Wspomóc drzewa w okresie kwitnienia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wspomóc drzewa w okresie kwitnienia

04.04.2020

Rozpatrując obecną sytuację w komorach chłodniczych, gdzie gros jabłek nie stanowi owoców jakości deserowej z powodu występowania gorzkiej plamistości podskórnej, rozpadów miąższu lub zniekształconych owoców, musimy pamiętać, jak ważnym czynnikiem jest właściwe zapylenie i zapłodnienie kwiatów.

Kwiat jabłoni składa się z pięciokomorowej zalążni, a kształtny, dorodny owoc powstaje, jeśli wszystkie zalążki zostaną zapłodnione. Jeśli część zalążków nie będzie zapłodniona, to rozwiną się z nich owoce mniejsze lub zniekształcone. Owoce powstałe w wyniku niedostatecznego zapylenia mają źle wykształconą komorę nasienną. Często liczba znajdujących się w niej nasion jest niekompletna, a co za tym idzie – niedostateczna, by przyciągnąć do owocu optymalną ilość wapnia z gleby. 

Owady zapylające 

Z roku na rok obserwujemy zmniejszającą się populację owadów zapylających, co przekłada się na problem z efektywnym zapyleniem kwiatów. Skutkiem tego może być obniżone plonowanie, ale przede wszystkim mniej nasion w owocach. Mniej nasion to mniej wapnia w miąższu, co rodzi późniejsze problemy z trwałością pozbiorczą owoców (GPP, rozpady miąższu, szybsze postępowanie procesów mięknięcia – podsumowując gorsza zdolność przechowalnicza i trwałość w obrocie handlowym). To wszystko powinno skłaniać sadowników – do czego gorąco zachęcam – do corocznego wprowadzania rodzin pszczelich do naszych sadów na okres kwitnienia, a zatem również do świadomego i bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin oraz do zapewnienia bezpieczeństwa owadom zapylającym. 

Dlaczego powinniśmy przykładać tak dużą uwagę do procesu zapylenia? 

Od niego zależą:

  • lepsze plonowanie,
  • liczba nasion, a więc stopień wykształcenia owoców, 
  • mniejsze ryzyko występowania GPP i innych chorób fizjologicznych. 

Zasady stosowania środków ochrony roślin podczas kwitnienia:

  • przestrzegać prewencji dla pszczół;
  • ograniczać do minimum zabiegi podczas oblotu pszczół;
  • stosować środki selektywne. 

Tuż przed kwitnieniem warto zadbać o skoszenie murawy w międzyrzędziach, co ma na celu usunięcie mniszka lekarskiego. Jego jaskrawe, żółte kwiaty odciągają owady zapylające od kwitnących w tym czasie drzew owocowych.


Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika "Sad nowoczesny". Sprawdź nasza ofertę!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie bójmy się przerzedzać!

W Europie Zachodniej w każdym roku, również po sezonie przymrozkowym, plonowanie jabłoni jest na stabilnym poziomie. Wynika to z dużej świadomości tamtejszych producentów, którzy zabieg przerzedzania wykonują corocznie. W Polsce natomiast regulowanie owocowania wciąż nie jest powszechną praktyką. Czas to zmienić.

czytaj więcej

Bezpieczna murarka = wysoki plon

Szacuje się, że w samej Europie wartość zapylenia upraw wynosi około 23 mld euro. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu w sadach owadów zapylających. Jednym z bardziej cenionych gatunków jest murarka ogrodowa. Aby jej obecność przyniosła wymierne korzyści, należy zapewnić jej spokojne warunki siedliskowe i bezpieczeństwo.

czytaj więcej

Sady intensywne 2019 – Zuzi Gala

Przegląd struktury odmianowej sadownictwa światowego pozwala mniemać, że po okresie supremacji w produkcji jabłek grupy McIntosh, a potem Golden Delicious, obecnie mamy coraz częściej do czynienia z dominującą pozycją grupy Gali.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)