Czy 13 lutego to niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy?
Od 1 lutego 2022 roku w życie weszły przepisy, które zaostrzyły zakaz handlu w niedzielę. Jak sieci handlowe obchodzą te przepisy? Jakie sklepy będą otwarte w niedzielę? Czy 13 lutego to niedziela handlowa?
Ostatnia niedziela stycznia była tą wyjątkową niedzielą w roku, która została uwzględniona jako dzień bez zakazu handlu w niedzielę. Kiedy przypadnie kolejna niedziela handlowa?
Zaostrzenie zakazu niedzielnego handlu obowiązuje od lutego
Nowelizacja zaostrzająca zakaz handlu w niedzielę to odpowiedź na działania wiele dużych sieci handlowych, które podpisywało umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi. Teraz utrzymanie statusu placówki pocztowej będzie trudniejsze, ponieważ w nowelizacji znalazł się zapis dopuszczający otwarcie sklepu jako poczty tylko w przypadku osiągnięcia przychodów z usług pocztowych na poziomie co najmniej 40% ogólnych przychodów.
Co więcej, żeby było to możliwe, sklepy będą musiały prowadzić ewidencję przychodów, w której zawarte będą dane i dochody pochodzące z działalności pocztowej. Jeżeli będą one mniejsze niż 40 proc, sklep będzie mógł być otwarty w niedzielę tylko pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel lub ktoś z jego rodziny, kto nie jest tam zatrudniony.
Choć wydaje się, że sieciom handlowym będzie trudno spełnić taki warunek i będą zmuszone do zamknięcia swoich sklepów w niedziele i święta, to już wiele sieci handlowych znalazło sposób na obejście zakazu. Jaki?
Furtka okazała się być szeroką bramą dla Intermarche
Sieć sklepów Intermarche zatrudnia naprawdę kreatywnych specjalistów. Okazało się bowiem, że wybrane sklepy Intermarché działają w niedziele niehandlowe jako czytelnie, a w Cieszynie ich sklep funkcjonuje, jako dworzec autobusowy z poczekalnią. Przy budynku sklep w Cieszynie znajduje się przystanek komunikacji miejskiej. Dlatego placówka została przemieniona na dworzec autobusowy.
Z kolei w Lipnie sklep zastosował metod na czytelnię, która w trakcie odwiedzin umożliwia także zrobienie drobnych zakupów, gdyby okazało się, że czegoś nam w domu brakuje.
Takie działania te nie podobają się przedstawicielom "Solidarności", która była jednym z inicjatorów zakazu handlu. Ich zdaniem do sklepów Intermarché powinni wejść kontrolerzy inspekcji pracy.
Pomysł Inetrmarche bazuje na podpunkcie 10. w art 6 ust. 1 ustawy, który mówi, że "placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku" mogą być w niedziele niehandlowe otwarte bez konieczności uzyskiwania 40 proc. z ww. działalności.
Zakupy w Żabce możliwe bez pomocy kasjera
Także Żabka, która już w 2018 roku zainicjowała działalność jako jedna z pierwszych placówek pocztowych, znalazła sposób na przepisy. Pracownicy sklepu będą pracować tylko przy wykładaniu towaru na półki. Klienci w sklepie obsłużą się za pomocą kas samoobsługowych, a nie kasjera-sprzedawcy. Luką okazały się zapisy w specustawie cowidowej, które pozwalają pracownikom handlu pracować przy wykładaniu towaru nawet w niedziele niehandlowe. I właśnie ten wytrych zamierzają zastosować niektórzy franczyzobiorcy Żabki.
Będą inspekcje w sklepach otwartych w niedzielę
Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że pilotażowo skontroluje otwarte placówki handlowe już w najbliższą niedzielę.
— Apeluję do przedsiębiorców, aby rozważyli podjęte decyzje biznesowe pod kątem obowiązujących przepisów i nie prowadzili działalności pozorowanej — mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy. — Jeżeli mają oni wątpliwości, zachęcam do skontaktowania się z Państwową Inspekcją Pracy. My się podzielimy swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie – dodaje szefowa PIP.
Więcej na ten temat napisały: Wiadomości Handlowe.Niedziele handlowe w 2022 roku
W tym roku zakupy będzie można zrobić w następujące niedziele:
- 30 stycznia,
- 10 kwietnia,
- 24 kwietnia,
- 26 czerwca,
- 28 sierpnia,
- 11 grudnia,
- 18 grudnia.
Wyjątki od zakazu handlu w niedzielę i święta
- stacji paliw płynnych,
- kwiaciarni,
- aptek i punktów aptecznych,
- lecznic dla zwierząt,
- placówek pocztowych,
- sklepów i platform internetowych,
- piekarni, cukierni i lodziarni,
- placówek skupu surowców rolniczych i mleka oraz sprzedających zamienniki maszyn rolniczych (tylko w okresie 1.06–30.09);
- gastronomii,
- placówek, w których handel prowadzony jest osobiście przez właściciela, co może dotyczyć wielu sklepików na wsiach.
Warto przypomnieć, że oprócz zaostrzenia zakazu handlu w niedzielę, nowela ustawy, rozszerza katalog wyłączeń od zakazu handlu. Dzięki czemu w niedzielę w okresie 1 czerwca do dnia 30 września będą mogły być otwarte placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.
Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcia: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy