Zniesienie współwłasności ziemi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zniesienie współwłasności ziemi

23.08.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Jestem współwłaścicielem ziemi. Drugi współwłaściciel jest dość uciążliwy. Chciałbym przejąć jego udziały, ale już kilkukrotnie mnie zwodził w sprawie sprzedaży udziałów. Czy mogę przejąć je w inny sposób niż przez wykupienie?

Odpowiedź: W omawianym przypadku przejęcie udziałów, na którym zależy Czytelnikowi, to faktycznie zniesienie współwłasności nieruchomości. Można tego dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, można znieść współwłasność w drodze umowy. Współwłaściciele na jej podstawie mogą ustalić, że jeden lub kilku z nich z nich wykupi udziały pozostałych za umówioną cenę. Mogą też podzielić ziemię na mniejsze działki i przyznać je na wyłączną własność każdą z nich komu innemu. Jeśli umowy z jakichkolwiek powodów nie da się zawrzeć, każdy ze współwłaścicieli może wstąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności.

To ostatnie rozwiązanie należy zasugerować czytelnikowi. Z wnioskiem o zniesienie współwłasności należy wystąpić do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. We wniosku należy podać wartość nieruchomości oraz proponowany sposób jej podziału. Jeśli między stronami pojawi się spór, co o wartości ziemi lub możliwości podziału fizycznego, sąd wyznaczy biegłego sądowego, który sporne okoliczności wyjaśni.
W postanowieniu kończącym postępowanie sąd może podzielić ziemię i zasądzić ewentualne spłaty, jeśli przyznane działki nie będą odpowiadały posiadanym przez strony udziałom. Może również przyznać cały grunt jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty. Sąd może też zarządzić sprzedaż ziemi, jeżeli żaden ze współwłaścicieli nie będzie chciał jej przejąć.

Kodeks cywilny przewiduje nieco odrębne zasady dla zniesienia współwłasności gospodarstw rolnych. W pierwszej kolejności sąd ustala, czy zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego przez podział między współwłaścicieli byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej. Jeżeli tak, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele. Brak tak zgody oznacza, że sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba że interes społeczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela.

Ostatecznie, gdy nikt nie daje rękojmi należytego prowadzenia gospodarstwa lub nikt go po prostu nie chce, sąd zarządzi jego sprzedaż. Niezależnie od sposobu podziału, zawsze należy mieć na względzie ograniczenia wynikające z ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
adw. Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Podatek rolny za kwiaty pod gołym niebem, a nie dochodowy

Kto hoduje rośliny ozdobne na działce, a nie w szklarni lub tunelu, płaci jedynie podatek rolny, a nie dochodowy z tytułu ich sprzedaży – odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2020 r. (syg. Akt 0115-KDIT3. 4011.378.2020.01.AWO).

czytaj więcej
Aktualności

Podatek deszczowy w walce z suszą

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt ustawy, której celem jest walka z suszą. Pieniądze rząd weźmie z podatków „od deszczu” z większej liczby nieruchomości objętych kryteriami płatności.  

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)