Jak NIK ocenił nadzór ministra rolnictwa na spółkami rolno-spożywczymi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak NIK ocenił nadzór ministra rolnictwa na spółkami rolno-spożywczymi?

22.08.2019autor: Magdalena Szymańska

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę nadzór właścicielski Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad spółkami z branży rolno-spożywczej. Główny zarzut to brak pomysłu na to w jaki sposób podmioty te mogłyby wspierać rolników. 

NIK skontrolowała ministerstwo rolnictwa i 11 spółek z branży rolno-spożywczej

Z informacji Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi miał ponad 50% akcji w 9 spółkach, tj. w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. (KSC) oraz 8 rynkach hurtowych. Spośród 21 spółek nadzorowanych przez Ministra 14 to rynki hurtowe, 6 spółek z innych branż oraz Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Kontrola NIK objęła sam resort oraz 11 spółek z branży rolno-spożywczej, w tym 8 rynków hurtowych, 2 stacje unasienniania zwierząt oraz jedno przedsiębiorstwo przetwórstwa owocowo-warzywnego. Kontrola nie dotyczyła spółek nadzorowanych przez KOWR, tj. Elewarr Sp. z o.o. oraz spółek hodowli roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich, w tym spółek hodowli koni (stadnin koni i stad ogierów) oraz Krajowej Spółki Cukrowej.   

W ocenie kontrolerów z Najwyższej Izby Kontroli, ministerialny nadzór nad spółkami z branży rolno-spożywczej w większości prowadzony był prawidłowo. Nie wpłynął on jednak w znaczącym stopniu na polepszenie ich sytuacji. NIK ocenił wręcz, że kondycja niektórych spółek pogorszyła się. 

 

r e k l a m a

Narodowy Holding Spożywczy miał pomagać rolnikom, a wciąż nie powstał

Poważniejsze zastrzeżenia NIK zgłasza natomiast do planów rozwoju branży. Izba wskazała, że wciąż brakuje koncepcji funkcjonowania spółek rolno-spożywczych, której celem byłoby wsparcie polskich producentów rolnych uzależnionych obecnie w znacznym stopniu od dużych sieci handlowych. Także pomysł utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego, który miał służyć stabilizacji rynku rolnego w Polsce, zdaniem inspektorów, powrócił dopiero w trakcie kontroli NIK. 

Wówczas to resort powołał zespół do spraw opracowania koncepcji utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej, a wdrożenie tej koncepcji polecił Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Poza tym Minister nie wykonał planowanych prac nad projektem ustawy o rynkach hurtowych, ani nie podjął innych działań na rzecz określenia koncepcji funkcjonowania lub strategii rozwoju nadzorowanych spółek, w szczególności rynków hurtowych.

 

Wielkopolska Gildii Rolno-Ogrodnicza stawiana przez NIK za wzór

NIK w swoim raporcie pozytywnie ocenia politykę finansową na lata 2017-2020 Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej. Jest to regionalny rynek hurtowy z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa. Strategia funkcjonowania WGRO nastawiona była bowiem na wspieranie bezpośrednich uczestników rynku hurtowego, czyli lokalnych rolników, sadowników i producentów kwiatów pod kątem infrastrukturalnym, promocyjnym, jakościowym, szkoleniowym i edukacyjnym, a nie tylko na generowanie zysków o charakterze dywidendowym. W rezultacie średnioroczny wskaźnik zajętości miejsc pod wynajem tej spółki w 2017 r. wzrósł o 4,4 p.p. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a zysk netto za 2017 r. wzrósł w porównaniu do 2016 r. o 2,8 mln zł, tj. o 168%.

 

NIK zaleca szybkie opracowanie koncepcji stabilizacji rynku rolnego w Polsce

W związku z wynikami kontroli NIK wskazuje na potrzebę opracowania i wdrożenia koncepcji funkcjonowania spółek z branży rolno-spożywczej dla stabilizacji rynku rolnego w Polsce, a także na rzecz osiągnięcia trwałego i zrównoważonego wzrostu wartości tych spółek, jako majątku narodowego.

 Dr Magdalena Szymańska 
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepaku mniej i jest słabej jakości. A jakie będą ceny?

Po raz drugi z rzędu zbiory roślin oleistych w UE będą mniejsze niż przed rokiem.

czytaj więcej

Dopłaty do wapnowania – gdzie złożyć wniosek i jak go wypełnić?

Nawet 300 zł do tony czystego składnika wynosi dopłata do wapnowania gleb dla gospodarstw rolnych. Nic dziwnego, że rolnicy są bardzo zainteresowani tą formą dotacji. Jednak zanim gospodarstwo dostanie pieniądze na wapnowanie, musi wypełnić wniosek. Jak go wypełnić poprawnie i jakie jeszcze warunki należy spełnić, aby dostać dotację? 

czytaj więcej

Fonterra: poszły w dół ceny wszystkich produktów

Najpierw wzrost, teraz spadek, tak zachował się indeks cen na platformie aukcyjnej GDT 16 lipca i 6 sierpnia br. Wydaje się więc, że trend spadkowy jednak się nie odwrócił, co z drugiej strony pozytywnie wpływa na wzrost obrotów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)