Jakie będą zmiany w ochronie konsumentów i uczciwej konkurencji?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą zmiany w ochronie konsumentów i uczciwej konkurencji?

29.01.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ma zyskać jeszcze więcej uprawnień. Będzie mogła m.in. dokonywać anonimowego pobierania próbek sprzedawanej żywności. Jak jeszcze zmiany czekają IJHARS i rolników?

W dniu 25 stycznia 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zaproponowany przez Henryka Kowalczyka dotyczący m.in. zmian w ustawie o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Czego dotyczą propozycje zmian ministra rolnictwa?

Chodzi o zasady funkcjonowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w tym listy wymagań dotyczących weryfikacji i nadzoru, których celem jest:

  • stworzenie firmom uczciwych warunków konkurencji rynkowej,
  • ochrona konsumentów przed niewiarygodnymi i nierzetelnymi podmiotami, np. takimi które nie stosują zasad rzetelnego oznakowania czy oferują wyroby o niewłaściwej jakości handlowej.
r e k l a m a

Jakie rozwiązania zostały zaproponowane w projekcie?

W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw znalazły się takie zapisy jak doprecyzowanie zasad prowadzenia kontroli przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dotyczą one m.in.

  • uzupełnienia definicji artykułów rolno-spożywczych o pasze przeznaczone dla zwierząt domowych;
  • wprowadzenia definicji zakupu kontrolnego oraz sprzedaży na odległość;
  • wprowadzenia instytucji anonimowego pobrania próbki;
  • kontroli w obrocie detalicznym na podstawie okresowego imiennego upoważnienia do przeprowadzania kontroli;
  • umożliwienia kontroli działalności podmiotów, które prowadzą sprzedaż na odległość oraz zakładów żywienia zbiorowego, poprzez zakup kontrolny produktu;
  • przyznania Inspekcji możliwości stosowania sankcji związanych z realizacją nowych zadań dotyczących nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością.

Oznaczenia "Produkt Polski" i "Poznaj Dobrą Żywność" ze zmianami

Co więcej proponowane zmiany uwzględniają:

  • wnioski organizacji branżowych oraz producentów dotyczące uzupełnienia przepisów stosowanych w oznaczeniu „Produkt polski”, a dokładniej o rozszerzenie tych przepisów na wody mineralne, źródlane, stołowe i sól przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz kwiaty, nasiona, bulwy i cebule.
  • oznakowanie produktów objętych krajowymi oraz unijnymi systemami jakości żywności znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.
  • identyfikację środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, tj. m.in. szkodnikom, które atakują rośliny.
  • przepisy, które umożliwią rolnikom realizującym działanie „Dobrostan zwierząt” PROW 2014-2020, dobrowolne oznakowanie produktów informacją ,,Dobrostan Plus”.

Zastosowanie w życiu nowe rozwiązania będą miały 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, chyba, że zostały one uwzględnione, jako wyjątki, które zaczną obowiązywać w innym terminie. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KRUS za I kwartał 2022: jaka jest stawka i do kiedy rolnik musi zapłacić?

Wkrótce mija termin uregulowania przez rolników składek na KRUS za I kwartał 2022 roku. Jakie są nowe stawki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i jakie na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie? Jak zmieniły się przepisy o regulowaniu składek na KRUS dla części rolników?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)