Koniec z marnotrawstwem żywności - KOWR rozpoczął realizację projektu PROM
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koniec z marnotrawstwem żywności - KOWR rozpoczął realizację projektu PROM

22.03.2020

Z początkiem marca KOWR rozpoczął realizację jednego z zadań projektu PROM jakim jest „Opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i efektywnego programu racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności”.

PROM i Krajowa strategia ograniczania strat i marnotrawstwa żywności

Celem PROM jest wzmocnienie instytucji publicznych w zakresie zarządzania polityką publiczną dotyczącą ograniczania strat i marnotrawstwa żywności oraz opracowanie planu przeciwdziałania stratom i marnotrawstwu żywności.

Projekt składa się z 8 zadań:
1.    Oszacowanie strat i marnotrawstwa żywności oraz opracowanie systemu ich monitorowania;
2.    Bezpieczeństwo żywnościowe a bezpieczeństwo żywności – partycypacja społeczna;
3.    Zarządzanie ryzykiem strat i marnotrawstwa żywności;
4.    Opracowanie założeń monitoringu żywności przekazywanej na cele charytatywne oraz giełdy darowizn żywności;
5.    Strategia racjonalizacji strat i ograniczania marnotrawstwa żywności;
6.    Kampania społeczna „Nie marnuj jedzenia”;
7.    Ratowanie żywności przed zmarnowaniem;
8.    Procedura przekazywania żywności na cele społeczne – pilotaż.

„Krajowa strategia ograniczania strat i marnotrawstwa żywności” jest jednym z zadań projektu PROM, realizowanego w ramach programu GOSPOSTRATEG na podstawie umowy o wykonanie i finansowanie projektu zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przez konsorcjum w składzie:

r e k l a m a
•    Federacja Polskich Banków Żywności (lider),
•    Instytut Ochrony Środowiska – PIB,
•    Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
•    Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
•    Polskie Towarzystwo Technologów Żywności.

Zadania KOWR w projekcie

W ramach fazy przygotowania wyników badań do zastosowania w praktyce  KOWR jest odpowiedzialny za opracowanie „Krajowej strategii ograniczania strat i marnotrawstwa żywności”, w której zostaną określone kierunki rozwoju oraz opracowany plan przeciwdziałania stratom i marnotrawstwu żywności.

Kolejnym zadaniem KOWR będzie określenie (na podstawie wyników badań pierwszej fazy projektu) stanu obecnego, ocena skuteczności działań w kraju, analiza działań podejmowanych przez wybrane kraje UE, przeprowadzenie analizy SWOT oraz identyfikacja podmiotów zaangażowanych i odpowiedzialnych w proces marnotrawienia żywności oraz określenie działań na przyszłość.

Końcowym etapem Strategii jest wskazanie priorytetów oraz kierunków interwencji zmierzających do ograniczania marnotrawstwa żywności w kraju, w tym rozwiązań legislacyjnych i samoregulujących.

Na realizacji Strategii KOWR ma 18 miesięcy przypadających na okres 01.03.2020 r. do 31.08.2021 r.

Oprac. am
Źródło: KOWR
Fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przetargi na dzierżawę ziemi z KOWR przez Internet

Przetargi na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa będą mogły odbywać się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Jest gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie.

czytaj więcej

Powiększenie gospodarstwa po 1 lutego a zwrot akcyzy

Rolnik zawarł z KORW umowę dzierżawy. Zwrócił się do gminy o zwrotu akcyzy za paliwo do tych gruntów. Otrzymał decyzję odmowną. Odwołał się do SKO, które podtrzymało decyzję urzędników z gminy. Jest więc sens składać skargę do WSA?

czytaj więcej

Zrównoważony rozwój, jakość i bezpieczeństwo – najczęściej poruszane tematy na tegorocznych targach Fruit Logistica

Targi Fruit Logistica przyciągają co roku wielu producentów z całego świata. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem zrównoważonego rozwoju, identyfikowalności i bezpieczeństwa owoców.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)