Grupa Azoty wkrótce będzie produkować więcej nawozów azotowych
Grupa Azoty dba o rozwój i wdrażanie innowacyjnych systemów w swoich zakładach. Przedsiębiorstwo dąży nie tylko do tego, by szybko i jak najlepiej odpowiadać na wyzwania rynku, ale także pracować z wykorzystaniem możliwie najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych technologii. Czego dotyczy najnowsza inwestycja?
Modernizacja ulepszy wytwórnię amoniaku
Jak poinformowało przedsiębiorstwo, w Grupie Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn właśnie ruszyła realizacja zadania inwestycyjnego pod nazwą "Modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku". Generalnym wykonawcą jest Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne, a łączną wartość inwestycji szacuje się na 180 mln zł.
Inwestycja ma na celu odtworzenie zdolności sprężania gazu syntezowego, która jest potrzebna Wydziałowi Amoniaku. Cel ten ma być osiągnięty poprzez zabudowę nowych kompresorów.
- Efektem inwestycji będzie zwiększenie zdolności produkcyjnej amoniaku oraz optymalizacja kosztów produkcji – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Projekt wpisuje się w założenia nowej strategii Grupy Azoty do 2030 roku. Firma dąży bowiem między innymi do wykorzystywania najlepszych dostępnych technik (BAT) w obszarze energetyki przy produkcji amoniaku.
Co obejmuje nowa inwestycja w Grupie Azoty?
Oszacowana na blisko 200 mln zł inwestycja to nie tylko uruchomienie kompresora. Generalny wykonawca zobowiązał się do wykonania obiektów budowlanych, instalacji technologicznych i pomocniczych, a także zabudowy, uruchomienia, przekazania do eksploatacji i użytkowania kompresora, służącego do sprężania gazu syntezowego.
- Za nami jest już podpisanie umowy z wykonawcą i przekazanie placu budowy. Obecnie trwają prace budowlane przy obiekcie kompresorowni, pompowni, basenu wody obiegowej oraz budynkach pomocniczych - mówi Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK.
Rozbudowa infrastruktury Wydziału Amoniaku z pewnością pociągnie za sobą dalszy rozwój sektora nawozów azotowych w Grupie Azoty. Zakończenie realizacji tego projektu planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku.
Z.Ć. fot. Grupa Azoty
Zuzanna Ćwiklińska
Najważniejsze tematy