Dopłaty do materiału siewnego 2021 – jakie stawki?
Ministerstwo rolnictwa ogłosiło stawki dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany do zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków. Niestety są one niższe niż w poprzednich latach. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze za materiał siewny?
Ponad 63 tys. rolników otrzyma dopłaty do materiału siewnego
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało w środę 20 stycznia 2021 informację o zaktualizowaniu stawek dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zużytego przez rolników w 2020 roku.
Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o tego typu dopłaty wnioski złożyło ponad 63 tys. rolników.
Wnioski złożono na materiał kwalifikowany i elitarny wykorzystany do:
- obsiania niemal 930 tys. ha zbożami i mieszankami zbożowymi,
- obsadzenia prawie 39 tys. ha ziemniaków,
- obsiania ponad 30 tys. ha upraw roślin strączkowych.
Jakie są stawki dopłat do materiału siewnego w 2021 roku?
Resort rolnictwa podał, że stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2020 wynosi:
- do zbóż (jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, żyto;) i mieszanek – 67,98 zł/ha,
- do roślin strączkowych (bobik, groch siewny, łubin, soja, wyka siewna;)– 108,77 zł/ha,
- do ziemniaków –339,90 zł/ha.
Kiedy ARiMR wypłaci rolnikom pieniądze za materiał siewny?
Rolnicy, którzy złożyli w I półroczu 2020 roku wnioski o dopłaty do materiału siewnego musieli uzbroić się w cierpliwość. Te dotacje niestety są wypłacane z puli środków pomocy de minimis w rolnictwie. A cały krajowy 3-letni limit dla tego wsparcia został wyczerpany już w sierpniu. Dlatego rozpatrzenie wniosków i wypłata dopłat do materiału siewnego mogły rozpocząć się dopiero po 1 stycznia 2021 roku, czyli od momenty, w którym zaczął obowiązywać nowy krajowy limit pomocy de minimis (na lata 2019–2021).
ARiMR ma aż 60 dni na wydanie decyzji o przyznaniu dopłat do materiału siewnego. A okres, od którego liczy się bieg sprawy rozpoczął się 15 stycznia 2021 r., czyli w dniu wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów na ten temat.
Dopiero po wydaniu decyzji, ARiMR będzie przelewać pieniądze za materiał siewny na konta rolników.
Na wypłatę dopłat do materiału siewnego rząd zarezerwował 75 mln złotych.
Wnioski o dopłaty do materiału siewnego trzeba złożyć do ARiMR do czerwca
Zgodnie z nowymi uregulowaniami, rolnicy mają miesiąc na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o dopłaty do zużytego w 2021 roku materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany. Wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR od 25 maja do 25 czerwca 2021 roku.
Wniosek w formie edytowalnej możesz ściągnąć kilikając w link poniżej:
Paweł Mikos
Fot. Archiwum
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy