AGRO Ring – jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo?
AGRO ring to debata o polskim rolnictwie i polskiej wsi. Pytania politykom będą zadawać Michał Kołodziejczak z Agro Unii, Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego. Tylko krótkie pytania, szybkie odpowiedzi, zero gadania na okrągło. Podczas tej debaty będą liczyły się tylko konkrety.
Jaki jest obraz polskiego rolnictwa?
Koszty środków produkcji rolniczej cały czas drożeją, podczas gdy wiele cen za płody rolne nie zmienia się lub jest wręcz niższa niż przed laty. Polscy rolnicy otrzymują niższe dopłaty niż ich koledzy z Niemiec czy Francji. Młodzi rolnicy często stają przed dylematem czy czekać 15 lat aż rodzice będą mogli przekazać mu gospodarstwo czy szukać pracy poza rolnictwem i porzucić rodzinne gospodarstwo. Przetwórcy, w tym mleczarnie, i sami rolnicy są bardzo często rozgrywanie przez duże sieci handlowe i pośredników. Do tego nasz rynek zalewany jest przez produkty z innych państw, często spoza UE, gdzie rolnicy nie muszą spełniać tak wyśrubowanych norm jak unijni farmerzy.
Taki jest – cząstkowy – obraz polskiego rolnictwa. Jak można zmienić nasz sektor, jak poprawić los rolników?
Kto będzie uczestniczył debacie AGRO ring?
O tym będą rozmawiać przedstawiciele najważniejszych opcji politycznych podczas debaty rolniczej AGRO Ring orgaznizowanej wspólnie przez „Tygodnik Poradnik Rolniczy” oraz przez Agro Unię.
W debacie udział mają wziąć:
- dr Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15 i jednocześnie przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
- Marek Sawicki, poseł PSL i były minister rolnictwa;
- Jacek Bogucki, poseł PiS i były wiceminister rolnictwa,
- Dorota Niedziela, posłanka PO i zastępczyni przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
- Jacek Wilk, poseł i przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja.
Do debaty zaprosiliśmy wszystkie siły polityczne, które mają swoją reprezentacje w sejmie, aby jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego poznać dokładnie program poszczególnych partii na rozwój polskiej wsi.
Jakie tematy będą poruszane w czasie debaty o rolnictwie?
Podczas debaty mogą pojawić się pytania dotyczące chociażby na co dokładnie powinny być przekazywane dotacje i dopłaty dla rolników po 2020 roku?
W jaki sposób należy wzmocnić pozycję samorządu rolniczego w Polsce?
Na jakiej zasadzie można usprawnić mechanizm przekazywania gospodarstw rolnych młodszym pokoleniom?
Jak na poziomie Unii Europejskiej można wzmocnić pozycję rolnika i przetwórców rolniczych wobec sieci handlowych?
Na co powinny być przekazywane środki z funduszów promocji produktów rolno-spożywczych?
W jaki sposób można zatrzymać odpływ młodych z polskiej wsi, zwłaszcza z gospodarstw rodzinnych?
Pytania mogą zadawać także rolnicy – Czytelnicy Tygodnika Poradnika Rolniczego
To tylko część z możliwych pytań, które pojawią się podczas debaty.
Swoje pytania dla uczestników AGRO Ringi mogą również zadać Czytelnicy „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. Wystarczy wejść na stronę www.tygodnik-rolniczy.pl/debata-pytania i tam podać swoje dane oraz wpisać treść pytania. Najciekawsze z nich zostaną zadane posłom podczas debaty.
Charyzmatyczni prowadzący zagwarantują żywą i emocjonalną debatę
Warto podkreślić, że z pewnością AGRO Ring nie będzie kolejną nudną dyskusją polityków. Z pewnością o emocje oraz jasne i konkretne odpowiedzi uczestników zadbają prowadzący debatę. Pytania politykom będą zadawać: Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki, redaktorzy naczelni „Tygodnika Poradnika Rolniczego” oraz Michał Kołodziejczak, lider AGRO Unii.
AGRO Ring – debata o przyszłości polskiego rolnictwa odbędzie się we wtorek, 14 maja 2019 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.
Relację z debaty będzie można przeczytać na nasze stronie www.tygodnik -rolniczy.pl oraz w numerze 21/2019 „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
W debacie AGRO Ring udział weźmie m.in. Jarosław Sachajko (drugi z lewej) z Kukiz’15, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi….
… Marek Sawicki z PSL i były minister rolnictwa…
… oraz Jacek Bogucki (w środku) z PiS, były wiceminister rolnictwa.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy