Czy Chemirol i Unia połączą siły? Nie jest to jeszcze przesądzone
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy Chemirol i Unia połączą siły? Nie jest to jeszcze przesądzone

12.01.2023autor: Paweł Mikos

Od kilku miesięcy krążyły pogłoski, że dwie ważne dla polskiego rolnictwa firmy, czyli Chemirol oraz Unia z Grudziądza połączą się. UOKiK potwierdził właśnie, że wpłynął wniosek o przejęcie przez Chemirol producenta maszyn. Jednak nie wiadomo, czy dojdzie do fuzji, gdyż wciąż trwają negocjacje.

Do UOKiK wpłynął wniosek o przejęcie Unii przez Chemirol

W poniedziałek 9 stycznia 2023 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wniosek o udzielenie zgody na przejęcie  przez PUH „CHEMIROL” z Mogilna kontroli nad grudziądzką „Unią” produkującą maszyny rolnicze.

Unia z siedzibą w Grudziądzu to jeden z największych w Polsce producentów maszyn rolniczych. Wytwarza m.in. pługi, agregaty uprawowe i kultywatory, brony talerzowe, siewniki, prasy i owijarki do siana, rozsiewacze do nawozów i rozrzutniki obornika czy opryskiwacze. Unia to także producent silosów do przechowywania ziarna.

Z kolei Chemirol z Mogilna jest głównie znany ze sprzedaży nawozów oraz środków ochrony roślin czy materiału siewnego. Oferuje rolnikom także pasze dla zwierząt, ale także fole rolnicze i ogrodnicze czy siatkę i sznurek rolniczy. Jednak w swojej ofercie mogileńska firma ma także serwis maszyn rolniczych oraz sprzedaż używanych i nowych maszyn, w tym nowe przyczepy Wieltona.  Warto także pamiętać, że w skład całej Grupa Chemirol wchodzi nie tylko sam PUH „Chemirol”, ale także Innvigo Sp. z o.o., Agro-Dąbrówka, Bioagro, GR Chwaliszewo czy Crezco Sp. z o.o.

Teraz UOKiK będzie sprawdzał czy ewentualne połączenie obu firm nie doprowadziłoby do zbyt dużej koncentracji na rynki, co mogłoby się przełożyć na zaburzenie konkurencji w tym segmencie rolnictwa.

r e k l a m a

Czy i kiedy dojdzie do połączenia obu firm rolniczych?

Z pewnością taka fuzja Unii i Chemirolu miałaby duży wpływ na polskie rolnictwo. Z tego powodu wysłaliśmy do Chemirolu pytania z prośbą o określenie kiedy może zostać sfinalizowana ta transakcja? Czy w jak będzie funkcjonować tak duża grupa?

W odpowiedzi na te pytania Chemirol potwierdził, że złożył do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie nad „Unią” z Grudziądza. Ale więcej szczegółów firma nie chce zdradzać.

Ze względu na trwający proces, spółka nie udziela komentarzy w tej sprawie. W stosownym momencie prasa i wszyscy interesariusze otrzymają oficjalny komunikat – zastrzega dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, Dyrektor Działu Marketingu i PR.

 Prezes Unii: wciąż trwają negocjacje i nie wiadomo czy dojdzie do przejęcia

O tym czy ostatecznie dojdzie do połączenia dwóch polskich firm rolniczych nie przesądza jeszcze sam prezes Unii. Zaznacza, że wniosek do UOKiK  w tym momencie nie oznacza formalnego zakupu udziałów w spółce Unia przez Chemirol.

Czy dojdzie do przejęcia z uwagi na toczące się negocjacje nie mogę potwierdzić. W tej chwili nie ma żadnych zmian związanych z funkcjonowanie i zarządzaniem Unii  - podkreśla Michał Piotrowski, prezes firmy Unia z Grudziądza.

Paweł Mikos
fot. Tomasz Ślęzak

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

To już oficjalne! Chemirol przejął Unię. Powstaje nowy gigant w polskim rolnictwie

Mamy już oficjalne potwierdzenie, że Chemirol, wiodący dystrybutor środków do produkcji rolniczej przejął Unię, jednego z największych w Polsce producentów maszyn rolniczych. – Nie wykluczam dalszej ekspansji na rynku maszyn rolniczych – zastrzega Leszek Boruch, prezes Chemirolu.

czytaj więcej

UOKiK wydał zgodę na przejęcie Unii przez Chemirol

Zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mogileński Chemirol może przejąć spółkę Unia z Grudziądza. Unia to jeden z największych producentów maszyn rolniczych w naszym kraju. Za to Chemirol jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów nawozów, środków ochrony roślin i materiału siewnego.

czytaj więcej

Wojciechowski chce dać rolnikom więcej pieniędzy. "Bardziej może im się opłacać produkcja bez dopłat"

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, chce zwiększenia budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). W jego ocenie znaczną część wsparcia dla rolników do 2027 roku pochłonie inflacja. – Obecnie roczny budżet WPR to tylko 10 proc. rocznej wartości produkcji rolnej. Niestety, taka kwota nie będzie mieć dużego wpływu na dochody rolników – ocenia komisarz. Nie wyklucza, że część farmerów zrezygnuje z dopłat, bo więcej zarobią na produkcji bez wymogów WPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)