Ile zapłacimy za święconkę na Wielkanoc 2022?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile zapłacimy za święconkę na Wielkanoc 2022?

09.04.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Szalejąca inflacja, kryzys niemal w każdym sektorze produkcji rolniczej, kłopoty z eksportem i wojna za naszą wschodnią granicą sprawiły, że ceny żywności rosną niemal z dnia na dzień. Konsumenci poczują to w swoich portfelach w związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Ile zapłacimy za jedzenie na świąteczny stół, a ile za święconkę?

O ile wzrosną ceny żywności?

Wzrostów cen możemy się spodziewać właściwie przy wszystkich produktach. Ponad połowę więcej zapłacimy za tłuszcze roślinne, zaś o 1/3 wzrosną ceny masła. Jajka na świąteczny stół, bez których nie wyobrażamy sobie Wielkanocy, będą droższe o około 14%. To efekt wzrostu cen pasz dla niosek i ich ograniczonej podaży ze względu na grypę ptaków. 

Podwyżki nie ominą również mięs. By zastawić stół wędliną i pasztetami, Polak będzie musiał wydać od 3 do... 30% więcej. Między 3-6% zdrożeją bowiem wędliny wieprzowe, około 7% inne produkty z mięsa wieprzowego, a nawet 30% w stosunku do zeszłego roku podskoczą ceny mięsa drobiowego. 

Silny popyt na produkty mleczarskie przy równoczesnej ograniczonej podaży mleka u największych eksporterów wpłynie na ceny nabiału w sklepach. O ponad 30% zdrożeje masło, a ponad 10% twaróg. Tłuszcze roślinne w stosunku do zeszłego roku mogą zaś być o 50% droższe. 

r e k l a m a

Słono zapłacimy za słodkie wypieki 

Ze względu na wojnę w Ukrainie spadł eksport zboża. Ceny ziaren w tym roku są wysokie. Odbije się to na cenie mąki. Ta zaś jest niezbędna przy wszelkiego rodzaju wypiekach. Eksperci z sektora Food & Agri Banku BNP Paribas przewidują, że wzrost cen mąki może wynieść około 25% w porównaniu z zeszłym rokiem. Z tego powodu za pieczywo na Wielkanoc możemy zapłacić o 25-30% więcej. 

Niemałym wydatkiem będą także puszyste baby i słodkie mazurki na wielkanocny stół. Tutaj bowiem do cen mąki dochodzi podwyżka cen cukru o nawet 30%. Chwila słodkiej przyjemności może więc Polaków słono kosztować. 

Ile zapłacimy za święconkę? 

Analitycy z BNP Paribas obliczyli, że średnio za przedświąteczne zakupy Polacy zapłacą w tym roku o 20% więcej, niż w ubiegłym. Przełoży się to także na koszty przygotowania tradycyjnego wielkanocnego koszyczka ze święconką. Zakładając, że znajdą się tam dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g kiełbasy, zapłacimy o 12% więcej niż za taki sam koszyczek z 2021 roku. 

Polacy planują świąteczne zakupy 

Najnowsze badanie opinii publicznej wykazało, że większość Polaków zrobi świąteczne zakupy stacjonarnie w dyskoncie. Optymalny czas zakupów to około tydzień przed Wielkanocą. Polacy nie ukrywają także, że głównym wyznacznikiem będzie dla nich cena i chcą korzystać z oferowanych przez sieci handlowe promocji. 

Niecałe 15% spośród 2200 ankietowanych zajęło się zakupami świątecznymi z dużym wyprzedzeniem. Większość jednak liczy na to, że w ostatnich dniach przed świętami sklepy zaoferują bardziej atrakcyjne promocje i obniżki. 

Kupujemy stacjonarnie, bo mamy blisko 

Badanie, przeprowadzone przez UCE RESEARCH i Grupę BLIX, wykazało, że Polacy wciąż są przywiązani do zakupów stacjonarnych. Nie zmieniła tego nawet pandemia, a przed tegoroczną Wielkanocą, gdy większość obostrzeń zniesiono, wracamy do swoich przyzwyczajeń ze spokojną głową. Osobiście do sklepów wybierze się ponad 90% badanych. 

Znaczna większość, bo 98%, zrobi zakupy w dyskontach. Choć Polacy deklarują, że zwracają uwagę na ceny, wybór dyskontu ma inną zaletę. Większość z nas ma do nich blisko. 

- Z różnych badań wynika, że dyskonty wcale nie są już najtańszymi sklepami w Polsce. Jednak takich placówek jest dużo na rynku. Klienci mają do nich blisko. Natomiast do hipermarketu czy supermarketu wiele osób musi dojechać, co oznacza dodatkowy koszt – wyjaśnia ekonomista Marek Zuber. 

Promocje? Tak, ale po podwyżce 

Wielu Polaków liczy na promocje przed świętami i sieci handlowe są tego świadome. Analitycy przestrzegają, że promocje, które pojawią się w ostatnich dniach przed Wielkanocą, mogą być tylko pozorne. Kilka dni wcześniej sklepy celowo zawyżą ceny, by ogłaszając obniżkę sprzedać towar z zakładanym od początku zyskiem. Taki zabieg łatwo dziś ukryć, ponieważ ceny żywności szaleją i zmieniają się bardzo szybko. Stąd apel do konsumentów, by kupowali rozsądnie. 

Analitycy przewidują także, że choć Polacy kierują się przy zakupach ceną, jakością produktu oraz promocjami, w tym roku mogą być ostrożniejsi niż zwykle. To dlatego, że wzrost cen żywności odczuliśmy już przy świętach Bożego Narodzenia, a z czasem sytuacja wcale się nie ustabilizowała. 

Polacy stają się coraz bardziej świadomymi i rozsądnymi konsumentami. Ważniejsze niż logo są dla nich jakość i cena, dlatego decydują się częściej np. na marki własne, oferowane w dyskontach. Te zaś wychodzą im naprzeciw, proponując produkty o dobrym składzie i w atrakcyjnych promocjach.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

120 zajączków wielkanocnych z bel słomy stanęło wokół miasta

Niemieckie miasto Bocholt zamieniło się w zajęczą osadę! Powód jest szczególny. Są to zbliżające się Święta Wielkanocne i Jubileusz 800-lecia miasta Dlatego też ulicę ozdobiło 120 wielkanocnych zajączków wykonanych z bel słomy. Atrakcja będzie dostępna do 19 kwietnia 2022 roku.

czytaj więcej

Droższa kiełbasa na święta. Polacy będą musieli oszczędzać na zakupach?

Skompletowanie tegorocznej święconki i zastawienie stołu na Wielkanoc będzie kosztowało Polaków kilkanaście procent więcej niż rok temu. Wzrosły ceny niemal wszystkich produktów spożywczych, nie tylko tych typowo świątecznych, ale także codziennych. Wszystko za sprawą rosnących kosztów produkcji. Czy to sprawi, że Polacy zacisną pasa, robiąc świąteczne zakupy?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Ukraińskie pszczoły rozniosły oddział rosyjskiego wojska. 3 zginęło, a 25 uciekło w popłochu

Światowe media donoszą, że rosyjska armia ponosi duże straty w Ukrainie. Atakujący nie byli na to przygotowani. Swój udział w rosyjskich stratach mają już ukraińscy rolnicy, a teraz dołączył do nich zupełnie niespodziewany i niepozorny sojusznik.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)