Grupa Azoty wkrótce będzie produkować więcej nawozów azotowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grupa Azoty wkrótce będzie produkować więcej nawozów azotowych

26.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Grupa Azoty dba o rozwój i wdrażanie innowacyjnych systemów w swoich zakładach. Przedsiębiorstwo dąży nie tylko do tego, by szybko i jak najlepiej odpowiadać na wyzwania rynku, ale także pracować z wykorzystaniem możliwie najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych technologii. Czego dotyczy najnowsza inwestycja?

Modernizacja ulepszy wytwórnię amoniaku 

Jak poinformowało przedsiębiorstwo, w Grupie Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn właśnie ruszyła realizacja zadania inwestycyjnego pod nazwą "Modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku". Generalnym wykonawcą jest Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne, a łączną wartość inwestycji szacuje się na 180 mln zł. 

Inwestycja ma na celu odtworzenie zdolności sprężania gazu syntezowego, która jest potrzebna Wydziałowi Amoniaku. Cel ten ma być osiągnięty poprzez zabudowę nowych kompresorów. 

- Efektem inwestycji będzie zwiększenie zdolności produkcyjnej amoniaku oraz optymalizacja kosztów produkcji – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. 

Projekt wpisuje się w założenia nowej strategii Grupy Azoty do 2030 roku. Firma dąży bowiem między innymi do wykorzystywania najlepszych dostępnych technik (BAT) w obszarze energetyki przy produkcji amoniaku. 

r e k l a m a

Co obejmuje nowa inwestycja w Grupie Azoty? 

Oszacowana na blisko 200 mln zł inwestycja to nie tylko uruchomienie kompresora. Generalny wykonawca zobowiązał się do wykonania obiektów budowlanych, instalacji technologicznych i pomocniczych, a także zabudowy, uruchomienia, przekazania do eksploatacji i użytkowania kompresora, służącego do sprężania gazu syntezowego. 

- Za nami jest już podpisanie umowy z wykonawcą i przekazanie placu budowy. Obecnie trwają prace budowlane przy obiekcie kompresorowni, pompowni, basenu wody obiegowej oraz budynkach pomocniczych - mówi Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK. 

Rozbudowa infrastruktury Wydziału Amoniaku z pewnością pociągnie za sobą dalszy rozwój sektora nawozów azotowych w Grupie Azoty. Zakończenie realizacji tego projektu planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku. 

Z.Ć. fot. Grupa Azoty

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Producenci świń zmuszeni do likwidacji chlewni. „Oby tylko starczyło na spłatę kredytu”

Pogłębia się kryzys na rynku trzody chlewnej. Hodowcy, postawieni po ścianą, masowo rezygnują z tej produkcji. O podjęciu takiej decyzji myśli też Piotr Mazalon, rolnik z powiatu żnińskiego. Martwi się tylko, czy po sprzedaży świń i wyposażenia chlewni starczy mu pieniędzy na spłatę kredytu. 

czytaj więcej

Jak wojna Rosji z Ukrainą wpłynie na ceny zbóż, nawozów, mleka i paliw?

Wojna na Ukrainie będzie miała potężny wpływ na światowe rynki rolne. Zboża i rzepak dosłownie szaleją na giełdach. Jak ten konflikt odbije się na rolnictwie?

czytaj więcej

Bakterie azotowe alternatywą dla standardowego nawożenia

Bakterie z rodzaju Azotobacter są przedmiotem wielu badań zarówno tych prowadzonych w Polsce, jak i za granicą. Zainteresowanie nimi jest związane z ich właściwościami, które z powodzeniem można wykorzystać w uprawach sadowniczych. Obniżenie kosztów produkcji to tylko jedna z zalet stosowania bakterii. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)