Pszczelarze na skraju bankructwa. Czy Bruksela zatrzyma import taniego miodu z Chin?
Europejscy producenci miodu biją na alarm ze względu na niepokojącą sytuację na rynku miodu oraz domagają się od Brukseli natychmiastowego wprowadzenia awaryjnego planu działania. Stawką jest przetrwanie 650 tysięcy unijnych pszczelarzy, którym grozi bankructwo wobec nieuczciwego chińskiego importu.
Przeciętny koszt produkcji w UE oscylował w 2018 r. wokół 3,90 €/kg. Jedynym wyjaśnieniem dla tak dużej różnicy w cenie chińskiego miodu jest systematyczne dodawanie do niego taniego syropu cukrowego, który jest trudny do wykrycia podczas kontroli na granicach UE. Problemem jest także fakt, że chińska definicja i metoda produkcji miodu jest niezgodna ze standardami obowiązującymi w Europie.
- Jeżeli sytuacja rynkowa nie ulegnie poprawie, europejscy pszczelarze, których znaczna część dochodów pochodzi z tej działalności, nie będą już mogli jej kontynuować, co zagraża istnieniu ponad 10 milionów uli w Unii Europejskiej. Co więcej, pszczelarstwo ze względu na fakt, że wraz z dzikimi owadami zapylającymi jest odpowiedzialne za zapylanie, jest niezbędne do funkcjonowania europejskiego rolnictwa i ogrodnictwa oraz ma zasadnicze znaczenie dla różnorodności biologicznej. Sytuacja ta stanowi zagrożenie nie tylko dla naszej branży - mówi Etienne Bruneau, przewodniczącego grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca.
W związku z tą trudną sytuacją, grupa robocza „Miód” w Copa-Cogeca zaproponowała plan działania. Wśród propozycji krótkoterminowych, znalazł się postulat, zgodnie z którym Unia Europejska musi dopilnować, aby cały miód importowany z krajów trzecich, (przede wszystkim z Chin), był zgodny z definicją miodu obowiązującą w UE. Europejscy pszczelarze apelują również o wprowadzenie oznaczenia pochodzenia kraju mieszanek miodu.
Copa-Cogeca wezwała też Brukselę do wzmocnienia kontroli importu, który byłby ukierunkowany na przywóz partii miodu o wadze ponad 20 ton z państw trzecich. I wreszcie ostatnim postulatem jest utworzenia europejskiego laboratorium referencyjnego ds. miodu w ścisłej współpracy ze Wspólnym Centrum Badawczym (WCB) i europejskim obserwatorium rynku miodu. wk