IMG wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Gdzie dziś będzie niebezpiecznie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IMG wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Gdzie dziś będzie niebezpiecznie?

16.08.2021autor: Kamila Szałaj

Dziś może zagrzmieć w wielu regionach kraju. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Sprawdź, czy w Twoim regionie też będzie niebezpiecznie?

Burze, grad i nawalne deszcze nie dają o sobie zapomnieć. Dziś takie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą się pojawić niemal w całej Polsce.

r e k l a m a

Alerty burzowe dla 12 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty aż dla 12 województw. Przed burzami pierwszego stopnia ostrzega mieszkańców województw:

  • małopolskiego,
  • podlaskiego,
  • lubelskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • mazowieckiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • łódzkiego,
  • śląskiego,
  • opolskiego,
  • części woj. dolnośląskiego,
  • części woj. wielkopolskiego.

Na Podkarpaciu obowiązuje natomiast 2 stopnień zagrożenia.

– Front chłodny i linia zbieżności przyniosą zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i miejscami burze z gradem. Najsilniejsze burze pojawią się w pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Opolszczyznę, Górny Śląsk oraz Małopolskę. Tu prognozujemy do 30-40 mm deszczu, a porywy mogą osiągać 90 km/h – ostrzega IMGW. 

Ostrzeżenia obowiązują w większości regionów do jutra. 


    Dramat rolników – ogromne starty w uprawach wywołane przez pogodę

    W tym roku nasilenie niebezpiecznych zjawisk pogodowych jak burza czy deszcz nawalny jest szczególnie duże. Z tego powodu cierpią m.in. rolnicy, których uprawy zostały zniszczone albo przez grad, albo zalania. Mocno poszkodowani są np. gospodarze z Małopolski. Ogromne nawałnice pojawiły się w rejonie Charsznicy czy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, znanych z produkcji kapusty. Potężne burze i deszcz zniszczyły także uprawy w woj. łódzkim, mazowieckim, zachodniopomorskim czy lubelskim. Z kolei wczoraj trąba powietrzna przeszła nad wsią Gózd w woj. lubelskim, gdzie zniszczyła domy i uprawy m.in. kukurydzy. Pisaliśmy o tym TUTAJ. 



    Tak wyglądało pole z kapustą u pana Jakuba z Charsznicy po przejściu ulewy pod koniec czerwca

    – U nas grad otrząsnął porzeczki, a sąsiadom pouszkadzał truskawki. Do tego silny deszcz położył kilkadziesiąt hektarów zboża. I o ile takie burze pamiętam z lat poprzednich, o tyle muszę przyznać, że nigdy wcześniej w 40-letniej historii mojego gospodarstwa nie było tak, żeby kombajny i samochody z załadunkiem lgnęły co chwila w polu. A w tym roku dosłownie co dzień mieliśmy akcję wyciągania sprzętu – wyjaśnia p. Danuta z powiatu płońskiego.

    Z kolei panu Mateuszowi z okolic Łęczycy deszcz zalał pola z marchewką, pietruszką i bobem.

    Nawałnica trwała może z 15 minut, ale woda zalała moje pola. Wdzierała się także do domów. Coś strasznego – wyjaśnia nam rolnik.


    Po nawałnicy u pana Mateusza - grad pociął i położył bób

    Szacowanie strat w uprawach: kiedy komisja, a kiedy aplikacja?

    Straty w gospodarstwach rolnych spowodowane przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę powinny być jak najszybciej zgłaszane do gmin. Wtedy wójt lub burmistrz powołują specjalną komisję, która ocenia te straty. Daje to rolnikowi podstawę do ubiegania się o rekompensaty. Warto zaznaczyć, że jeśli uprawa nie była ubezpieczona, gospodarstwo może liczyć najwyżej na połowę odszkodowania. 

    Pamiętajmy, że w tym roku za pomocą aplikacji rolnicy mogą samodzielnie szacować tylko straty suszowe. Natomiast straty w uprawach spowodowane innymi zjawiskami atmosferycznymi nadal szacują komisje gminne.

    Kamila Szałaj

    autor Kamila Szałaj

    Kamila Szałaj

    dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

    redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Program (nie)pomocy dla producentów świń. "Za mało i za późno"

    Minister rolnictwa Grzegorz Puda od kilku tygodni zachwala program pomocy dla producentów świń, który ma pomóc rolnikom poszkodowanym przez ASF. Czy wsparcie to wpłynie na rozwój sektora trzodowego? Jak program oceniają sami hodowcy i organizacje branżowe?

    czytaj więcej

    Trąba powietrzna przeszła przez Gózd koło Ryk. Wieś wygląda jak po wojnie [ZDJĘCIA]

    Nawałnica przeszła nad wsią Gózd w niedzielę po południu. Trwa szacowanie strat spowodowanych nawałnicą, na szczęście nikt nie został ranny. Wiadomo, że mocno ucierpiały uprawy kukurydzy. W poniedziałek na miejsce przyjechał wojewoda lubelski.

    czytaj więcej

    Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

    Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)