Gruzińskie czereśnie trafią na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gruzińskie czereśnie trafią na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

05.04.2022autor: Patrycja Bernat

W lutym 2022 r. kilka gruzińskich firm wzięło udział w wystawie Gulfood 2022 w Dubaju. Jedna z firm zainteresowała kupców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W lutym 2022 r. odbyła się wystawa Gulfood 2022 w Dubaju, podczas której między innymi prezentowały się firmy z Gruzji. Jedna z nich szczególnie zainteresowała kupców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Kupujący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich byli zainteresowani wieloma artykułami owocowo-warzywnymi, ale my oferowaliśmy te owoce, które wcześniej eksportowaliśmy drogą lotniczą i w których mamy doświadczenie w sprzedaży. W tym przypadku jest to czereśnia – powiedział jeden z przedsiębiorców.
W Kachetii we wschodniej części Gruzji owoce zbierane są najwcześniej od maja do pierwszych tygodni czerwca. Firma planuje zebrać ponad 30 ton czereśni. Kolejne zbiory odbywają się w regionie Shida Kartli.



r e k l a m a
Agrosor w sezonie 2021 eksportował już czereśnie do Kataru drogą lotniczą. Jednak jak zauważył Zurab Alavidze transport ten, był problematyczny ze względu na ograniczoną liczbę codziennych lotów z Tbilisi oraz opóźnienia przez linie lotnicze.
Zurab Alavidze spodziewa się, że w tym roku firma Agrosor wyeksportuje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeszcze więcej czereśni niż do Kataru w poprzednim sezonie. Wszystko dzięki większej częstotliwości lotów. Zamiast jednego lotu do Kataru zaplanowane są trzy loty dziennie do Dubaju. Każdy lot jest w stanie zabrać od 1 do 1,5 tony owoców.
Aktualnie firma jest na etapie negocjowania cen z kupującymi. Rolnicy z Kachetii najprawdopodobniej otrzymają najlepszą ofertę w sezonie, również z uwagi na sam początek sezonu, gdzie ceny są zwykle i tak wyższe.
Według Zuraba Alavidze, czereśnie w pierwszym tygodniu zbiorów kosztować mogą od 15 do 17 lari za kg, co daje około 24 zł/kg.
Według danych z EastFruit początek sezonu 2021 dawał rolnikom ceny na poziomie średnio po 12 lari/kg (16,38 zł/kg), a w szczycie sezonu ceny spadły nawet do 4 lari/kg (5,46 zł/kg). 

opr. Bernat Patrycja
Źródło: polskiesadownictwo
Fot. envatoelements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Historyczne starty w owocach w Hiszpanii

Pod koniec marca Hiszpania borykała się ze znacznymi przymrozkami. Odbiły się one na drzewach owocowych, odnotowując historyczne starty.

czytaj więcej

Drogie czereśnie to już tradycja na początku sezonu, ale jak nie zjeść robaczywej?

Dla tych, którzy nie prowadzą czereśniowego sadu podpowiadamy jak rozpoznać robaczywy owoc. Oraz jaka chemia dla zwalczania nasionnicy trześniówki zarejestrowana jest na ten rok.

czytaj więcej

T jak Tamara. Jakie są zalety i wady tej odmiany czereśni?

W ostatnim czasie odmiana czereśni Tamara zyskała na popularności. Jakie są zalety i wady tej odmiany?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)