Firma z grupy Animex zabierała rolnikom ze stref ASF odszkodowania?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Firma z grupy Animex zabierała rolnikom ze stref ASF odszkodowania?

23.06.2022autor: Kamila Szałaj

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Agri Plus, należącej do tej samej grupy co Animex Foods. Podejrzewa, że firma zmuszała rolników ze stref ASF do oddawania odszkodowań z ARiMR. Co grozi spółce za te wyłudzenia?

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Agri Plus, organizatorowi tuczu kontraktowego trzody chlewnej. Podejrzewa, że firma, naleząca do grupy Animex Foods pozbawiła hodowców należnej im rekompensaty za obniżone dochody osiągane w strefach ASF.

r e k l a m a

Czy firma organizująca tucz kontraktowy zabierała rolnikom odszkodowania?

Jak czytamy w komunikacie, UOKiK z informacji uzyskanych z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, a potwierdzonych w trakcie postępowania wyjaśniającego i kontroli siedziby spółki wynika, że przedsiębiorca w umowach z dostawcami trzody chlewnej zobowiązuje ich do przekazywania otrzymanego od państwa wsparcia, np. poprzez obniżanie ceny kupowanych świń o kwotę rekompensaty.

W latach 2017-2020 mogło to spowodować pobranie od dostawców około kilkunastu milionów złotych. Z ustaleń Prezesa Urzędu wynika również, że spółka mogła monitorować, którzy rolnicy dostali wsparcie, a następnie pomniejszać ich wynagrodzenia.

Spółce Agri Plus grozi potężna kara

Jeśli te zarzuty się potwierdzą, będzie to oznaczało, że spółka Agri Plus stała się faktycznym beneficjentem pomocy publicznej przeznaczonej dla rolników, choć nie była do tego uprawniona.

- To niedopuszczalne działanie, które pozbawia poszkodowanych hodowców należnej im rekompensaty związanej z ASF. W postępowaniu sprawdzimy, czy organizator tuczu trzody chlewnej dopuszcza się praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową.  mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Teraz spółce Agri Plus grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu.

oprac. ksz na podst. UOKIK, fot. Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF dotarł do woj. zachodniopomorskiego. Ognisko w gospodarstwie pod Gryfinem

– Tak, potwierdzam wykrycie ósmego ogniska ASF w Polsce – powiedział Hubert Gumowski, powiatowy lekarz weterynarii w Gryfinie. – W chwili obecnej jesteśmy w trakcie procedury opracowywania ogniska, stąd nie możemy udzielić na ten moment precyzyjnych informacji.

czytaj więcej

Wilki mogą ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, jednak jest "ale"

Pisaliśmy już o tym, że badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Warszawie i Gdańsku oraz z Roztoczańskiego Parku Narodowego pokazują, że wilki mogą być pomocne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń wśród dzików, gdyż polują na te zwierzęta i zjadają padlinę, więc eliminują ze środowiska potencjalne źródła wirusa. 

czytaj więcej

Inspekcja weterynaryjna będzie mogła likwidować zwierzęta nieznanego pochodzenia

Podczas spotkania Rady Ministrów zapadły kluczowe decyzje w sprawie ujednolicenia przepisów w zakresie i wyposażeniu Inspekcji Weterynaryjnej. W myśl nowych przepisów do walki z ASF, inspektorzy będą mogli wydawać decyzje o likwidacji zwierząt nieidentyfikowalnych o nieznanym pochodzeniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)