Jakie obostrzenia covidowe w Polsce i od kiedy? HARMONOGRAM
Ze względu na utrzymujący się wysoki poziom zakażeń wirusem COVID-19 rząd zamierza wprowadzić obostrzenia w funkcjonowaniu społeczeństwa. Dla wybranych grup zawodowych mają być obowiązkowe szczepienia, wróci zdalne nauczanie w szkołach i limity w hotelach, restauracjach i kościołach. Czego możemy się spodziewać od 15 grudnia?
Ministerstwo Zdrowia w reakcji na utrzymującą się trudną sytuację pandemiczną ogłosiło nowe obostrzenia, które w większości wejdą w życie w połowie miesiąca. Ogłosił je na konferencji prasowej 7 grudnia Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Będą nowe limity i ograniczenia, a także obowiązkowe szczepienia.
Ograniczenia i limity ze względu na pandemię od 15 grudnia
– Nie możemy mówić, że zagrożenie epidemiczne ma charakter schyłkowy – mówił na konferencji Adam Niedzielski.
W związku z tym, rząd zareagował, wprowadzając następujące ograniczenia:
- Limity 30% obłożenia lokalu w restauracjach, barach, hotelach - zwiększenie limitu wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
- Limity 30% obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sakralnych i sportowych - zwiększenie limitu wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
- Zakaz konsumpcji w kinach.
- Zamknięte dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.
- Ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maks. 100 osób z obowiązującymi limitami w dn. 31.12.2021-1.01.2022.
- Obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
- Limit 75% w transporcie zbiorowym.
- Dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen obowiązkowy test na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy.
Powrót do zdalnego nauczania – na jak długo?
Naukę zdalną przywrócono w szkołach podstawowych i średnich. Ma wejść w życie tuż przed świętami i trwać przez kilka dni po przerwie świątecznej. Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia, uczniowie mają pozostać na nauczaniu zdalnym od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022. Zalecenie to nie dotyczy przedszkoli ani żłobków.
Obowiązkowe szczepienia na razie dla wybranych
Rząd wprowadził obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych. Wejdzie on w życie dopiero w przyszłym roku. Od 1 marca obowiązkiem szczepień objęci zostaną pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych oraz nauczyciele.
- od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy - mówił na konferencji Niedzielski.
Na razie nie ma mowy o obowiązkowych szczepieniach dla wszystkich obywateli, jednak rząd pracuje nad tym, by dać pracodawcom możliwość sprawdzenia pracowników testami na COVID-19. W projekcie ustawy zagwarantowane mają być także darmowe testy dla obywateli.
HARMONOGRAM wprowadzania nowych obostrzeń covidowych
- od 15 grudnia – obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na #COVID19, bez względu na Unijny Certyfikat COVID
- od 15 grudnia – nowe limity obłożenia w hotelach, restauracjach i barach (do 30% obłożenia);
- od 15 grudnia – limit do 75% osób w transporcie publicznym;
- Od 15 grudnia przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie obowiązywał test wykonany nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy;
- od 15 grudnia – zamknięcie klubów i dyskotek;
- od 20 grudnia – zdalna nauka w szkołach podstawowych i średnich. Co najmniej do 9 stycznia 2022 roku;
- 31 grudnia i 1 stycznia – ograniczenie do 100 osób w lokalach zamkniętych;
- od 1 marca - obowiązkowe szczepienia dla 3 grup zawodowych.
Szczyt 4. fali koronawirusa – czy to już?
Eksperci informują, że grudzień będzie szczytowym okresem IV fali koronawirusa w Polsce. W niektórych obszarach kraju już niebawem będzie można obserwować tendencję spadkową w ilości zakażeń. Prognozy na początek przyszłego roku są zatem dość pozytywne, jednak wariant Omikron, który niedawno pojawił się w Europie, może wiele zmienić.
Według danych Ministerstwa Zdrowia z raportu z 7 grudnia wynika, że ostatniej doby doszło do 19 366 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa.
Oto ile było przypadków COVID-19 w poszczególnych województwach:
- mazowieckie (2790),
- śląskie (2033),
- wielkopolskie (1917),
- dolnośląskie (1727),
- małopolskie (1444),
- łódzkie (1371),
- pomorskie (1306),
- kujawsko-pomorskie (1293),
- zachodniopomorskie (1036),
- warmińsko-mazurskiego (901),
- lubelskie (802),
- podkarpackie (789),
- lubuskie (552),
- opolskie (484),
- świętokrzyskie (446),
- podlaskie (307),
- 168 zakażeń bez przypisanego województwa.
Zuzanna Ćwiklińska
Zuzanna Ćwiklińska
Najważniejsze tematy