Wraca „Piątka dla zwierząt”? Rolnicy zapowiadają protesty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wraca „Piątka dla zwierząt”? Rolnicy zapowiadają protesty

11.05.2021autor: wk

Sztab Kryzysowy Rolników ogłasza gotowość do podjęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej i wyprowadzenia na ulice Warszawy dziesiątek tysięcy rolników. To efekt pojawiających się od kliku dni informacji, że w Sejmie ma być ponownie zgłoszona ustawa zakazująca hodowli zwierząt futerkowych. 

Sztab Kryzysowy Rolników w wydanym oświadczeniu wyraził zaniepokojenie pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami sugerującymi, że w najbliższą środę poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć w Sejmie projekt ustawy mający na celu wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Byłaby to kolejna próba wdrożenia zapisów "Piątki dla zwierząt". 

Zagrożenie interesów rolników


Zdaniem rolników jest to działanie niebezpieczne, które narusza interesy całego rolnictwa w czasie szalejącego kryzysu gospodarczego.

- Stanowczo protestuję przeciwko lewicowym, sprzecznym z polską racją stanu pomysłom likwidacji rodzimej hodowli zwierząt w czasie, kiedy rolnicy stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z wdrażaniem strategii od pola do stołu. Polska wieś wbrew optymistycznym opowieściom w niektórych mediach, ma potężne problemy. Naszą trzodę chlewną trawi Afrykański Pomór Świń, grypa ptaków dziesiątkuje stada drobiu – napisał w oświadczeniu Sławomir Izdebski szef Sztabu Kryzysowego Rolników. 
r e k l a m a

Będą protesty?

Zdaniem Izdebskiego, wniesienie w tak trudnym okresie dla Polski i rolnictwa ustawy, która ogranicza którykolwiek sektor polskiej gospodarki jest zdradą. I grozi, że sojusz z lewicą i zagranicznymi organizacjami antyhodowlanymi, zakończy się dziesiątkach tysięcy rolników na ulicach.
- Wieś jest dzisiaj zjednoczona jak nigdy i nie pozwoli na ponowne wprowadzanie antyrolniczych ustaw. Dlatego ogłaszam gotowość do podjęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - gotowość do powtórzenia masowych protestów z jesieni 2020 roku. Apeluję do Prawa i Sprawiedliwości o konsekwentne reprezentowanie polskich interesów, o odważne postawienie na Polskę – podsumował S. Izdebski. 

Ustawa w zamrażarce 


Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca tzw. „Piątkę dla zwierząt”, która zakładała m.in. wprowadzenie zakazu uboju rytualnego oraz hodowli zwierząt na futra, została uchwalona przez Sejm w zeszłym roku. Również Senat poparł nowe przepisy, ale wykreślił zakaz uboju rytualnego drobiu. Wprowadzono również poprawkę zakładająca, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych wejdzie w życie do 31 lipca 2023 r., a zakaz uboju rytualnego 31 grudnia 2025 r. Następnie parlament, m.in. z powodu protestów rolniczych, przerwał prace nad ustawą, która trafiła do tzw. zamrażarki. 
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt w Sejmie

Bez zakazu uboju rytualnego i zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie ustawę o ochronie zwierząt. Projekt przewiduje m.in. zakaz występów zwierząt w cyrkach oraz zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

czytaj więcej
Aktualności

Lubelskie: koronawirus u norek. Hodowcy nie chcą dopuścić do wybicia zwierząt

Jest drugie ognisko koronawirusa u norek w Polsce. Chorobę wykryto na dwóch fermach w woj. lubelskim. Branża futrzarska walczy o to, by nie dopuścić do zutylizowania 37 tys. zwierząt, które znajdują się w tej hodowli. Ich wartość wynosi 17 mln zł.

czytaj więcej
Aktualności

Protesty rolników w Irlandii. Nie zgadzają się na ustawę klimatyczną i nową WPR

W 30 irlandzkich miastach protestowali rolnicy. Nie zgadzają się na proponowane zmiany w zakresie ochrony klimatu i nowej WPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)