Ile rolnik-emeryt może dorobić, żeby nie stracić emerytury?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile rolnik-emeryt może dorobić, żeby nie stracić emerytury?

30.05.2021autor: Paweł Mikos

KRUS podał nowe stawki przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty rolniczej. Jakie są nowe kwoty? Kto musi przejmować się takimi limitami, a kogo nie dotyczą przepisy o zawieszeniu świadczenia z KRUS?

Jeśli emeryt uzyskuje dochód poniżej 70% przeciętnego wynagrodzenia, to nie straci świadczenia

Od 1 czerwca 2021 roku zmienią się limity przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty wypłacanej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jeżeli osoba, która otrzymuje świadczenie z KRUS uzyskuje miesięczny przychód do 70% to jednocześnie będzie dalej otrzymywać emeryturę lub rentę bez żadnych zmian. Jeżeli jednak uzyska przychów większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to część jego świadczenia zostanie zmniejszona. Natomiast w sytuacji, gdy emeryt czy rencista otrzymuje przychód wyższy niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas jego świadczenia z KRUS zostają zawieszone.

 

r e k l a m a

KRUS: nowe limity przychodu zmniejszające lub zawieszające emeryturę rolniczą

Zgodnie z komunikatem prezesa KRUS z 18 maja 2021 roku oto jaki miesięczny dochód będzie powodował zmiany w świadczeniach. Od 1 czerwca 2021 r. kwoty przychodu to odpowiednio:

  • uzyskanie 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 3 977 zł 10 gr powoduje zmniejszenie renty lub emerytury;
  • uzyskanie 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 7 386 zł 10 gr. będzie skutkować zawieszeniem tego świadczenia.

 

Kogo dotyczą przepisy o zwieszenie emerytury i renty z KRUS? 

Takimi limitami w przychodach muszą przejmować się rolnicy, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę rolniczą lub okresową emeryturę albo mają przyznaną rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.

Z kolei osoby, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej i osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat – dla kobiety i 65 lat – dla mężczyzny), nie muszą przejmować się tymi obostrzeniami Ich emerytura nie zostanie zawieszona ani zmniejszona bez względu na to ile dorobią.

– na wysokość renty rodzinnej pobieranej przez uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, oraz studentów, do czasu ukończenia 26 lat, nie mają wpływu przychody w związku z wykonywaniem umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia – informuje KRUS.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay.

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zasiłek opiekuńczy w KRUS znów będzie przedłużony

Prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego przez ubezpieczonych w KRUS ma być znów przedłużone, tym razem do końca roku szkolnego - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

czytaj więcej

Rolniku, sprawdź nowe kwoty graniczne podatku, żeby nie wypaść z KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokość rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego, która obowiązuje od 1 czerwca 2021 roku. Jest ona nieznacznie wyższa niż poprzednia. Przekroczenie limitu można oznaczać wykreślenie z KRUS.

czytaj więcej

Rolnik VAT-owiec chce przejść na emeryturę rolniczą. Jak to najprościej zrobić?

Jestem rolnikiem, który rozlicza VAT na zasadach ogólnych. Niebawem kończę 65 lat i chciałbym zaprzestać prowadzenia gospodarstwa oraz przejść na emeryturę rolniczą. Jak to najprościej zrobić, by nie mieć kłopotów z urzędem skarbowym? Czy będę musiał dokonać korekty VAT oraz zrobić inwenturę, w sytuacji gdy minęło już wiele lat od momentu rozliczenia VAT z poczynionych w gospodarstwie inwestycji? – pyta Czytelnik "Tygodnika".

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)