Rdza gruszy- co warto wiedzieć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rdza gruszy- co warto wiedzieć?

25.02.2022autor: Patrycja Bernat

Jedną z ważniejszych chorób infekcyjnych jest Rdza gruszy – Gymnosporangium sabinae. Jej znaczenie gospodarcze jest raczej małe, tak samo, jak nasilenie. Nie zmienia to faktu, że wroga warto znać.

Choroba infekcyjna, jaką jest Gymnosporangium sabinaepierwsze objawy ukazuje na młodych liściach. Pojawiają się jaskrawo - pomarańczowe plamy o różnej wielkości. Z czasem plamy te zmieniają barwę na znacznie ciemniejszą i pojawiają się czarne spermogonia grzyba.
W drugiej połowie lata na dolnej stronie liścia widać wyrostki, z których wydostają się zarodniki. Powoduje to ogólne osłabienie drzewa, co za tym idzie plonowanie i mrozoodporność.

Rdzę gruszy możemy zwalczać za pomocą takich substancji jak np. trifloksystrobina - o działaniu mezostemicznym. Środek stosować można z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby, od fazy kwitnienia do zbioru owoców.

Więcej informacji w naszym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych


Bernat Patrycja
Źródło: gov.pl
Fot: Bernat Patrycja



autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Magazyny – 50% mniej gruszek

Eksport do krajów trzecich i Unii Europejskiej zwalnia. Na koniec lutego 2022 r. zapasy jabłek we Francji były o 21% wyższe niż przed rokiem. 

czytaj więcej

MIODÓWKA GRUSZOWA - Zwiększona aktywność !

Uwaga, obserwujemy zwiększoną aktywność miodówek na gruszach. O czym należy pamiętać?

czytaj więcej

Jakie będa trudności w produkcji gruszek w 2022 roku?

Uprawa grusz jest obecnie najczęściej pojawiającym się tematem w trakcie rozmów wielu sadowników, szczególnie młodego pokolenia. Dywersyfikacja produkcji sprzyja poprawie sytuacji ekonomicznej gospodarstw – opierając się tylko na jednym gatunku, możemy stracić płynność finansową po kilku latach trudnej sytuacji sprzedażowej. Czy grusze są tym "perspektywicznym" gatunkiem, który poprawi naszą sytuacją ekonomiczną?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)