Barwione paliwo rolnicze bez limitu. Rozmowa z posłem Jarosławem Sachajko
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Barwione paliwo rolnicze bez limitu. Rozmowa z posłem Jarosławem Sachajko

27.08.2021

O sytuacji na polskiej wsi z posłem Jarosławem Sachajko z Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, wiceprzewodniczącym sejmowej komisji rolnictwa rozmawia Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego. Cały wywiad obejrzysz pod artykułem.

- Nasz rząd z powodów finansowych ogranicza takie programy jak mleko w szkole i winnych widzi w Unii Europejskiej. Jeżeli nie dojdzie do natychmiastowej poprawy i złożenia kilku prostych i wykonalnych obietnic, jak np. rozszerzenia dostępności dla rolników taniego paliwa rolniczego, to już jesienią może dojść do katastrofy!

Jarosław Sachajko: Co do paliwa, rozmawiam obecnie z resortem rolnictwa i prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem, aby tańsze paliwo dla rolników było barwione i dostępne w nieograniczonych ilościach, jak np. w Niemczech czy USA. Trzeba wyrównać szanse i możliwości naszych rolników, bo jak mają konkurować z niemieckimi, którzy mają właśnie tanie paliwo, bez ograniczeń. Tanie paliwo i inne mechanizmy trzeba zastosować w Zielonym Ładzie, aby długoterminowo zapewniły opłacalność rolnictwa. A teraz to pogoda decyduje o tym, czy rolnik przeżyje kolejny rok czy upadnie. Trzeba całkowicie zmienić też system ubezpieczeń, o czym rozmawiam z rządzącymi, bo teraz pieniądze dopłacane do ubezpieczenia upraw kończą się w kilkanaście minut. Możliwość ubezpieczenia upraw z dopłatą musi mieć każdy rolnik. Dzięki Pawłowi Kukizowi – organizatorowi spotkania z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, który zadeklarował, że Polski Ład dla Rolnictwa będzie zmianą systemową, oczekuję, iż moje propozycje zostaną uwzględnione.

Panie pośle, czy to prawda, że otrzymywał pan pogróżki z brytyjskiej kancelarii prawnej? Że zbierano na pana materiały w sprawie glifosatu?

– Duże koncerny mają gigantyczny budżet i jak widać wykorzystują go również próbując zastraszać. Rzeczywiście, otrzymałem takie pismo z kancelarii prawnej z Wielkiej Brytanii, że zbierane są przeciwko mnie dokumenty. Mnie to nie wystraszyło, robię dalej co uważam za słuszne i żadnego pozwu nie otrzymałem. Prób zastraszania miałem wiele, w tym nie tylko w sprawie glifosatu, ale także ze strony organizacji pseudozwierzęcych, którym nie podoba się projekt zakończenia tzw. bezdomności zwierząt. Dla tych organizacji, oczywiście nie wszystkich, oznacza to utratę, jak to nazywam „paśnika”.

r e k l a m a
Cały wywiad obejrzysz poniżej i przeczytasz w 36 numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny paliwa rosną ekspresowo. Dla rolników to kolejny cios

Ceny paliw rosną w zastraszającym tempie. Za olej napędowy rolnicy płacą dziś około 6 zł. Zdaniem analityków, to jeszcze nie koniec podwyżek. Gdzie dziś w Polsce zatankujesz najtaniej, a gdzie najdrożej? O ile jeszcze zdrożeje paliwo?

czytaj więcej

300 plus. Gdzie rolnicy składają wnioski? Kiedy otrzymają wypłatę?

Zbliża się początek roku szkolnego. Jeśli ktoś nie złożył jeszcze wniosku o 300 plus, warto to zrobić jak najszybciej, zwłaszcza, że w tym roku są istotne zmiany w programie. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie i kiedy nastąpi wypłata pieniędzy? Gdzie rolnicy składają wnioski?

czytaj więcej

Adam Nowak z ZMW chce pomóc Kołodziejczakowi wywrócić stolik

– Młodzi rolnicy związani z AgroUnią i Związkiem Młodzieży Wiejskiej muszą działać wspólnie, bo nadchodzące zmiany dotną nas wszystkich i jedziemy na tym samym wózku – mówi Adama Nowak, prezes Związku Młodzieży Wiejskiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)