Historyczne starty w owocach w Hiszpanii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Historyczne starty w owocach w Hiszpanii

10.06.2022autor: Patrycja Bernat

Pod koniec marca Hiszpania borykała się ze znacznymi przymrozkami. Odbiły się one na drzewach owocowych, odnotowując historyczne starty.

Produkcja w regionach Aragonii i Katalonii odnotowała historyczne straty w produkcji czereśni w roku 2022, w którym koszty produkcji wzrosły z powodu inflacji.

- Straciliśmy 80% naszej produkcji owoców pestkowych - powiedział Sergio Alonso, dyrektor handlowy spółdzielni Cosanse w Saragossie.

Przymrozki w tym roku odnotowano nawet w rejonach, gdzie zwykle nie mają miejsca.
- Pracuję w tej spółdzielni prawie 20 lat i nigdy czegoś takiego nie widziałem. Bardziej doświadczeni producenci też nie pamiętają szkód tej wielkości. Spowodowało to spore zniechęcenie, bo po całym roku inwestowania i podczas pracy nad produkcją wszystko zostało zrujnowane w dwie noce. To po dwóch dobrych latach, jeśli chodzi o przeciwności pogodowe, a także kampanię z dobrymi cenami.

W tym roku bardzo trudno będzie zaopatrzyć wszystkich klientów, poradzić sobie z kosztami, które również znacznie wzrosły od zeszłego roku, oraz utrzymać personel.
- Ceny będą wysokie, ale nie wystarczą, aby zrekompensować brak kilogramów. To będzie bardzo trudna kampania, jeśli chodzi o przerzucenie kosztów, zarówno dla naszych członków producentów, jak i dla pakowni. Jest bardzo prawdopodobne, że straty będą cierpieć do końca sezonu. Pożądane byłoby zrewidowanie polis ubezpieczeniowych rolniczych, ponieważ nie pokrywają one potrzeb plantatorów, biorąc pod uwagę, ile kosztują, więc 50% naszych członków nie jest ubezpieczonych - powiedział Sergio Alonso.

Spółdzielnia sprzedaje czereśnie z 8-dniowym opóźnieniem w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Pogoda jest bardzo dobra, więc jakość produktu jest doskonała. Ceny do tej pory są wysokie, na ogół lepsze niż o tej porze zeszłego roku, chociaż mogą spaść od połowy czerwca po zwiększeniu produkcji. Zarówno w Hiszpanii, jak i w pozostałych krajach produkujących, ponieważ nie zgłoszono żadnych szkód spowodowanych mrozem we Francji, Włoszech, Grecji czy Turcji.

Źródło: Polskie sadownictwo za freshplaza

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na jakich warunkach rolnik może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Od kilku miesięcy mam kłopoty ze zdrowiem. Lekarz radzi mi wystąpić o czasową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie muszą być spełnione warunki, aby otrzymać rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy? Czy będę mógł oddać w dzierżawę grunty, aby otrzymać rentę w pełnej wysokości?

czytaj więcej

Drogie czereśnie to już tradycja na początku sezonu, ale jak nie zjeść robaczywej?

Dla tych, którzy nie prowadzą czereśniowego sadu podpowiadamy jak rozpoznać robaczywy owoc. Oraz jaka chemia dla zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowana jest na ten rok.

czytaj więcej

Czereśnie jako towar luksusowy: Skąd te ceny?

To nie pierwszy rok, kiedy późną wiosną internet obiegają szokujące konsumentów zdjęcia cen czereśni. Czy to burza w szklance wody? A może rosnące koszty produkcji faktycznie wpłyną na stawki tego owocu? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)