Dopłaty do materiału siewnego 2021 – jakie stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do materiału siewnego 2021 – jakie stawki?

20.01.2021autor: Paweł Mikos

Ministerstwo rolnictwa ogłosiło stawki dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany do zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków. Niestety są one niższe niż w poprzednich latach. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze za materiał siewny?

Ponad 63 tys. rolników otrzyma dopłaty do materiału siewnego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało w środę 20 stycznia 2021 informację o zaktualizowaniu stawek dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zużytego przez rolników w 2020 roku.

Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o tego typu dopłaty wnioski złożyło ponad 63 tys. rolników.
Wnioski złożono na materiał kwalifikowany i elitarny wykorzystany do:

  • obsiania niemal 930 tys. ha zbożami i mieszankami zbożowymi,
  • obsadzenia prawie 39 tys. ha ziemniaków,
  • obsiania ponad 30 tys. ha upraw roślin strączkowych.

 

r e k l a m a

Jakie są stawki dopłat do materiału siewnego w 2021 roku?

Resort rolnictwa podał, że stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2020 wynosi:

  • do zbóż (jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, żyto;) i mieszanek – 67,98 zł/ha,
  • do roślin strączkowych (bobik, groch siewny, łubin, soja, wyka siewna;)– 108,77 zł/ha,
  • do ziemniaków –339,90 zł/ha.

 

Kiedy ARiMR wypłaci rolnikom pieniądze za materiał siewny?

Rolnicy, którzy złożyli w I półroczu 2020 roku wnioski o dopłaty do materiału siewnego musieli uzbroić się w cierpliwość. Te dotacje niestety są wypłacane z puli środków pomocy de minimis w rolnictwie. A cały krajowy 3-letni limit dla tego wsparcia został wyczerpany już w sierpniu. Dlatego rozpatrzenie wniosków i wypłata dopłat do materiału siewnego mogły rozpocząć się dopiero po 1 stycznia 2021 roku, czyli od momenty, w którym zaczął obowiązywać nowy krajowy limit pomocy de minimis (na lata 2019–2021).

ARiMR ma aż 60 dni na wydanie decyzji o przyznaniu dopłat do materiału siewnego. A okres, od którego liczy się bieg sprawy rozpoczął się 15 stycznia 2021 r., czyli w dniu wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów na ten temat.
Dopiero po wydaniu decyzji, ARiMR będzie przelewać pieniądze za materiał siewny na konta rolników.

Na wypłatę dopłat do materiału siewnego rząd zarezerwował 75 mln złotych.

 

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego trzeba złożyć do ARiMR do czerwca

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, rolnicy mają miesiąc na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o dopłaty do zużytego w 2021 roku materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany. Wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR od 25 maja do 25 czerwca 2021 roku.
Wniosek w formie edytowalnej możesz ściągnąć kilikając w link poniżej:

POBIERZ wniosek o dopłaty do materiału siewnego.

Paweł Mikos
Fot. Archiwum

 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do materiału siewnego: za mało, za późno

75 mln zł na dopłaty do materiału siewnego to za mało – oceniają posłowie Kukiz’15 Jarosław Sachajko i Paweł Szramka. Ich zdaniem, resort rolnictwa nie traktuje rolników poważnie, opóźniając wypłatę tych dopłat.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)