5 państw UE chce skrócenia czasu transportu zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

5 państw UE chce skrócenia czasu transportu zwierząt

09.08.2022autor: Artur Puławski

Belgia, Dania, Niemcy, Niderlandy i Szwecja chcą ograniczyć czas transportu zwierząt do 8 godzin. To najważniejszy z postulatów, ale sygnatariusze wymieniają w swojej opinii szczegółową listę działań mających na celu poprawę warunków dla zwierząt podczas transportu.

Ograniczony czas transportu i jasne zasady dobrostanu podczas przewożenia zwierząt

Oprócz ograniczenia czasu trwania przewozu, obejmuje również jasne zasady transportu zwierząt poza Unią Europejską, minimalny wiek przewożonych cieląt oraz zasady dotyczące wysokości zagród transportowych. Ponadto określa się minimalne warunki pojenia i karmienia zwierząt.

W szczegółach propozycje pięciu państw członkowskich UE są bardzo zbliżone do postulatów specjalnej komisji ds. transportu zwierząt w Parlamencie Europejskim, która zakończyła prace pod koniec 2021 r. Komisja Europejska przygotowuje obecnie rewizję unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Według komisarz ds. zdrowia Stelli Kyriakides, odpowiednie propozycje powinny być gotowe do końca 2023 roku. Ponadto, władze Brukseli zwróciły się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o opracowanie metody oceny dobrostanu zwierząt podczas transportu.

Artur Puławski
Zdjęcia: Pixabay

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak można usprawnić przepływ zboża z Ukrainy poza Polskę?

Ukraina od wielu lat jest istotnym partnerem Polski w handlu towarami rolno-spożywczymi. W obliczu wojny Ukrainy z Rosją granica z Polską jest jedną z tych, na której leży ciężar logistyczny ukraińskiego eksportu drogą lądową. W ocenie Rafała Mładanowicza, pełniącego od 3 czerwca funkcję pełnomocnika ministra rolnictwa ds. rozwoju współpracy z Ukrainą (byłego prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż), pomimo pojawiających się głosów krytyki Polska wykonuje olbrzymią pracę, aby usprawnić transport ukraińskich produktów przez wspólną granicę.

czytaj więcej

Żywość GMO: czy faktycznie jest się czego obawiać?

Na razie nasza wiedza na temat GMO jest niepełna i to wyjaśnia dlaczego wielu konsumentów woli unikać genetycznie modyfikowanej żywności. Czy faktycznie jest się czego bać?

czytaj więcej

Ubezpieczenie krów od stresu cieplnego?

Monitoring rejestrujący ryzyko narażenia krów na stres cieplny to nowość, która pozwoli producentom mleka na całym świecie finansowo zabezpieczyć się przed stratami produkcyjnymi spowodowanymi stresem cieplnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)