Gigantyczny protest rolników w Holandii. Ciągniki zablokowały centrum kraju
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gigantyczny protest rolników w Holandii. Ciągniki zablokowały centrum kraju

22.06.2022autor: Kamila Szałaj

Nawet 60 tysięcy rolników zablokowało dziś centrum Holandii, protestując przeciwko likwidacji gospodarstw rolnych. W geście solidarności zastrajkowały też dzieci, które do szkół przyjechały traktorami na pedały. 

Holenderscy rolnicy powiedzieli: dość! Dziś w południe w centrum kraju przy zorganizowali gigantyczny protest przeciwko rządowym planom redukującym o połowę emisję azotu. By osiągnąć ten cel władze chcą zmniejszyć pogłowie zwierząt o 30 proc.! 

r e k l a m a

60 tysięcy rolników zaprotestowało przeciwko likwidacji gospodarstw

Jak podają organizatorzy, w proteście wzięło udział aż 60 tys. farmerów! Żeby dojechać na miejsce protestu tysiące ciągników wyjechało na autostrady, całkowicie paraliżując ruch w dużej części kraju. 

Na traktorach wieźli transparenty z hasłami: „Nie zapominajmy, że nasi rolnicy codziennie dbają o naszą żywność”, „Dumny z bycia rolnikiem” czy „Bez rolników nie ma jedzenia”. 


Film otrzymaliśmy od kierowcy polskiej ciężarówki

"Państwo jest w stanie wojny z rolnikami". Części farmerom grozi utrata gospodarstw

Holenderscy rolnicy są oni wściekli, bo przepisy o redukcji 50 procent emisji azotu do 2030 r., w praktyce doprowadzą do drastycznego ograniczenia liczby gospodarstw hodowlanych w Holandii. W najgorszej sytuacji są farmerzy z regionów położonych w pobliżu rezerwatów przyrody. Oni będą musieli zredukować emisję o 70 proc.! A to oznacza całkowitą likwidację hodowli na 131 takich terenach. 

Na miejsce protestu nieprzypadkowo wybrali miejscowość Stroe w Geldrii, w centrum kraju. Wieś ta znajduje się w pobliżu znanego rezerwatu przyrody położonego w rejonie o silnej koncentracji produkcji rolnej. Tak więc plany holenderskiego rządu dotyczące azotu będą miały szczególnie niekorzystny wpływ na działalność tamtejszych rolników.

Jednym z nich jest 25-letni hodowca bydła z Haarle w Overijssel. Prowadzi on gospodarstwo już w trzecim pokoleniu. Jego farma znajduje się 1,2 kilometra od rezerwatu przyrody. Obawia się, że konsekwencje rządowych pomysłów ograniczających azot doprowadzą do upadku jego fermy.  

Farmerzy są też oburzeni niejasnością przepisów, bo nie otrzymali informacji,  jakie środki mogą podjąć, by zmniejszyć emisję amoniaku ze swoich gospodarstw. 

- Państwo jest w stanie wojny z rolnikami. Chce nam zabrać naszą ziemię i majątek – powiedział Bart Kemp, lider organizacji rolników Agractie.


Dzieci też protestują: masowo przyjechały do szkoły traktorami na pedały

Protesty rolników spowodowały korki nie tylko na autostradach. Długie rzędy traktorów stały też w wielu szkołach. Dzieci zorganizowały w nich własny protest, przyjeżdżając na swoich gokartach i traktorach na pedały. Na pojazdach umieścili tabliczki z napisami typu: „Tato! Czy nadal mogę być rolnikiem?”

Kamila Szałaj, fot. główne screen z filmu NU

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

O ile wzrosły ceny folii do sianokiszonki?

Drożyzna uderza rolników z każdej strony. Im bliżej żniw, tym bardziej skaczą ceny wielu produktów i usług, niezbędnych do niezbędnego funkcjonowania w tym okresie. Jakie zmiany nastąpiły w cenach folii do sianokiszonki od początku 2022 roku?

czytaj więcej

"Sałata u rolnika po 2 zł, w markecie po 8 zł". AgroUnia protestuje przeciwko bandyckim marżom [FILM]

- Koszty produkcji poszybowały w górę, a ceny warzyw są takie jak 25 lat temu. To nie rolnik odpowiada za drożyznę, a sklepy, które zasłaniając się inflacją, podnoszą marże - mówili dziś na Rynku Hurtowym w Broniszach członkowie AgroUnii. Przedstawili pomysły na ukrócenie tej patologii i podpowiedzieli konsumentom, jak robić tańsze zakupy.

czytaj więcej

Rolnicy z Irlandii protestują. "Tracimy 55 euro na każdej świni"

Irlandzcy rolnicy domagają się wyższych cen skupu trzody chlewnej. Obecnie dokładają do jednej świni 55 euro. Jednocześnie otrzymują tylko 12 proc. ceny, jaką konsumenci płacą za szynkę. Dlatego wczoraj zorganizowali protesty pod zakładami mięsnymi w całym kraju. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)