Jacek Zarzecki we władzach Copa-Cogeca. Zajmie się wymysłami Brukseli ws. hodowli zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jacek Zarzecki we władzach Copa-Cogeca. Zajmie się wymysłami Brukseli ws. hodowli zwierząt

03.04.2023autor: wk

Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego został nowym wiceprzewodniczącym grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogeca. Przed nim spore wyzwanie, bo UE mnoży absurdalne pomysły i wymogi w zakresie hodowli. Czym w najbliższym czasie zajmie się "nasz człowiek" w tej organizacji?

30 marca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogeca, podczas, którego odbyły się wybory nowego kierownictwa. Jej przewodniczącym został Dominique Fayel z Francja, a wiceprzewodniczącymi Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Brendan Golden z Irlandii.

r e k l a m a

Nowy wymysł z Brukseli: należy unikać indywidualnych kojców dla cieląt

Głównym tematem posiedzenia grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogeca był trwający przegląd unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Zwrócono uwagę na kolejną ekspertyzę naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) tym razem dotyczącą trzymania cieląt w jednoosobowych kojcach. Zdaniem EFSA cielęta powinny być trzymane w małych grupach przez pierwsze tygodnie życia i należy unikać korzystania z indywidualnych kojców, aby poprawić ich dobrostan.

- Staramy się być świętsi od papieża. Unia Europejska ma najbardziej restrykcyjne normy dobrostanowe na świecie. To co proponują eksperci EFSA jest jednostronnym podejściem do tematu, który nie zawiera ekonomicznej i społecznej oceny skutków wprowadzenia takich zmian. Dobrostan jest dla nas priorytetem, ale musimy pamiętać, że hodowcy prowadzą działalność gospodarczą i na końcu wszystkiego musi to się opłacać– powiedział Jacek Zarzecki z PZHiPBM.  

Import żywności z Tajlandii czy krajów Mercosur zagraża unijnym rolnikom

Dokonano także analizy umów handlowych z Australią, Indiami, Tajlandią, Indonezją, Meksykiem oraz umowy Mercosur.

– Zwrócono uwagę, że tzw. klauzule lustrzane są martwym przepisem. Unia Europejska w praktyce nie jest w stanie zagwarantować sobie, aby dozwolony był tylko import towarów wyprodukowanych przy zastosowaniu wyśrubowanych i kosztownych norm jakie obowiązują unijnych rolników. To nie są równe warunki konkurencji – skomentował J. Zarzecki z PZHiPBM. 

Ciągle nie znamy szczegółów Europejskiego Zielonego Ładu 

Podczas posiedzenia przedstawiciele Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej Środowisko przedstawili także plan dojścia do neutralności klimatycznej przez unijny sektor hodowlany.

– Prezentacja była bardzo ogólna i bez szczegółów. Wzbudziło to bardzo wiele kontrowersji wśród uczestników posiedzenia. Takie traktowanie tematu nie wzbudza zaufania rolników wobec planów wprowadzenia głównych założeń Europejskiego Zielonego Ładu – dodał Jacek Zarzecki. 

Gospodarstwa jako instalacje rolno-przemysłowe? "Totalne niezrozumienie rzeczywistości hodowli zwierząt"

Przedmiotem dyskusji była także unijna dyrektywa o emisjach przemysłowych IED. Delegacje wszystkich krajów mocno podkreślały, że należy zrobić wszystko, aby uciążliwy i kosztowny system administracyjny wprowadzany tą dyrektywą dotyczył jak najmniejszej liczby gospodarstwa hodowlanych.

- To, że Komisja Europejska mówi dziś o „instalacjach rolno-przemysłowych”, aby opisać gospodarstwa rodzinne pokazuje, że istnieje totalne niezrozumienie rzeczywistości hodowli zwierząt - powiedział Jacek Zarzecki po posiedzeniu grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogeca.

Polacy w Copa-Cogeca

Copa-Cogeca to europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze. Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych przypomniała, że Polacy pełnią funkcję kierownicze także w innych grupach roboczych Copa-Cogeca: 

  • „Promocja” – Przewodniczący Jerzy Wierzbicki (Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego),
  • „Mleko i produkty mleczne” – Wiceprzewodnicząca Dorota Grabarczyk (Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka), 
  • „Zdrowie i dobrostan zwierząt” – Wiceprzewodniczący Adam Drosio
  • „Ziemniaki” – Wiceprzewodniczący Wiesław Grudzień (Stowarzyszenie Polski Ziemniak),
  • „Tytoń” – Wiceprzewodniczący Ryszard Piątek(Krajowy Związek Plantatorów Tytoniu).
  • Pierwszą wiceprzewodniczącą COGECA jest Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka. 

    wk, fot. Copa-Cogeca
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Juliusz Młodecki w Copa Cogeca

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych poinformowało, że w 2023 r. funkcję wiceprzewodniczącego grupy roboczej “Rośliny Oleiste i Białkowe” ponownie będzie sprawował Juliusz Młodecki, będący prezesem KZPRiRB. 

czytaj więcej

KE zmiecie gospodarstwa rodzinne? Szkodliwe przepisy obejmą dużo więcej hodowców niż zakładano

Unijne plany ograniczenia emisji przemysłowych mogą dotyczyć trzykrotnie większej liczby ferm trzody chlewnej i czterokrotnie większej liczby ferm drobiu, niż zakładano. Tak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarł portal euractiv.com

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)