

czytaj więcej

Polski Ład: Co ma zyskać wieś i rolnictwo?

Wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, nowy kodeks rolny, zwolnienie z podatku większości emerytur rolniczych oraz możliwość przekazywania gospodarstwa bez zbywania go. To elementy Nowego Polskiego Ładu. Co jeszcze zyskają rolnicy i wieś?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)