IUNG potwierdza suszę rolniczą w 4 województwach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IUNG potwierdza suszę rolniczą w 4 województwach

31.05.2019autor: Paweł Mikos

Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa potwierdził, że susza wystąpiła w czterech regionach. Susza rolnicza dotknęła zboża jare, zboża ozime i truskawki. 

Susza rolnicza w 4 województwach

23 maja 2019 roku IUNG w pierwszym komunikacie Monitoringu Suszy Rolniczej w tym roku stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze czterech województw: 

  • lubuskiego, 
  • pomorskiego, 
  • wielkopolskiego, 
  • zachodniopomorskiego

Dotyczy to okresu raportowania od 21 marca do 20 maja 2019 roku. 

– Najniższe wartości KBW poniżej -120 mm wystąpiły na terenie Pojezierza Lubuskiego, w pradolinie Warciańsko-Odrzańskiej oraz w północnej części Obniżenia Milicko-Głogowskiego. Poza tym obszar o tej samej wielkości KBW notowano również na terenie Równiny Kutnowskiej oraz na Wybrzeżu Słowińskim i na Wysoczyźnie Damnickiej – podaje w raporcie prof. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG. 

W dużym stopniu obszary te pokrywają się z regionami, które najdotkliwiej odczuły susze z 2018 roku.  

Według  mapy Klimatycznego Bilansu Wodnego najbardziej deficyt wody jest odczuwalny na terenie Pojezierza Lubuskiego i w pradolinie Warciańsko-Odrzańskiej
Według  mapy Klimatycznego Bilansu Wodnego w okresie raportowania od 21 marca do 20 maja 2019 roku najbardziej deficyt wody jest odczuwalny na terenie Pojezierza Lubuskiego, w pradolinie Warciańsko-Odrzańskiej oraz w północnej części Obniżenia Milicko-Głogowskiego (mapa: IUNG)

 

r e k l a m a

Susza rolnicza objęła zboża jare, zboża ozime i truskawki

Instytut odnotował suszę rolniczą dla trzech kategorii upraw: zbóż ozimych, zbóż jarych oraz dla truskawek.
Zboża jare z powodu zbyt małej ilości wody najbardziej ucierpiały w 68 gminach, z czego aż 51 z nich jest zlokalizowanych w woj. lubuskim. Tu ponad 17% zasiewów jest zagrożonych suszą.
Suszę w zbożach ozimych IUNG stwierdził w 48 gminach w kraju, z czego znowu najwięcej ich było na Ziemi Lubuskiej – aż 38 gmin i ok. 9% zasiewów ozimin objęła susza.
Z kolei suszę w uprawach truskawek odnotowano w 24 gminach (21 w woj. lubuskim).  

Susza może obniżyć plony o 20% 

To są te obszary najbardziej dotknięte przez brak opadów. Jednak IUNG zauważa w swoim raporcie, że niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -70 do -100 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Według pracowników IUNG, obecnie deficyt wody w niektórych gminach może powodować obniżenie plonów co najmniej o 20% w  stosunku do średnich wieloletnich plonów.  
Naukowcy z IUNG zwracają uwagę także, że na południu Polski są aż zbyt duże zasoby wodne na polach uprawnych, co także może skutkować obniżeniem plonów.  

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

300 mln złotych dotacji na wapnowanie gleb. Kto je dostanie?

Resort środowiska zdecydował, że rolnicy będą mogli otrzymać dotacje na wapnowanie gleb. W Ministerstwie Środowiska najwidoczniej przyjęto do wiadomości argumenty mówiące, że wapnowanie gleb rolniczych może pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska. 

czytaj więcej

Susza, dopłaty i przekazywanie gospodarstw – jak politycy chcą rozwiązać problemy rolników?

Rolnicy borykają się z wieloma problemami, w tym z opłacalności produkcji, klęskami żywiołowymi czy wymianą pokoleniową. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego chcieliśmy poznać jak problemy polskiej wsi zamierzają rozwiązać politycy głównych sił politycznych. 

czytaj więcej

Susza na polach – kiedy rolnicy doczekają się deszczu?

Susza jest coraz bardziej widoczna na polach. Rolnicy już postulują, aby ogłosić stan klęski żywiołowej. Minister rolnictwa z kolei prosi o cierpliwość, gdyż wkrótce może zacząć padać. Kiedy i gdzie rolnicy mogą spodziewać się deszczu? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)