Od pola do stołu, bez opłaty targowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od pola do stołu, bez opłaty targowej

21.02.2022autor: Patrycja Bernat

Z początkiem roku 2022 w życie weszła ustawa mająca na celu ułatwienie prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników, pozwalająca na sprzedawanie produktów rolnych na wyznaczonych miejscach bez opłat targowych.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z rozporządzeniem, gminy mają obowiązek wyznaczenia miejsc handlowych, zwolnionych z opłat targowych. Ma to ułatwić rolnikom sprzedaż ich produktów. Jednak nie wszędzie można spotkać się z wprowadzeniem tego w życie. Przykładowo w powiecie nyskim, do uchwały podjęła się jedynie rada miejska Głuchołaz.

- Jest to wykonanie ustawy Sejmu – mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Obliguje każdą gminę do wyznaczenia takiego miejsca dla handlu prowadzonego przez rolników. Tam rolnicy mogą nieodpłatnie, nie ponosząc opłaty targowej, sprzedawać swoje produkty. Sejm w ustawie wskazał, że te miejsca mają być przeznaczone dla rolników - w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników - oraz ich domowników.

Miejsca przeznaczone dla rolników

Miejsce do prowadzenia handlu dla rolników, zgodnie z ustawą powinno być zlokalizowane blisko punktu atrakcyjnego turystycznie, w centrum gminy lub miasta z dogodną komunikacją. W miejscowości Głuchołazy strefa handlu wyznaczona dla rolników znajduje się na targowiskach przy ul. Moniuszki.

Cały projekt to jeden z elementów Polskiego ładu wspierający polską wieś, a tym samym ma za zadanie ułatwić konsumentom dostęp do lokalnej żywności, pochodzącej prosto od rolnika. Kolejnym aspektem było skrócenie łańcucha dostaw, co miało prowadzić do większych dochodów dla sprzedającego.

Bernat Patrycja
źródło: radio.opole/ samorzad.pap.pl
fot: envatoelemnets

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Łańcuch dostaw żywności. Nieuczciwe praktyki handlowe

Problem nieuczciwych praktyk handlowych podjęty został już na poziomie unijnym w 2005 r. Ukazała się wtedy opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Sektor wielkich detalistów – tendencje i oddziaływanie na rolników i konsumentów". Co zmieniło się od tego czasu w łańcuchu dostaw żywności? 

czytaj więcej

„Dzień Handlu Rolniczego” bez opłaty targowej dla rolników

Od nowego roku producenci żywności będą mogli za darmo sprzedawać swoje produkty na lokalnych targach i bazarach w piątki i soboty. 

czytaj więcej
Aktualności

Bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w „Dzień Handlu Rolniczego”

Od stycznia producenci żywności będą mogli za darmo sprzedawać swoje produkty na lokalnych targach i bazarach w piątki i soboty. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)