WIR– interwencja w sprawie rynku mleka i wołowiny potrzebna od zaraz
r e k l a m a
Partnerzy portalu

WIR– interwencja w sprawie rynku mleka i wołowiny potrzebna od zaraz

02.04.2020autor: Dorota Kolasińska

Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z wnioskiem o interwencję na rynku mleka i wołowiny. Według WIR epidemia koronawirusa bardzo negatywnie wpłynie na gospodarkę i rolników.


 
Według Wielkopolskiej Izb Rolniczej skutki epidemii koronawirusa widać już dziś.  
– Sytuacja na rynku mleka zmienia się gwałtownie. Dostawcy mleka obawiają się o ciągłość odbioru, niepokój występuje wśród hodowców bydła mlecznego i producentów mleka. Kluczowe dla Polskich producentów jest utrzymanie eksportu, gdyż produkują oni około 30% więcej surowca niż są w stanie skonsumować w kraju. Część producentów może nie poradzić sobie z tą nadwyżką, a co za tym idzie mleczarnie nie będą odbierać mleka – podkreśla WIR. Według Izby spada spożycie artykułów mlecznych, a zamknięte granice ograniczają przepływ surowca mlecznego. 
Problemy z mlekiem w proszku
– W wielu mleczarniach, które produkują mleko w proszku unieruchomiony został zupełnie eksport i największy problem jest ze zbyciem właśnie tego produktu. Będzie to miało również negatywny wpływ na mniejsze spółdzielnie mleczarskie, które w okresie szczytu dostaw sprzedają mleko „przerzutowe” do proszkowni – informuje WIR. Problemy z wysokimi cenami transportu i eksportem są poważne, szczególnie w kierunku chińskim, gdyż wysyłka mleka w proszku jest po prostu nieopłacalna. Problem będzie się pogłębiał, gdyż produkcja niedługo osiągnie szczyt. 
Problemy na rynku wołowiny
– Drugim znaczącym problemem jest sytuacja na rynku wołowiny. Drastycznie spadły ceny żywca wołowego, między innymi ze względu na sytuację we Włoszech. Włochy są dużym odbiorcą i pośrednikiem w handlu wołowiny w Europie. Odbiorcy oferują w chwili obecnej 6-8 zł za kg żywca ras mięsnych, lub ras mieszanych. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i kolejne dni przynoszą niestety następne złe informacje dla rolników – informuje Izba. 
W związku z pogarszającą się sytuacją Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła z wnioskiem do MRiRW o uruchomienie działań osłonowych na poziomie krajowym oraz unijnym. 
– W imieniu rolników wnioskujemy o zachowanie swobodnego przepływu towarów, tak aby łańcuch dostaw żywności nie został zachwiany oraz aby bezpieczeństwo żywnościowe dla obywateli było zapewnione – apeluje Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izb Rolniczej. 
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

KE – niezbyt korzystne prognozy na rynku mleczarskim

Komisja Europejska w wiosennym raporcie dotyczącym ogólnej sytuacji na rynku unijnym sektora rolno-spożywczego zaprezentowała prognozy na 2020 r. Niestety nie napawają one optymizmem, szczególnie w przypadku produktów mleczarskich… 

czytaj więcej

Grypa ptaków – wirus znowu zaatakował w woj. lubuskim

Wirus grypy ptaków H5N8 nadal nie opuszcza polskich ferm drobiu. Mimo, że ogniska pojawiają się rzadziej, to niestety choroba dotyka licznych stad. Teraz przyszła pora na gospodarstwo kontaktowe do poprzedniego ogniska... 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Inwestycja w biogazownię - energia z gnojowicy

Założeniem biogazowni rolniczych jest pozyskiwanie energii z nawozów naturalnych regularne powstających w produkcji rolniczej. Odwiedziliśmy instalację, która bazuje na gnojowicy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)