Gigantyczny protest rolników w Holandii. Ciągniki zablokowały centrum kraju
Nawet 60 tysięcy rolników zablokowało dziś centrum Holandii, protestując przeciwko likwidacji gospodarstw rolnych. W geście solidarności zastrajkowały też dzieci, które do szkół przyjechały traktorami na pedały.
Holenderscy rolnicy powiedzieli: dość! Dziś w południe w centrum kraju przy zorganizowali gigantyczny protest przeciwko rządowym planom redukującym o połowę emisję azotu. By osiągnąć ten cel władze chcą zmniejszyć pogłowie zwierząt o 30 proc.!
60 tysięcy rolników zaprotestowało przeciwko likwidacji gospodarstw
Jak podają organizatorzy, w proteście wzięło udział aż 60 tys. farmerów! Żeby dojechać na miejsce protestu tysiące ciągników wyjechało na autostrady, całkowicie paraliżując ruch w dużej części kraju.
Na traktorach wieźli transparenty z hasłami: „Nie zapominajmy, że nasi rolnicy codziennie dbają o naszą żywność”, „Dumny z bycia rolnikiem” czy „Bez rolników nie ma jedzenia”.
Film otrzymaliśmy od kierowcy polskiej ciężarówki
"Państwo jest w stanie wojny z rolnikami". Części farmerom grozi utrata gospodarstw
Holenderscy rolnicy są oni wściekli, bo przepisy o redukcji 50 procent emisji azotu do 2030 r., w praktyce doprowadzą do drastycznego ograniczenia liczby gospodarstw hodowlanych w Holandii. W najgorszej sytuacji są farmerzy z regionów położonych w pobliżu rezerwatów przyrody. Oni będą musieli zredukować emisję o 70 proc.! A to oznacza całkowitą likwidację hodowli na 131 takich terenach.
#boerenprotest #Stroe loopt helemaal vol vol vol pic.twitter.com/leqKlqZuyp
— marco (@marcomoonnin) June 22, 2022
Na miejsce protestu nieprzypadkowo wybrali miejscowość Stroe w Geldrii, w centrum kraju. Wieś ta znajduje się w pobliżu znanego rezerwatu przyrody położonego w rejonie o silnej koncentracji produkcji rolnej. Tak więc plany holenderskiego rządu dotyczące azotu będą miały szczególnie niekorzystny wpływ na działalność tamtejszych rolników.
Jednym z nich jest 25-letni hodowca bydła z Haarle w Overijssel. Prowadzi on gospodarstwo już w trzecim pokoleniu. Jego farma znajduje się 1,2 kilometra od rezerwatu przyrody. Obawia się, że konsekwencje rządowych pomysłów ograniczających azot doprowadzą do upadku jego fermy.
Grosse manifestation d'agriculteurs à #Stroe dans le centre des Pays-Bas contre le plan du gouvernement de réduire drastiquement les émissions d'azote du secteur d'ici 2030 ce qui devrait mener à des réductions et fermetures d'exploitations agricoles #boerenprotest pic.twitter.com/qeLIYLkSxE
— Anonyme Citoyen (@AnonymeCitoyen) June 22, 2022
Farmerzy są też oburzeni niejasnością przepisów, bo nie otrzymali informacji, jakie środki mogą podjąć, by zmniejszyć emisję amoniaku ze swoich gospodarstw.
- Państwo jest w stanie wojny z rolnikami. Chce nam zabrać naszą ziemię i majątek – powiedział Bart Kemp, lider organizacji rolników Agractie.
Netherlands 🇳🇱 Anti Govt, Anti Agenda 2030 #boerenprotest 💣🔥 Epic Scenes 💣 There is nothing better than when The People stand as one....𝘿𝙊 𝙒𝙃𝘼𝙏𝙀𝙑𝙀𝙍 𝙔𝙊𝙐 𝘾𝘼𝙉 𝙏𝙊 𝘿𝙄𝙎𝙍𝙐𝙋𝙏 𝙏𝙃𝙀𝙄𝙍 𝙋𝙇𝘼𝙉𝙎....👊 pic.twitter.com/gQhnRgpIGB
— 𝙍𝙄𝙎𝙀𝙈𝙀𝙇𝘽𝙊𝙐𝙍𝙉𝙀 (@risemelbourne) June 22, 2022
Dzieci też protestują: masowo przyjechały do szkoły traktorami na pedały
Protesty rolników spowodowały korki nie tylko na autostradach. Długie rzędy traktorów stały też w wielu szkołach. Dzieci zorganizowały w nich własny protest, przyjeżdżając na swoich gokartach i traktorach na pedały. Na pojazdach umieścili tabliczki z napisami typu: „Tato! Czy nadal mogę być rolnikiem?”
Kamila Szałaj, fot. główne screen z filmu NU
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy