Jakie będą stawki uzupełniającej płatności podstawowej w 2022?
Ok. 400 mln złotych ma trafić do rolników w ramach uzupełniającej płatności podstawowej. Rolnicy będą mogli składać wniosek o tę płatność w ramach dopłaty bezpośrednich w 2022 roku. Jaka będzie stawka uzupełniającej płatności podstawowej do hektara?
Posłowie za wprowadzenie uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników
Sejmowa komisja rolnicza przyjęła projekt ustawy wprowadzającej uzupełniającą płatność podstawową.
– Uzupełniająca płatność podstawowa to uzupełnienie dopłat, które funkcjonują w systemie płatności bezpośrednich po to, abyśmy osiągnęli ten pułap ponad średniej unijnej w dopłatach bezpośrednich do hektara – mówił podczas komisji Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa.
UPP dla małych i średnich gospodarstw
Rząd zaplanował, że w 2022 r. na uzupełniającą płatność podstawową będzie przeznczone 400 mln zł.
– Stosowanie uzupełniającej płatności podstawowej wraz z utrzymaniem płatności redystrybucyjnej pozwoli od wypłat w 2022 r. na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią w Unii Europejskiej dla małych i średnich gospodarstw, czyli te gospodarstwa od 3 do 30 ha użytków rolnych odczują realnie w tym roku zwiększenie tej dotacji – przekonuje wiceminister Krzysztof Ciecióra.
Z jego wypowiedzi wynika, że z UPP będzie mogło skorzystać niemal 2/3 rolników wnioskujących o dopłaty bezpośrednie.
Uzupełniająca płatność podstawowa – ile do hektara?
Obecnie oczywiście trudno określić jaka będzie dokładna stawka uzupełniającej płatności podstawowej. Ta będzie znana dopiero we wrześniu, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zweryfikuje jaka dokładnie powierzchnia uprawa została zgłoszona do UPP.
Jednak już teraz urzędnicy ministerstwa rolnictwa szacują, że stawka UPP do 1 ha wyniesie około 40 zł do hektara.
Podczas dyskusji w sejmie zarówno posłowie oraz przedstawiciele rolników podkreślali, że taka wysokość stawki UPP do hektara jest niewystarczająca biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost kosztów produkcji rolniczej, zwłaszcza drożejące nawozy i pestycydy.
– Trzeba tą kwotę zwiększyć przynajmniej 10 razu. To byłoby rzeczywiste uzupełnienie dochodów – mówił Robert Nowak z Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Kiedy pieniądze z uzupełniającej płatności podstawowej trafią do rolników?
Uzupełniająca płatność podstawowa będzie wypłacana razem z innymi elementami dopłat bezpośrednich, czyli wypłata zaliczek ARiMR rozpocznie się od połowy października 2022 roku, a od 1 grudnia Agencja będzie realizowała pozostałe przelewy.
Dopłata będzie wypłacana rolnikom, którzy posiadają co najmniej 1 ha ziemi. Płatność będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, czyli w szczególności do zbóż, roślin oleistych czy rośliny wysokobiałkowych.
Kiedy uzupełniająca płatność podstawowa wejdzie w życie?
Teraz to wszyscy posłowie będą musieli przyjąć projekt ustawy o uzupełniającej płatności podstawowej. Nowe prawo powinno wejść w życie do 15 marca, kiedy to rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2022 rok.
Paweł Mikos, wk
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy