100 tys. euro dotacji dla rolników. Ostatni moment na uzyskanie pieniędzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

100 tys. euro dotacji dla rolników. Ostatni moment na uzyskanie pieniędzy

29.05.2021autor: Paweł Mikos

Tylko do końca maja rolnicy mają szanse na złożenie wniosku o dotacje na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Rolnicy mogą dostać na ten cel nawet do 100 tys. złotych. Kto i na jakich warunkach może uzyskać takie pieniądze?

Ile dotacji mogą dostać rolnicy na grupę producentów?

Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko do poniedziałku  31 maja 2021 można składać wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może korzystać z dotacji tylko jeden raz w okresie swojego funkcjonowania.
Jedna grupa może otrzymać wsparcie w wysokości:

  • 10% wartości udokumentowanych rocznych przychodów netto beneficjenta – po pierwszym roku prowadzenia działalności;
  • 9% rocznych przychodów – po drugim roku prowadzenia działalności;
  • 8% rocznych przychodów – po trzecim roku prowadzenia działalności;
  • 7% rocznych przychodów – po czwartym roku prowadzenia działalności;
  • 6% rocznych przychodów –  po piątym roku prowadzenia działalności - 6 %.

Maksymalnie grupa może otrzymać do 100 000 euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy. 
Co istotne, ostatnią ratę pomocy grupa otrzyma dopiero po potwierdzeniu przez ARiMR prawidłowej realizacji biznesplanu.

 

r e k l a m a

Kto może starać się o dotacje?

Jak podaje ARiMR, o wsparcie mogą ubiegać się:

  • nowe grupy producentów rolnych uznane od 18 sierpnia 2020 r., które muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo;
  • organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych,

Pomoc nie jest przeznaczona dla producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

 

Za co można uzyskać punkty starając się o dotacje na tworzenie grup rolnych

Dotacja będzie przyznawana według kolejności ustalonej przez ARiMR na podstawie sumy punktów, które uzyskają wnioskodawcy. Punkty można otrzymać m.in. za:

  • 3 punkty – dla grupy lub organizacji zorganizowanych w formie spółdzielni;
  • 4 punkty – jeżeli w skład grupy producentów rolnych wchodzi co najmniej 10 członków lub w przypadku organizacji producentów w jej skład wchodzi co najmniej 15 członków;
  • 5 punktów – jeżeli w ramach planu biznesowego inwestycje przyczyniające się do realizacji celu innowacyjności lub przeciwdziałaniu zmianom klimatu lub ochrony środowiska;
  • 2 punkty – jeśli podmiot zatrudnia co najmniej 2 osoby na pełne etaty na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umowy o pracę jedną osobę niepełnosprawną.

 

Jak można złożyć wniosek o dotacje dla grup producentów rolnych?

Wniosek o dofinansowanie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” można składać do poniedziałku 31 maja 2021 roku należy składać do oddziału regionalnego ARiMR.

Wniosek można złożyć:

  • elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP;
  • przesłać przesyłką rejestrowaną za pośrednictwem Poczty Polskiej;
  • złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, np. za pośrednictwem wrzutni w oddziale Agencji.

Jak do tej pory w ramach PROW 2014-2020 ARiMR zorganizowała osiem naborów wniosków o dotacje na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.  Jak na razie Agencja przyznała dotacja dla 464 podmiotów na łączną kwotę niemal 632 mln złotych.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay. 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezes ubojni oszukał rolników na 7 mln złotych

Szef jednego z zakładów mięsnych na Mazowszu skupował od rolników bydło. Jednak później nie płacił hodowcom za odstawione bydło. Sprawą zajęli się śledczy i okazało się, że prezes ubojni miał oszukać co najmniej 15 rolników na ponad 7 mln zł. Jaka kara grozi oszustowi?

czytaj więcej

Wieś Chrapowo po akcji "Masz głos" chce się rozwijać. Jakie mają pomysły?

Chrapowo w powiecie choszczeńskim nie ma KGW, ani OSP, ale dzięki akcji "Masz głos" zaczyna świetnie się rozwijać, a energiczna sołtyska snuje plany na rozwój wsi. Dowiedziała się m.in. jak wykorzystać fundusz sołecki i zyskać dodatkowe środki na wieś. Co jeszcze daje akcja "Masz głos"?

czytaj więcej

TOP 100 największych gospodarstw rolnych na świecie. Do kogo należą?

Największe gospodarstwo na świecie jest większe niż... cała Portugalia! Produkuje rocznie 800 mln litra mleka. Na liście właścicieli 100 największych gospodarstw rolnych nie ma Billa Gatesa. Za to znalazł się były minister rolnictwa czy twórca stacji telewizyjnej. Kto na świecie jest posiadaczem największych połaci ziemi rolnej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)