Zdrowie publiczne w Europie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zdrowie publiczne w Europie

06.03.2022autor: Patrycja Bernat

Kompleksowa ocena bezpiecznego poziomu cukru w diecie i potencjalne powiązania z problemami zdrowotnymi została przeprowadzona przez naukowców EFSA. Ustalenia będą stanowić wsparcie dla krajowych organów do spraw zdrowia publicznego na terenie Europy.

Naukowcy EFSA zakończyli kompleksową ocenę bezpieczeństwa cukrów w diecie i ich potencjalnych powiązań z problemami zdrowotnymi.

-Doszliśmy do wniosku, że spożycie dodanych i wolnych cukrów powinno być tak niskie, jak to możliwe w ramach diety odpowiedniej pod względem odżywczym, jest to zgodne z aktualnymi zaleceniami. Jednak dowody naukowe nie pozwoliły nam ustalić tolerowanego górnego poziomu spożycia cukrów w diecie, co było pierwotnym celem tej oceny- podaje przewodniczący panelu ekspertów EFSA ds. Żywienia prof. Dominique Truck.

Cukry w diecie

W naszej diecie kategorie i źródła cukrów są zróżnicowane. „cukry dodane”, czyli cukry rafinowane stosowane w przygotowywaniu żywności i cukier stołowy. „Cukry wolne” to cukry dodane oraz występujące naturalnie, występujące w miodzie, syropach, sokach itd. „Cukry ogółem” obejmują zakres wszystkich cukrów obecnych w diecie, w tym te które znajdziemy również w owocach i warzywach.

r e k l a m a

Opina

-Podkreśliliśmy, że istnieje niepewność co do ryzyka chorób przewlekłych u osób, których spożycie dodanych i wolnych cukrów wynosi poniżej 10% całkowitego spożycia energii. Wynika to z niedoboru badań przy dawkach w tym zakresie- powiedział, prof. Turck .
- Ograniczenia danych oznaczały również, że nie było możliwe porównanie wpływu cukrów sklasyfikowanych jako dodane lub wolne, ogólnie- dodaje.

Źródła cukrów i problemy zdrowotne

Spożycie cukru jest znaną przyczyną :

  • próchnicy zębów;
  • powiązano również, ale w niepewnym stopniu z różnymi przewlekłymi chorobami metabolicznymi, w tym otyłością, niealkoholową chorobą wątroby i cukrzycą typu2


Chociaż nie mogliśmy ocenić ich wkładu, wpływ innych ważnych czynników przyczyniających się do spożycia cukru powinien być brany pod uwagę przez władze krajowe przy ustalaniu wytycznych żywieniowych opartych na żywności - stwierdził prof. Turck.

Co dzieje się teraz?

Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja złożyły pierwotny wniosek do EFSA w 2017 r. o ocenę potencjalnych zagrożeń dla zdrowia konsumentów wynikających z nadmiernego spożycia cukrów w diecie.

- Ta ocena bezpieczeństwa cukrów w diecie dostarcza nam ważnej wiedzy - powiedziała Anna Karin Lindroos, dietetyk i doktor w Szwedzkiej Agencji Żywności.
-Będzie to, wraz z innymi odpowiednimi raportami naukowymi, użytecznym źródłem podczas przeglądu zaleceń dotyczących spożycia cukru i wytycznych żywieniowych opartych na żywności w krajach skandynawskich- dodała.

Przyszłe badania nad cukrami dietetycznymi

Prof. Turck powiedział - Przeanalizowaliśmy ponad 30 000 publikacji, więc zidentyfikowaliśmy kilka obszarów, które mają być przeznaczone dla naukowców i techników. Gromadzenie i ponowne wykorzystywanie indywidualnych danych na ludziach z badań naukowych byłoby cennym źródłem informacji. Badania powinny koncentrować się zarówno na skutkach zdrowotnych cukrów w diecie, jak i na wpływie interwencji klinicznych i społecznych mających na celu zmniejszenie spożycia cukru. Wreszcie, potrzebujemy z walidowanych metod oceny spożycia i standaryzacji wytycznych dotyczących sprawozdawczości i definicji cukrów w diecie i ich źródeł.

Źródło: Europa.eu
Fot. envatoelemenst 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe narzędzie w edukacji żywieniowej. Co zastępuję Piramidę Żywności i żywienia?

Od 12 lat, a w Polsce od 2 lat, mamy nowe narzędzie do edukacji żywieniowej. Talerz, którego nazwa jest nie tylko prostsza, ale widać na nim dobrze zbilansowany posiłek. Poznaj argumenty i przykłady!

czytaj więcej

Darmowe szczepienia dla rolników - uwaga na kleszcze

Ruszają darmowe szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu dla pracowników z sektorów rolniczego, leśnego, łowieckiego oraz rybactwa.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)