Wielka Brytania – Brexit powoduje straty w handlu mięsem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wielka Brytania – Brexit powoduje straty w handlu mięsem

01.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Pierwszy kwartał br. pokazał, że trudności, które były na początku Brexitu wcale nie zniknęły, a sytuacja Brytyjczyków jest coraz gorsza. Góry papierów blokują handel. 

British Meat Processors Association (BMPA) w raporcie przedstawił zgoła odmienny obraz niż ten, który przedstawił brytyjski rząd. Początkowo twierdzono, że kłopoty z eksportem mięsa i innych towarów będą chwilowe i niebawem wszystko wróci do normy. Jak podaje euromeatnews.pl brytyjskie firmy stale zgłaszają systemowe problemy obecnego eksportu, góry biurokracji i mówią o potencjalnej trwałej utracie handlu, której straty szacują od 20% do 50%. 

– Brytyjskie firmy, które zajmują się nowymi problemami w terenie, są najlepiej przygotowane do zaoferowania konstruktywnych rozwiązań, ale te rozwiązania wymagają wsparcia i inwestycji ze strony rządu, aby zbudować nowy system, który jest odpowiedni – mówi Nick Allen, dyrektor generalny The British Meat Processors Association. W raporcie przedstawionym przez BMPA organizacja koncentruje się na trzech obszarach wymagających poprawy, aby utrzymać handel z UE. 

Wśród trzech kluczowych zagadnień znalazły się m.in. inspekcja i certyfikacja (uczenie się na podstawie innych bardziej wydajnych i opłacalnych systemów); dokumentacja elektroniczna (przejście z przestarzałego systemu papierowego do nowoczesnego, zintegrowanego systemu cyfrowego); negocjacje związane z wspólnym obszar weterynaryjnym. Przedstawiciele organizacji proponują aby wynegocjować solidniejszą umowę z UE w celu przestrzegania równoległych zasad, które złagodzą problemy z wysyłaniem żywności zarówno do UE, jak i do Irlandii Północnej.

r e k l a m a
– Przeszkody eksportowe, przed którymi stoimy, są teraz widoczne i nie znikną. Potrzebujemy pilnego ponownego nawiązania współpracy zarówno z przemysłem, jak i UE w celu wypracowania szczegółowych i trwałych rozwiązań. Brytyjskie Stowarzyszenie Przetwórców Mięsa i jego członkowie są gotowi skonsultować się z rządem i opracować te rozwiązania – dodał Allen. 

Nie jednemu czytelnikowi zapewne ciśnie się na usta „chcieliście, to teraz macie”… jednak warto pamiętać o tym, że nie wszyscy byli zadowoleni z pomysłu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i wiele firm zajmujących się eksportem zgłaszało swoje obawy. W Polsce doświadczone w eksporcie do krajów trzecich przedsiębiorstwa nie przedstawiają tak wielu problemów, jak Brytyjczycy. Dla polskich firm bariery biurokratyczne i administracyjne nie stanowią przeszkody, jedyne obawy dotyczą zintensyfikowania kontroli weterynaryjnych i potrzeby wsparcia kadrowego urzędowych lekarzy weterynarii. 

oprac. dkol na podst. euromeatnews.com
fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wielka Brytania zaostrza przepisy związane z dobrostanem zwierząt

W myśl nowych przepisów o dobrostanie zwierząt obowiązywać będzie między innymi zakaz wywozu żywych zwierząt do tuczu i uboju czy badanie wykorzystania klatek dla drobiu oraz kojców porodowych dla świń.

czytaj więcej
Zarządzanie

Więcej kontroli, biurokracji i wyższe koszty eksportu – wnioski pobrexitowych perturbacji

Już dwa miesiące Wielka Brytania nie należy do wspólnego rynku. Problemy, które pojawiły się w pierwszych dniach, nie zniknęły, ale zaczynają się nawarstwiać. 

czytaj więcej
Zarządzanie

Brexit – sporo komplikacji i dodatkowych kosztów

Unijni eksporterzy żywności do Wielkiej Brytanii podsumowują pierwszy miesiąc wymiany handlowej po Brexicie. Zgodnie z przewidywaniami pojawiło się sporo komplikacji i dodatkowych kosztów. Ale prawdziwe kłopoty mogą dopiero się pojawić. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)