Wzrost wydatków na pszczelarstwo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wzrost wydatków na pszczelarstwo

02.03.2020autor: wk

Szykuje się znaczny wzrost wydatków na pszczelarstwo. Od 2021 r. roczne wsparcie sektora ma wynieść nawet 42 mln zł i będzie wyższe od obecnego o 1/3.  

Aktualnie trwają prace dotyczące opracowania Krajowego Planu Strategicznego w ramach nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021–2027. Interwencja w sektorze produktów pszczelich będzie obowiązkowa.  

Zgodnie z projektem unijnego rozporządzenia na interwencje w sektorze pszczelarskim z budżetu UE, Polska uzyska kwotę ponad 5 mln euro na rok, i co najmniej taka sama kwota ma być przyznana z budżetu krajowego, bo państwa członkowskie mogą jeszcze zapewnić dodatkową pomoc finansową do 100% wydatków. Zatem roczny budżet interwencji w sektorze produktów pszczelich dla Polski w ramach Krajowego Planu Strategicznego jest szacowany na ponad 42 mln zł. 

Jest to blisko 30% wzrost nakładów na pszczelarstwo w stosunku do aktualnie realizowanego wsparcia w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020–2022.

r e k l a m a
W ramach programu  przewiduje się 6 strategicznych działań, które będą wspierane z tego budżetu:

1. Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej - celem interwencji jest poprawa poziomu wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarki pasiecznej. Zakłada się, że beneficjentami interwencji będą organizacje pszczelarskie, które uzyskają do 100% refundacji kosztów szkoleń skierowanych do pszczelarzy i osób planujących założenie pasieki pszczelej.  

2. Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych - celem interwencji jest zwiększenie ilości nowego sprzętu pszczelarskiego w gospodarstwach pasiecznych, co wpłynie, między innymi, na poprawę jakości produktów pszczelich. Beneficjentami interwencji będą pszczelarze, którzy będą mogli ubiegać się o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskich. Pomoc polegać będzie na refundacji 60% kosztów poniesionych na zakup określonego nowego sprzętu pszczelarskiego. 

3. Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi - celem interwencji jest wzmocnienie walki z warrozą poprzez udzielenie pomocy do zakupu środków warrozobójczych. 
Beneficjentami interwencji będą  pszczelarze, którzy będą mogli ubiegać się o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskich. Pomoc polegać będzie na refundacji 90% kosztów poniesionych na zakup produktów leczniczych do walki z warrozą. 

4. Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej - celem interwencji jest wzmocnienie aktywności pszczelarzy w prowadzeniu gospodarki wędrownej poprzez poprawę wyposażenia technicznego niezbędnego do jej realizacji. Beneficjentami interwencji będą pszczelarze, którzy będą mogli ubiegać się o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskich. Pomoc polegać będzie na refundacji 60% kosztów poniesionych na zakup określonego sprzętu, służącego do przemieszczania uli na pożytki.  

5. Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej  pszczół - celem interwencji jest pomoc w odbudowie liczebności pogłowia pszczół w Polsce i poprawa jego wartości użytkowej. Beneficjentami interwencji będą pszczelarze, którzy będą  mogli się ubiegać o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskich. Pomoc polegać będzie na refundacji 70% kosztów poniesionych na zakup matek, pakietów i odkładów pszczelich, pochodzących z hodowli.  

6. Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych - celem interwencji jest upowszechnianie praktyki monitorowania jakości miodu oraz zachęcanie producentów produktów pszczelich do poszerzania oferty handlowej miodów odmianowych.
Beneficjentami interwencji będą pszczelarze, którzy będą mogli  ubiegać się o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskich. Pomoc polegać będzie na refundacji 90% kosztów poniesionych na zakup określonych analiz miodu.

Pszczelarstwo i gospodarstwa pasieczne w Polsce 


W ostatnich latach w Polsce systematycznie wzrasta zarówno liczba pszczelarzy, jak i liczba pni pszczelich. W roku 2019 było w Polsce prawie 1,68 mln pni pszczelich i 77,3 tys. pszczelarzy. Dla porównania w 2010 r. było to 1,12 pni pszczelich i 45 tys. pszczelarzy. Obecnie pod względem liczebności pni pszczelich, Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej. 

Z danych pochodzących z organizacji pszczelarskich wynika, że produkcja miodu w 2019 r. wyniosła ok. 18,1 tys. ton. W stosunku do bardzo dobrego poprzedniego sezonu była ona niższa o ponad 4 tys. ton. 87,7% miodu wyprodukowanego w pasiekach pszczelarze sprzedają w ramach sprzedaży bezpośredniej i detalicznej. Pozostała jego część została skierowana do punktów skupu.
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pszczelarze na skraju bankructwa. Czy Bruksela zatrzyma import taniego miodu z Chin?

Europejscy producenci miodu biją na alarm ze względu na niepokojącą sytuację na rynku miodu oraz domagają się od Brukseli natychmiastowego wprowadzenia awaryjnego planu działania. Stawką jest przetrwanie 650 tysięcy unijnych pszczelarzy, którym grozi bankructwo wobec nieuczciwego chińskiego importu.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)