Bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w „Dzień Handlu Rolniczego”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w „Dzień Handlu Rolniczego”

11.01.2022

Od stycznia producenci żywności będą mogli za darmo sprzedawać swoje produkty na lokalnych targach i bazarach w piątki i soboty. 

W ramach Polskiego Ładu mają pojawić się ułatwienia związane ze sprzedażą bezpośrednią. W całym kraju jest około 11 tysięcy rolników, którzy zajmują się tą formą handlu. Żeby wzmocnić pozycję producentów w łańcuchu dostaw, od nowego roku będą mogli sprzedawać żywność na lokalnych targach i bazarach.

– Chcielibyśmy, aby rolnicy nie byli przeganiani z targowisk przez zawodowych handlarzy, aby mieli preferencje w sprzedaży zdrowych produktów i by mogli zmieniać nawyki konsumentów – mówił w czasie prac na tą ustawą na sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko (Kukiz'15), dodając, że jednym z głównych celów pomysłu jest przyzwyczajenie konsumentów do zakupów w „dobrych miejscach”.

Skrócenie łańcucha dostaw również było jednym z priorytetów tego projektu, jak informuje radiowa Jedynka.

– Nie można mówić, że pośrednik jest tym złym, który niszczy łańcuch dostaw – przekonuje wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, zaznaczając, że celem nowych regulacji nie jest uderzanie w pośredników – Pośrednicy mają swoją pracę i dzięki niej jest możliwość szerokiego dostępu do wielu dóbr w Polsce i na świecie.

Dodatkowo planowane jest stworzenie nowych targowisk, gdzie zawodowi handlarze oraz rolnicy będą mogli oferować swoje produkty. Te rozwiązania mają być odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie konsumentów możliwością zakupu świeżej, zdrowej żywności. A przede wszystkim w ten sposób mogą zwiększyć się dochody rolników – przez dywersyfikację kanałów sprzedaży i skracanie łańcucha dostaw.

oprac. al
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nieuczciwe praktyki handlowe

Nieuczciwe praktyki handlowe, to nie jest nowy temat, a problem ten został już podjęty na poziomie unijnym w 2005 r. Ukazała się wtedy opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Sektor wielkich detalistów – tendencje i oddziaływanie na rolników i konsumentów".

czytaj więcej

Łańcuch dostaw żywności. Nieuczciwe praktyki handlowe

Problem nieuczciwych praktyk handlowych podjęty został już na poziomie unijnym w 2005 r. Ukazała się wtedy opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Sektor wielkich detalistów – tendencje i oddziaływanie na rolników i konsumentów". Co zmieniło się od tego czasu w łańcuchu dostaw żywności? 

czytaj więcej

Zwolnienie z opłaty targowej, gdzie już obowiązuje?

Z początkiem roku 2022 w życie weszła ustawa, o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Akt prawny ma na celu ułatwienie prowadzenia handlu dla producentów, w tym zwolnienie z uiszczania opłaty targowej, a dla konsumentów oznacza to dostęp do lokalnej żywności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)