Aplikacja suszowa ma być udoskonalona. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aplikacja suszowa ma być udoskonalona. Co się zmieni?

08.12.2021autor: Zuzanna Ćwiklińska

Aplikacja Zgłoś szkodę rolniczą, popularnie zwana aplikacją suszową, miała w założeniu ułatwiać rolnikom życie. Praktyka wyglądała jednak inaczej – użytkownicy skarżyli się na liczne błędy i niedociągnięcia, utrudniające korzystanie z niej. Wkrótce ma się to zmienić i aplikacja będzie poprawiana i stanie się przystępniejsza. Co ma się zmienić?

Czym jest aplikacja suszowa?

Aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" powstała w 2020 r. Po zalogowaniu się do niej, rolnik może złożyć wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych, jeśli na obszarze jego zamieszkania stwierdzono suszę, która może zagrozić wielkości plonów.

Tereny objęte suszą uwzględniane są w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej. Od wprowadzenia aplikacji, wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy można składać wyłącznie tą drogą.

r e k l a m a

Izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa o poprawienie aplikacji suszowej

Wielkopolska Izba Rolnicza informowała, że wielokrotnie kierowała do MRiRW skargi na niesprawną aplikację suszową.

Rolnicy zwracają uwagę, że w aplikacji występują takie błędy jak na przykład:

  • braku daty na wygenerowanym z aplikacji wydruku Kalkulacji z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych suszą w 2021 r.,
  • braku kompletnych informacji na wydruku, dotyczących wyliczeń strat na poszczególnych działkach rolnych,
  • konieczności dopracowania Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR), który informował, że nie występuje susza rolnicza na terenie gminy a w rzeczywistości na konkretnym polu susza występowała,
  • konieczności uproszczenia mechanizmu wpisywania strat,
  • uproszczenia procesu logowania do aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” przez Profil Zaufany.

WIR zwracała także uwagę na to, że rolnicy, którzy nie radzą sobie z obsługą aplikacji, szczególne osoby starsze, powinni mieć możliwość złożenia wniosku w formie papierowej.

Co się zmieni w aplikacji suszowej?

W odpowiedzi na apele WIR, MRiRW poinformowało, że w aplikacji “Zgłoś szkodę rolniczą” pojawi się funkcja, umożliwiająca pobranie przez rolnika estawienia strat w uprawach rolnych danego gospodarstwa spowodowanych wystąpieniem suszy. Zestawienie to ma być opatrzone datą jego przygotowania.

Na razie jednak resort rolnictwa nie podał informacji, kiedy pojawi się nowa opcja.

MRiRW nie odniosło się do pozostałych postulatów i skarg, przedstawionych przez WIR. Ministerstwo uznało, że obecne funkcje dostępne w aplikacji są wystarczające.

Aplikacja suszowa nie wzbudziła zaufania rolników

Aplikacja “Zgłoś szkodę rolniczą” budzi wiele kontrowersji wśród rolników. W 2021 r. została uruchomiona dopiero pod koniec lipca, przez co wielu gospodarzy zastanawiało się, czy może zaczynać żniwa, zanim poinformuje MRiRW o problemach z suszą.

Rolnicy skarżyli się także na algorytmy aplikacji oraz jej wadliwe działanie – instalacja miała się zacinać, uniemożliwiając złożenie wniosku. Stanowisko, jakie MRiRW przyjęło wobec apelów WIR sugeruje, że choć pewne zmiany zostaną wprowadzone, w najbliższym czasie nie ma co liczyć na znaczące podniesienie poziomu funkcjonowania aplikacji suszowej.

Zuzanna Ćwiklińska
Fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnikowi opłacają się odmiany kukurydzy z szybkim dosychaniem ziarna?

Przy rosnących cenach energii kwestia dosuszania ziarna kukurydzy może być sporym wydatkiem. Czy wybór odmian, które szybciej dosychają może ograniczyć wydatki? Czy nie odbije się to na plonie?

czytaj więcej

Czy rolnikowi opłaci się dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę?

Przy rosnących kosztach produkcji rolniczej coraz trudniej osiągnąć opłacalność, zwłaszcza na słabych gruntach. Dlatego część rolników rozważa możliwość wydzierżawienia ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Ile na tym można zyskać i na co zwrócić uwagę, aby się nie naciąć?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)