46-letni rolnik mózgiem mafii oszukującej na gnojowicy. Ogromne śledztwo w Niemczech
r e k l a m a
Partnerzy portalu

46-letni rolnik mózgiem mafii oszukującej na gnojowicy. Ogromne śledztwo w Niemczech

03.04.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Prokuratura w Hagen (Nadrenia Północna-Westfalia) wszczęła postępowanie w sprawie grupy, która podejrzana jest o nielegalne usuwanie gnojowicy. Przeszukano ponad 50 gospodarstw rolnych, firm, mieszkań i biur, należących do podejrzanych oraz świadków.

Śledztwo w sprawie gnojowicy na szeroką skalę 

W centrum podejrzeń niemieckiej prokuratury znajduje się 46-letni rolnik z powiatu Märkisch. Mówi się, że w nielegalną działalność zaangażowanych było łącznie 23 podejrzanych. Celem przeszukań, przeprowadzonych w Nadrenii Północnej-Westfalii i sąsiednich krajach związkowych, było zabezpieczenie jak największej liczby dowodów. 

Śledztwo jest w tej chwili prowadzone na szeroką skalę. Zaangażowana jest w nie prokuratura, Państwowy Urząd Kryminalny Nadrenii Północnej-Westfalii, wydział dochodzeń podatkowych oraz główny urząd celny w Dortmundzie. Zarzuty wobec rolnika z Märkisch wykraczają bowiem poza kwestię gnojowicy. 

r e k l a m a

Rolnik nielegalnie utylizował gnojowicę? 

Izba Rolnicza obserwowała, że rolnik przez kilka lat przejmował gnojowicę, pozostałości fermentacyjne i inne tego typu substancje. Nie było jednak dowodów na to, że utylizował je w sposób właściwy. Podejrzane zachowanie wzbudziło wzmożone zainteresowanie służb. W wyniku śledztwa na jaw wyszły inne przestępstwa. W związku z tym, głównemu podejrzanemu zarzuca się obecnie oszustwa, pracę nierejestrowaną i przestępstwa podatkowe. Kwestia utylizacji gnojowicy stała się więc zaledwie początkiem jego problemów. 

Pozostałe 22 osoby podejrzane są głównie o pomoc rolnikowi z Märkisch w nielegalnym pozbywaniu się gnojowicy i szukanie wspólników dla bezprawnie świadczonych przez niego usług. 

Jakie są przepisy dotyczące gnojowicy

Kwestie przechowywania gnojowicy są regulowane prawnie, ponieważ związane z nimi nieprawidłowości mogą okazać się groźne dla wód gruntowych i powierzchniowych, a nawet narazić ludzi na zatrucie się gazami.

W Polsce zbiorniki na gnojowicę muszą być zabezpieczone przed dostępem osób postronnych ogrodzeniem o wysokości 1,8 m wokół zbiornika. Jeśli zbiornik jest schowany pod ziemią, jego pokrywa musi wytrzymywać duże obciążenia. Powinna być zamykana na klucz lub inne urządzenie, które uniemożliwi przypadkowe otwarcie. 

Strefy składowania obornika i gnojowicy powinny być oznaczone tablicami, informującymi o zagrożeniu pożarowym i występowaniu niebezpiecznych dla zdrowia gazów. 

W Polsce od 15 lutego 2020 roku funkcjonuje tak zwany program azotanowy, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.  Obliguje on wszystkich rolników, którzy prowadzą produkcję, w tym działy specjalne produkcji rolnej, do gospodarowania w sposób zapobiegający zanieczyszczaniu wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych i ograniczający takie zanieczyszczenie. 

Dla rolników nieprzestrzegających programu azotanowego przewidziano w polskim prawie kary. Za złe przechowywanie obornika rolnik może zapłacić nawet ponad 3 tys. złotych.


Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koniec z dopłatami do uprawy buraków? Tego żądają Niemcy

Niemiecki Związek Producentów Cukru domaga się, aby w UE nie mogły funkcjonować dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych. - Zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi rolnicy współpracują od wielu lat - komentują przedstawiciele KZPBC.

czytaj więcej

Brakuje rąk do pracy w rolnictwie. Czy to się zmieni?

Rolnicy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników do prac sezonowych. Jeszcze trudniej o pracownika do gospodarstw mlecznych. Czy napływ uchodźców z Ukrainy poprawi tę sytuację? Jakie warunki oferują rolnicy nowym pracownikom?

czytaj więcej

Wymiana Młodych Rolników Polska – Texas 2022

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wraz ze współorganizatorami i partnerami zaprasza polskich młodych rolników do udziału w wyjeździe szkoleniowym do Teksasu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)