Magazyny – 50% mniej gruszek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Magazyny – 50% mniej gruszek

30.03.2022autor: Patrycja Bernat

Eksport do krajów trzecich i Unii Europejskiej zwalnia. Na koniec lutego 2022 r. zapasy jabłek we Francji były o 21% wyższe niż przed rokiem. 

We Francji na koniec lutego 2022 r. w magazynach, zapas jabłek był o 21% wyższy niż przed rokiem. Sprzedaż jednak zagotowuje znaczący spadek, a eksport do krajów trzecich i Unii Europejskiej spada. Inaczej ma się sytuacja na rynku gruszek, których zapasy są o połowę niższe niż w roku poprzednim.

Wiosenne przymrozki, nie przyspieszyły sprzedaży zapasów

Na koniec lutego 2022 r. zapasy jabłek były wyższe o 21% w porównaniu do roku 2021. Zbiory w 2021 r. były zmniejszone z powodu wiosennych przymrozków, nie przyspieszyło to jednak sprzedaży zapasów, jak w latach poprzednich.
Różnice zaobserwować można w zależności od regionu. Przykładowo w regionach dotkniętych mrozem jak Owernia Rodan-Alpy i Prowansja -Alpy – Lazurowe Wybrzeże, zapasy są znacznie niższe niż w zeszłym roku, podczas gdy w innych regionach odnotowano wzrost.
Wszystko to odzwierciedla spadek popytu, a ceny spadają od lutego, ale nadal są wyższe od pięcioletniej średniej.
Od sierpnia 2021 r. do stycznia 2022r. wolumen eksportu do Unii Europejskiej znacznie się zmniejszył, o 32% mniej niż przed rokiem i o 40% mniej niż średnia z pięciu lat.
Największe spadki obserwuje się w Hiszpanii, Belgii i Holadnii.

Gruszki, zapas o 50% mniejszy

Na koniec lutego 2022 r. zapasy gruszek były niższe niż przed rokiem o ponad 50% i nieco niższe od średniej pięcioletniej około 9%. Niski poziom zapasów jest konsekwencją spadku produkcji na skutek mrozów wiosną 2021 roku.

opr. Bernat Patrycja
Źródło:freshplaza
Fot:envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

MIODÓWKA GRUSZOWA - Zwiększona aktywność !

Uwaga, obserwujemy zwiększoną aktywność miodówek na gruszach. O czym należy pamiętać?

czytaj więcej

Jakie będa trudności w produkcji gruszek w 2022 roku?

Uprawa grusz jest obecnie najczęściej pojawiającym się tematem w trakcie rozmów wielu sadowników, szczególnie młodego pokolenia. Dywersyfikacja produkcji sprzyja poprawie sytuacji ekonomicznej gospodarstw – opierając się tylko na jednym gatunku, możemy stracić płynność finansową po kilku latach trudnej sytuacji sprzedażowej. Czy grusze są tym "perspektywicznym" gatunkiem, który poprawi naszą sytuacją ekonomiczną?

czytaj więcej

Rdza gruszy- co warto wiedzieć?

Jedną z ważniejszych chorób infekcyjnych jest Rdza gruszy – Gymnosporangium sabinae. Jej znaczenie gospodarcze jest raczej małe, tak samo, jak nasilenie. Nie zmienia to faktu, że wroga warto znać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)